1. 1.
  dilini kaybetmeye başlamış bir milletin temelleri de çürümeye başlamıştır demektir. Eşimize kızımıza sarkıyorlar diye kavga ediyoruz, ekmeğimizin işimizin kavgasını yapıyoruz. herşey için kavga ediyoruz ama dilimiz neden bu mevzular içinde yok? dilimizi ele geçiren herşeyini ele geçirir, o zaman ne bacın kalır ne işin ...

  Ayrıca bu durum dilimizin yozlaşmasının bir göstergesi olarakta kabul edilebileceği gibi, çevresindeki insanların üzerinde iyi bir izlenim oluşturma çabası derdine, insanların kullandıkları bambaşka bir dil olarak görülebilir.

  Ama unutulmamalıdır ki, uzun yıllar hayatını daim ettiren Osmanlı devletinin yıkılma sebeplerinden birisi de, dillerine yeni sözcük girmemesi ve dillerinin yavaş yavaş kaybetmiş olmalarıdır.
  5 -2 ... akrepe
 2. 2.
  (bkz: siz türkler ne diyor)
  7 -1 ... nediyemmahmutmudiyem
 3. 3.
  bir milleti yoketmek için,önce dilini yokedeceksin ibaresine çok uygun olan ve özellikle gençlerin,vuvuzelayı bırakıp düşünmesi gerektiği bir cümledir.
  ... thebora
 4. 4.
  (bkz: cool olduğunu zannetmek)
  3 -2 ... agayabeles
 5. 5.
  her geçen gün dilimizden bir şeyler kaybetmenin ta kendisidir.
  ... dijital senfoni
 6. 6.
  (bkz: cok orijinal bir baslik)
  1 ... u will find
 7. 7.
  seni hava atmaya çalışırken belkide yerin dibine sokan bir eylemdir. çok gereksiz ve anlamsız olmasına karşın özenti arkadaşlarımızda bolca görürüz...
  ... sueg
 8. 8.
  bir sözcüğün, türkçesi varken arapçasını ya da farsçasını kullanmaktan farksızdır.

  (bkz: sözcük kelimesi yerine kelime sözcüğünü kullanmak)

  bu durum bir yozlaşma göstergesidir. yozlaşma bir millet için, savaşım verilip kurtulunabilecek, ancak ölümcül tehlikeye sahip bir hastalıktır.
  2 -1 ... kekistanlihobbit
 9. 9.
  hem yabancısını hem türkçesini yanyana kullanmak kadar vahim değildir.

  (bkz: nüans farkı)
  2 ... astronur
 10. 10.
  kendini cool samak için birebir olan çok fix yöntem.
  2 ... anger