bu konuda fikrin mi var? buraya entry ekle. üye ol
 1. 1.
  Turkçemizi iyi kullanmalıyız ki kendimizi iyi ifade edebilelim .. Benliğimizden uzaklasmayalım . Dilimize yerleşen ve farkında olmadan kullandığımız sözcükleri aklıma geldikçe yazmaya çalışıcam. sizde ekleyin ki türkçemize sahip çıkalım ve doğru kullanalım Saygılar..

  absürt = saçma
  adapte olmak = uyum sağlamak
  adisyon = hesap fişi
  ambiyans = ortam, hava
  analiz = çözümleme
  anons etmek = duyurmak
  antipatik = sevimsiz, itici
  bodyguard = koruma
  bye bye = hoşçakal
  catering = yemek hizmeti
  center = merkez
  counter = sayaç
  cv = özgeçmiş
  data = veri
  deklare etmek = bildirmek
  departman = bölüm
  dizayn = tasarım
  download = indirmek
  dökünam = belge
  driver = sürücü
  e-mail = e-posta
  elimine etmek = elemek
  emergency = acil
  empoze etmek = dayatmak
  entegre olmak = bütünleşmek
  ekstra = fazladan
  exit = çıkış
  feedback = geri bildirim, geri besleme
  finish = varış, bitiş
  full= dolu,tam
  full time = tam gün
  global = küresel
  illegal = yasa dışı
  imitasyon = taklit
  irregular = düzensiz
  izolasyon = yalıtım
  jenerasyon = nesil
  klasifikasyon =sınıflandırma
  kompleks = karmaşık
  komünikasyon = iletişim
  konsensus = uzlaşma
  koordinasyon = eşgüdüm
  kriter = ölçüt
  laptop = dizüstü bilgisayar
  link = bağlantı
  mantalite = anlayış,zihniyet
  monoton = tekdüze
  nick name = kullanıcı adı
  objektif = nesnel, tarafsız
  okey = tamam
  okeylemek = onaylamak
  online = çevrimiçi
  opsiyonel = seçmeli
  optimist = iyimser
  part time = yarı zamanlı
  partikül = parçacık
  perspektif = bakış açısı
  pesimist = kötümser
  pozisyon = durum,konum
  prezentasyon = sunum
  printer = yazıcı
  print out = çıktı
  provoke etmek = kışkırtmak
  randıman = verim
  reaksiyon = tepkime
  recycling = geri dönüşüm
  relaks olmak = rahatlamak
  revize etmek = yenilemek
  save etmek = kaydetmek
  security = güvenlik
  sempatik = sevimli, canayakın
  spontane = kendiliğinden
  star = yıldız
  start almak = başlamak
  timing = zamanlama
  transfer = nakil
  trend = eğilim
  versiyon = sürüm, uyarlama
  7 -3 ... lannuellia
 2. 2.
  karşılıkları olan çoğu türkçe kelimelerde aslında türkçe değildir. bu sebepledir ki sıkıntı daha büyüktür.
  2 ... metabolic
 3. 3.
  televizyonda son günlerde çok duyduğum ve ne bok olduğunu merak etmediğim kelime: konjonktür.
  1 ... etsizcigbeyin
 4. 4.
  müspet: cümle içinde kullanımına göre veya münferit olarak; temiz, olumlu, pozitif anlamlarına gelebilen bu kelime arapçadan dilimize geçmiş tir.
  1 ... kumral34
 5. 5.
  paradoks bir anlamda çelişki anlamına gelir ama onu paradoks haliyle seviyorum arkadaş!
  ... bihaberim
 6. 6.
  armut da dilimize giren yabancı bir kelimedir. farsça kökenlidir kendisi.
  1 ... ankyra
 7. 7.
  armut, ambulans, doping, emergency... daha niceleri. bence başlığı türkçeye giren yabancı kelimeler değilde yabancı kelimeleri türkçeye sokan yabancılar olarak değiştirmeliyiz.
  ... life wind
 8. 8.
  Başlığı açan yazarımızın haklı olduğu gerçektir. Ancak meseleye ölçü koymak açısından bazı çelişkiler mevcuttur. Şöyle ki;

  Kıymetli yazarımızın yabancı kelimelere türkçe karşılık olarak zikrettiiği hesap, fiş, merkez, hava, hoş (hoşça kaldan), hizmet, acil, taklit, nesil, sınıf, zihniyet, taraf, zaman, rahat, kayıt, can, nakil... kelimeleri de türkçe asıllı değil. Bu konuda ölçü Ömer Seyfettinin, Nihat Sami Banarlının, Mehmet Kaplanın da söylediği gibi, türkçeleşmiş kelime Türkçe sayılmalıdır. Söylenişinde, yazılışında, vurgusunda, tonlamasında hatta bazen anlamında değişiklik olan yabancı kelimeler bize özgü kelimeler durumuna gelmiştir. Arkadaşımızın yabancı kelimeler arasında saydığı ve karşılık verdiği, versiyon, transfer, sempatik, antipatik, reaksiyon, randıman, pozisyon, opsiyon, komünikasyon, kompleks, kriter, koordinasyon, izolasyon, imitasyon, illegal, global, finiş, ekstra, empoze etmek, entegre etmek, elemine etmek, döküman, dizayn, departman, anons, analiz, ambiyans, adapte olmak... gibi kelimeler de türkçeleşmiş sınıfına girer. Türkçenin yazıldığı gibi okunan bir dil olduğu kuralı ihmal edilmeden okunduğu ve yazıldığı sürece sorun yoktur.

  ingilizce, Fransızca, italyanca gibi önemli dillerde de bu böyledir. Arapçada muarreb (arapçalaşmış) manasında bir tabir bile vardır.Yoksa türkçe asıllı (öztürkçe) kelimelerle ne bilim, ne edebiyat hatta ne adamakıllı muhabbet yapılır. Bu bakımdan özdil veya öztürkçe, özingilizce gibi tabirler ve yaklaşımlar safsatadan ibarettir. insanlar iletişim kurdukça toplumlar birbirinden etkilenecektir. Birçok dilde, Türklerin bulduğu yoğurt, bizim kelimemizle ama farklı telaffuz ve yazılışlarla (yoghurt, joghurt, yaourt, jogurts, yogur, yogurt) karşılanır.

  Türkçeleşmiş kelime türkçedir, ingilizceleşmiş kelime ingilizcedir, arapçalaşmış kelime arapçadır. Aslı hangi dilden olursa olsun, bir kelime, bir dilin gramer ve ifade kurallarına göre kullanılıyorsa, o dilin hançere dehasına uygun telaffuz ediliyorsa artık o şekliyle o dilin malıdır.

  Fransızcada aslı fransızca olan kelimeler, aslı arapça olan, hatta aslı türkçe olan kelimelerden daha azdır. (kaynak: cemil meriç, Journal 1)

  ingilizcedeki beşyüzbine yakın kelimenin dörtte biri bile ingilizce değildir. Hem ingilizce diye bir köklü dil yoktur. ingilizce, şimdiki almanyada aşağı saksonya olarak bilinen eyaletin bulunduğu yerde yaşayan ve saksonca (almanca diyalekti) konuşan halkın, britanyaya göç ettikten sonra adadaki anglo kültürü ve diliyle karışması sonucu oluşmuştur. Ve ingilizce büyük britanya imparatorluğu büyüdükçe büyümüştür. ingilizce almancadan doğmuş bir cermen dilidir.

  Türkçede aslı yabancı olan kelimeleri türkçeleşmiş saymayıp dilimizden çıkarırsak geriye ortaçağdan evvelki türkçe kalmış olur.

  defter, kitap, kalem, dünya, kafes, evlat, mal, müdür, resim, isim, izin, müsade, serî (hızlı manasındaki), mana, kelime, zaman, vakit, müddet, mektup, şiir, amir, memur, emir, hudut, asır, kusur, arıza, tamir, tatil, iptal, ihmal, vefa, kafa, reis, asker, cumhur, cumhuriyet, şehir, sefer, kalp, ısrar, hareket, hakaret, hendese, mühendis, zeka, deha, gazi, dahi, siyaset, hukuk, edebiyat, muhasebe, maliye, kamu, ilan, kader, hakimiyet, kayıt, şart, millet, devlet, milliyet, hürriyet, akıl, mantık, fiil, Acaba, Ama, Alaka, Asıl, Asla, Aynen, Amma, An, Bazen, Bazı, Bizzat, Cümle, Daima, Dahil, Dair, Defa, Dikkat, Ebediyen, Ekseriyet, Elbet, Ezel, Fakat, Falan, Filan, Fazla, Galiba, Hakikaten, Hakiki, Hâlâ, Hâl, Hâlen, Harbi, Hülasa, illa, istisna, izah, Kadar, Kere, Keza, Külliyen, Lakin, Lütfen, Mesela, Misal, Rağmen, Şey, Tabii, Tamam, Tesadüf, Vallahi, Ve, Vesaire, Yahu, Yani, Zaten, zati, hatta, hata, noksan, cami,
  ...... kelimeleri arapça kökenlidir.

  güfte, beste, ser, serbest, bestekâr, -kâr, -dâr, -vari, -han, -kârî, -dan, beyhude, fersude, asude, keşide, nadan, gül, güzel, gönül, lale, sebze, gonca, hep, hiç, hem, her, hoş, sarhoş (serhoş), berduş, şeftali, bülbül, canavar, ejder, jale, gergedan, kebab, keşkül, Bari, Çünkü, Eğer, Eyvah, Gerçi, Henüz, Herkes, Hemen, Kâh, Ki, Keşke, Meğer, Meğer ki, Naçizane, Ne, oruç, namaz, endaze, Peşin, Parça, Sade, Ta, Ya,
  ....... kelimeleri farsça kökenlidir.

  Her kelime bir fetihtir, bütün marifet o kelimeyi kendi dilinin hançeresi ve ifade boyutları içinde eritip yeni bir kıvamda kullanabilmektir.
  5 ... the poet
 9. 9.
  - proje tamam mı veysel bey?
  - ali beyden okeyi aldık efendim.

  okey ne lan?

  dün dizide de söylediler fitil oldum..

  ek: tamam yani bende önem veriyorum yabancı dile, hatta ingilizce bölüm okumak istiyorum ama turkceyi bu kadar da basitleştirmek, olmuyor.

  koca koca adamlar ya, ayıp.
  ... yok artik ricardo quaresma
 10. 10.
  gerçekten fazlaca kullanıyoruz. Dizilerde, programlarda bile kullanılırlen ya da açılan avm, market vs yabancı isim verilirken nasıl döneceğiz bilemiyorum.
  ... bahanem kendimim