1. 584.
    Bu ülkede yaşayanların %80'i ya hiç türkçe bilmiyor ya da telaffuz yetenekleri hayli zayıf.

Buna bir de ortanca iq seviyesinin 88 olması eklenince türkçe yetim kalıyor.

Barışçı iletişim akıl meselesidir, tercih değil.
    -1 ... tokyoda rovasata
  2. 583.
    Bünyesindeki 104.000 kelimenin 89.000'i Türkçe 6.400'ü Arapça 5000 i Fransızca ve kalanları da Farsça ve diğer Avrupa dillerindendir.
    ... vancity
  3. 582.
    kendisi gibi sondan eklemeli diller ingilizce'de agglutinative language olarak geçer.
    ... invisible creature
  4. 581.
    Ne tesadüftür ki benim de çok sevdiğim, ana dilim. Az ve öz bir dil olduğunu düşünüyorum. Aynı zamanda net.
    ... toujours pur
  5. 580.
    Ana dilim diye midir nedir bilmiyorum ama bildiğim diller arasında en sevdiğim sanırım kendileri olur.
    1 ... valentinesday in sarajevo
  6. 579.
    Yapı bakımından, Türkçe; sondan eklemeli bir dildir.
    Örnek;
    1. göz-le-m-ci,
    2. gel-ecek-ler-miş.
    3 ... kezi
  7. 578.
    kağıt kelimesini kahıt diye okuyan cahiller var, kâğât diye okunur benim bildiğim.
    ... senpai darken
  8. 577.
    o kadar övündüğünü görünce öldü sandım. neyse ki yaşıyor.
    1 ... noraliya 2
  9. 576.
    Anadili olan insanların bile konuşmayı ve yazmayı beceremediği dil. Anadilini de yazmayı bilirsin, o kadar da değildir diyorsun ama o kadar işte...

Ha bir de düzgün konuşayım derken abartanlar var. Buradan birini uyarmak istiyorum. ‘bayağı’ kelimesinin iki anlamı var. Birisi; çok, çok fazla anlamındaki bayağı diğeri ise; sıkıcı ve banal olan bayağı. Çok anlamındaki bayağıyı “bayağıığ” diye söylemiyoruz “bayaa” olarak söyleniyor. Banal anlamındaki “bayağı” ise yazıldığı gibi ğ harfi bastırılarak söyleniyor. Bir daha bu hatayı yaparsanız ağzınızın ortasına fırıncı küreğiyle vururum.
    6 ... hep ve daima
  10. 575.
    Bilerek mi yapılmış bilmiyorum ama kökü arapçadan geldiği söylenen bir çok kelime Arapçadan da eski türk soyları tarafından kullanılan yahut ispanyolcadan gelen kelimeler var. Tdk çalışma prensibi; bu kelimenin kökeni nereydi ya? Aman neyse yapıştır arapçayı.
    4 -1 ... ahhh wire