1. 1.
  (bkz: sozlukte imla hatası yapan kolem olsun)
  3 ... eru
 2. 2.
  Türkcenin yasaklanmis olmasi, özgürlügün yavas yavas kisitlanmasi ve azinlikdurumuna düsmek...
  1 ... kultursuz dinazor
 3. 3.
  ırkçı insan düşüncesi. burdaki dil türkçe olmasaydı da bu böyle olurdu. bu yüzden bir türk olarak kürtlere aynı yasağın konması bana ırkçılık gibi geliyor. sanki bütün bu terör olayları bütün her şey bilerek gibi. yani resmen insanları rencide eden iğrenç ırkçılar yüzünden başkaları kuduruyor. işte aynı şey türklere de olmuş..
  ... bushi
 4. 4.
  (bkz: yok artik ali sami alkis)avrupanin, batinin bir diger yuzudur. ayni mesele turkiye de olsa yani bizim bir yetkili cikip efendim bu ulkede okullarda yabanci dille konusulmasin dese turkiye gerici, irkci, fasist olacaktir. ama almanya yapar birsey olmaz, fransa yapar birsey olmaz. efendim kalkinmadikca, onlara benzemeye devam ettigimiz surece bunlari da kabul etmek zorunda kalacagiz.
  ... cooldiver
 5. 5.
  iğrenç avrupa şövenizminin trajikomik bir örneği.
  (bkz: allah akıl fikir versin)
  ... buzdan adam
 6. 6.
  adamlar sonuna kadar haklıdır. adamın ülkesinde yaşıyorsanız bir takım kurallara uymak zorundasınızdır.

  efendim yok eğer almanca zorunuza gidiyorsa gelin türkiye'de yaşayınızdır. bizler nasıl bu ülkede kürtçe konuşanlara tavır alıp öfke ile bakıyorsak elin alman'ıda aynı tepkiyi vermekte hak sahibidir. zira efendim ülkesinde ki bir çok değerleri yitirmiş almanya neden dil konusunda da bizlere taviz vermek zorunda kalsın.
  6 -2 ... carmadon
 7. 7.
  (bkz: kürtçe konuşanı toplum dışlasın)
  2 -1 ... venividivici
 8. 8.
  ne kadar kötü kulaga gelsede ögretmenler bu olay yüzünden cok dertli. Ögrenciler evde türkce okulda türkce konusuyorlar ve almancayi dogru düzgün konusamadiklarindan cok zorlaniyorlar. Böyle bir ceza tabiikide gereksizdir ama anlamak gerek.
  ... ohrschmerz
 9. 9.
  aslında bizim ikiyüzlülüğümüzü çok güzel bi şekilde göz önüne seren olaydır. aynı tip olayı uzaklarda aramaya gerek de yok

  (bkz: anlayana)
  2 -1 ... knallhart
 10. 10.
  her iki açıdan da bakalım.

  türk olarak bakarsak;
  ırkçılık bu. düşünce özgürlüğünü kısıtlamak. kişiye hakaret. bireye saldırı. hitler'in torunları sizi.

  fakat alman olarak bakarsak;
  kodumun türkleri yıllardır ele geçirdiler topraklarımızı ya. bıktım artık türklerden. bizim ülkemizde bizim kurallarımıza uyacaklar! sokaktan yanımdan türkçe küfredip geçiyorlar. dağdan gelip bağdakini kovuyorlar!

  eh, iki tarafta biraz haklı, değil mi? ha bir de, türkleri alan da almanlar, zorla giren çıkan yok. şimdi çıkıp birşey demeye hakları da -kusura bakmayın ama- yok.
  1 ... cherry no kokimiyoi