1. 1.
  Sözüm uydurukça konuşanlara. yani anadili türkçe olduğu halde konuşmasına ingilizce kelimeler serpiştirip havalı olduğunu zannedenlere. özellikle internet aleminde çok yaygın. youtube yada oyun yayını yapılan mecralarda ise durum içler acısı bir hal alıyor.

  gün geçtikçe daha bir artıyor bu tarz kullanımlar. türkçesi olduğu halde underrated, overrated, feedback, hype, beach, vs. tonla ingilizce sözcük cümle içerisinde görülüyor. bu oyuna karşı hayplandım diyor mesela?! ağzına kürekle vurasım geliyor.
  adamın savunması ''abi bunun türkçesi yok, bunu karşılayacak kelime bulamazsın'' oluyor. benim türkçem yeterli değil desene sen ona. oysa sondan eklemli bir dil yapısına sahip olan türkçe kelime türetmeye en müsait diller içerisindedir. *
  ya ingilizce konuş ya tükçe kardeşim. zor bir şey değil.

  teknolojiyi üreten değil tüketen olduğumuz için kültürü de ithal eder pozisyonda kalıyoruz maalesef. bu durum en başta dile yansıyor.

  mesele şu ki, dil dediğin yaşayan bir mefhum. bunu yaşatacak olan ise kullanan kişiler olacaktır. sen ben dikkat etmezsek, anne-babalar dikkat etmezse sonraki nesillerden bu hassasiyeti bekleyemezsin. ki alttan gelen nesille bu durum ne hale gelecek, korkmaktayım.
  kabul ediyorum türkçe'nin içerisinde çok sayıda yabancı kökenli sözcük var. bakıyorsun arapça, farsça, fransızca kökenli birçok sözcük çıkıyor. şimdi buna bakıp bu yozlaşmayı normal mi karşılayacağız? yangına benzin mi dökeceğiz?
  bilmiyorum yer kürede bizim kadar asimile olmaya teşne başka bir ülke var mıdır?

  söylenecek çok şey var ya neyse uzatmayalım. benim türkçe konuşmakta sıkıntı çeken arkadaşlara tavisyelerim;

  - türkçe edebiyatın önemli romanlarını okumaları
  - altyazılı, zamanla altyazısız türkçe film izlemeleri
  - türkçe dil kursuna yazılmaları ya da internetten türkçe derslerini takip etmeleri
  - türkçeyi iyi konuşan arkadaşlar edinmeleri ve konuşma pratikleri yapmaları
  - her hafta yeni bir türkçe kelime öğrenmeleri

  overrated değil abartılan, abartılmış
  underrated değil hakkı teslim edilmemiş
  hater değil düşman
  like değil beğeni
  dislike değil eksi puan
  spoiler değil gizemini bozan
  hype değil heyecan yaratma
  1 ... umutsuzlar parki
 2. 2.
  türkçe öğrenmeyi tavsiye ederim.
  1 ... buyur abisi