1. 1.
    more düşündüm de senin başlıklarına hep saçma sapan entryler giriyorum. sen hak ediyorsun emme şuan tadım yerinde, birkaç nen karalayayım.

bak şindi;

türk soyu yapılan araştırmalarca saptanmış, senin tabirinle "tespit" edilmiştir. fenotipten tutunda gen haritasınaca elden geldiğince izlemeye alınmış (özünde atatürk'ten başkası da bu işlerin ardında koşmamıştır, ama atamız sağlam "tespit" etmiş), işbu araştırmalar sonucunda özellikle fransa'da bin dokuz yüzlerin başında başlayan "türkler ikinci dereceden sarı ırktır, avrupa topraklarına sonradan gelmiştir" tipi tezler (ki bunlar fransa'nın ilkokul kitaplarında bile var idi) yükselişe geçmiş ve bu tezlere yanıt niteliği de taşıyan ama özünde "köklerini arıyan" bir ulusun aradığını bulmasına fırsat verilmiştir.

bir avusturyalı ne denli avrupalıysa, bir türk de o denli avrupalıdır. germen klanları avrupa anakarasına gökten gelmedi ya? türk asya'dan geldiyse germen amerika'dan mı geldi?

bu gerekçe göz önünde bulundurularak, bir avustuyalı macar, çek, slovak ile kırıldığında (melezlendiğinde) avrupalılığından bir nen yitirmiyor ise, bir türk'ün de bir grek, bir macar, bir avusturyalı ile kırması da o denli türklüğünden götürmüyor. annesi bir ukraynalı olandan da (olmasın, slav'a güven olmaz) pekiyi bir türkçü olabilir. kimilerinin ırk, benimse soy dediğim (ırk arapça bir sözcüktür, türkiyenin başındaki en büyük iki dert yakın doğulular ve uzak batılılar, bu ikisi ile kontağı elden geldiğince yüzelsey tutmalıyız [bireysel olarak]) sözcüğün özü köktür, damardır. kanımızı ve soluğumuzu şuan kendisine avrupa denen yerden aldığımızı ve "köklü ve saygın" bir iyelik (iyelik, üyelik değil, öğren bunları) sahibi olduğuna inanıyorum. aklı başında diğer entellektüeller de bunu baz almak durumda kalıyor, çöp her yerde çöp, bir polonya köylüsünün "kebab can not the eu" demesi beni kıçımla güldürüyor". slav işte, pek sallamamak gerek.

baktığın pencere burada önem arz eden tek olgudur. bana göre bir oğuz bir kazak'tan çok daha türktür, ki kendileri de bunu baz alıyorlar. bugün ki "asyacı insanlar" pek bilmese de bir kazak daha çok asyalı olmak istemiyor, bir tatar kendisine tatar denmesini de istemiyor (ilber ortaylı [kendisi de kırım türküdür] tatar klanları kendilerine "bolgar" diye seslenilmesini istiyor, tatar adını kabul etmiyorlar diye bir programda [her zaman programı olabilir - ntv] açıklamada bulunmuştu). çünkü çekik gözlü olmanın bir çekiciliği yok. bu başka bir tartışma konusu, çok bozuluyor genç atsızlar, iyi kötü gene benden olan insanlar, üzmek istemiyorum.

dikkat edersen işin sosyolojik, tarihsel, akademik kesimine hiç girmedim, bazı algıların kırılması öncüldür, umarım bir gedik açılmıştır, unutmayın ki sevgili yoldaşlar gedik sözcüğünün farsça'sı fırsattır.

alpertunna out.
    1 ... alpertunna