1. 1.
  aynı amaca hizmet ediyor gibi gözükse de türkçülükte din ayrımı yoktur, ülkücülükse türk-islam sentezini savunur. saygılar.

  Edit:bunu yazıcak kadar gerizekalıymışım. Saygılar.
  4 ... iki acayip adam
 2. 2.
  Ülkücülük daha yeni bir ideoloji. Türkçülükten beslenir, türkçülüğü reddetmez.
  2 -1 ... strategy
 3. 3.
  Türkçülük, saf türk ırkının birleşmesini, refah bir seviyede bilimin öncülüğünde ilerlemesidir. Yabancı sözcüklerden arınmış bir türkçe umut ederler. Dinin kişinin içinde olduğunu düşündükleri için siyasete, ona buna katmazlar. aynı şekilde ilk olarak türklüğe bakıldığı için din önemsizdir kişi için. yani bir gagauz* ile ırak türkmeni* arasında fark yoktur. din kişinin kendi seçimidir ve önemli olan türk kanı taşımasıdır.

  ibadetin çoğunlukla türkçe olmasını savunurlar. ezan türkçe olmalıdır ki herkes anlayabilsin. kur'an türkçeleştirilip okunmalıdır ki herkes tanrı'nın emir ve yasaklarına uysun.

  ülkücülük, türk-islam ülkelerinin birleşmesini temel alır. yani bu organizasyonda tuva-hakasya-çuvaşistan gibi ülkelere yer yoktur. türk olmalarına rağmen.

  din en ön plandadır ve müslüman olunmalıdır. onlara göre müslüman olmayan türk, türk değildir.* araplara türkçüler düşman iken bu ülkücüler pek sever. saf türkçe'yi istemezler, artık türkçeleşmiş yabancı sözcükler kalsın derler.* ibadetler arapça olmalı derler. osmanlıyı ve osmanlıcık akımını benimseyeni de çoktur.
  5 ... aquila non capit muscas
 4. 4.
  türkçülük ulu bir çınar, ülküülük bu çınarın en büyük dalıdır. Türkçü ülkücüyü, ülkücü de türkçüyü kendinden ayrı görmemelidir.
  2 -2 ... siganfudaki onbasi
 5. 5.
  türkçülük faşizmdir.ülkücülükle ilgili bir değerlendirmede bulumayacağım.
  -2 ... kadersizim ulan
 6. 6.
  ikisi de faşistce değildir. gerçek faşizm sosyalizm deyip kürt milliyetçiliği yapan faşistlerdir.
  3 ... herbirseyibilenadam