1. 1.
    yaratıcının iyi kullarından olan evliyaların türbelerine bir fatiha okumaktansa onların mezarlarına adak adamak,dilek tutmak için bez bağlama olayıdır.kişiler evliyaların yüzü suyu hürmetine dileklerinin kabul edilmesini isterler ve evliyalara isteyerek ya da istemdışı yaratıcı sıfatı yüklerler.dileklerin bazıları;
    -telli baba hayırlısıyla kızıma çok iyi bir kısmet bulayım.
    -tavus baba,şu öss'yi kazanayım hem de çok iyi bir üniversitenin çok iyi bir bölümünü.
    -son model bir arabam olsun,bir de tarabya'da evim.başka da bir şey istemem.
    -kaynanam hakkın rahmetine kavuşsun,ben de şu dünyada 2 gün rahat yüzü göreyim.
    -kooperatif evlerinden biri bana çıksın,sefalet içinde yaşamaktan bıktım usandım.
    -bu seneki milli piyango bana çıksın.
    1 ... asiti kaçmış kola
  2. 2.
    turkler'de şamanizmden gelen ölenlerin ruhlarının geride kalanları kurtaracagı dusuncesinin islamiyet'e az da olsa uyarlanıp gerceklestirilen eylem

alakasız not : şamanizm de turkler olen savascıların ruhlarının kendilerini koruyacagına inanırlardı ve mezar, turbe kulturu bu sekilde olusmustur.
    2 ... dopdop
  3. 3.
    - Tel bağlamak (Telli Baba)
    - Ekmek dağıtmak (Somuncu Baba)
    - Ramazanda oruç açmak (Oruç Baba)
    - Mum yakmak
    gibi çeşitleri olan batıl inanç.
    ... gamze
  4. 4.
    (bkz: türbelere bel baglamak)
    1 ... dopdop
  5. 5.
    islamiyeti bilerek değil de duyarak ve her duyduğuna inanarak yasayan kitlenin eylemi.
    -kız varya somuncu babaya gidenlerin bereketi artıyomus,
    cüzdanından iplik koparıp baglamış nazife,cüzdanı hiç boş kalmıyomus,dolup dolup tasıyomuş
    -ben de aziz mahmud hüdai hazretlerine gidenlerden duydum,
    tülbent bağlarsan koca buluyomuşun yani basın bağlanıyomuş
    ... şakayık
  6. 6.
    sarışın manitam olsun yazmış çocuk duvara,inşallah prezervatif bağlama gafletinde bulunmamıştır..
    ... sıpa