1. 1.
    Onlar gibi iyi giyinmek isterler ama yapamazlar 40 kat beze sarınıp çıkarlar.
    3 -4 ... vexillarius
  2. 2.
    Bir kadın düşünün,güzel saçları, güzel vücudu, çok şık bir tarzı var. Ortama girince böyle enerjisinden gözler üstünde çeviriliyor o türden. Her türlü kitabı okur, konuşması o kadar güzeldir ki o kadar naziktir ki şarkı söyler gibi konuşur, sizinle her konudan konuşur, makyaj, araba,sanayi,siyaset,ticaret,ağda ne ararsan her konuda bir fikri vardır. Fikri olmayan konularda "bilmiyorum" demesini bilecek özgüvenide vardır, çok güzel okullarda okumuş çok güzel yerlere gelmiştir. Sonra birgün kendi iradesiyle kapanır. Nolur o zaman tabiki cahil bir aptal olur amk çünkü bizim çağdaşlığımız kıyafetle ölçülür kimse boş yapmasın saçını göstermeyen cahildir aksini iddia eden cahil bir gerizekalıdır bu kadarda yobaz olunmaz ki aaa.
    5 -3 ... lanetgelsin
  3. 3.
    Tinder'a doluşmalarından belli olan realite...
    -1 ... mitolojide kokorec tanrisi
  4. 4.
    Bir kadın kapalı olup çağdaş olabilir. Çağdaşlığı ne olarak görüyorsunuz? Çağdaşlıktan ne anlıyorsunuz ona göre değişir.

Benim çağdaşlıktan anladığım şey şu kendisinin tam tersi düşünen, olaylara kendi baktığı açının tam tersi açıyla bakan insanlarla arkadaşlık edebilen, sevgili olabilen, komşu olan, karşısındaki kişinin sözünü kesmeden dinleyip katılmadığı şeyi ifade ederken bağırmadan ağzından salyalar akıtıp şucusun bucusun diye itham etmeden "sen şunu şunu dedin ama senin görmediğin göz ardı ettiğin bir şey var o da bu bu bu" diyebilendir. Çağdaşlık bence yabancı kültürü arşa çıkarıp kendi kültürünü yerin dibine sokmak olmadığı gibi kendi kültürünü arşa çıkarıp yabancı kültürü yerin dibine sokmak demek değil. Kendi inancına saygı beklerken başkasının inancına ya da inanmamasına da saygı göstermektir.

Tanzimattan beri bizde çağdaşlık Batının iyi kötü her şeyini seçmeden etmeden taklit etmekten ve batı karşısında eziklik hissedip kendi kültürüyle kavga etmek onu bitirmek olarak algılandı. Bir insan içki içince, açık gezince, yabancı marka giyince, gece klüplerine gidince, izmir'de istanbul'da yaşayınca, önüne gelenle yatınca, makyaj yapınca çağdaş olunmaz. Çağdaşlık başkasının hakkına saygılı olunca olur. Bu açıdan bakınca Türkiye'nin hiçbir şehri çağdaş değil. Türkiye'de başı açık olan da kapalı olan da çağdaş değil. Bırak Türkiye'yi dünyanın hiçbir ülkesi çağdaş değil. Bugün de geçmişte de ırklarından, konuştukları dillerinden, dinlerinden ötürü insanların yaşam hakları hiçe sayıldı sayılmaya da devam ediyor. insanlar gitgide duyarsız olmaya devam ediyor.

Çağdaşlık duyarlılık demektir aynı zamanda haksızlıklar karşısında dimdik durmak demektir. Toplumcu düşünebilmektir. Fakat ben de dahil hem dünyada hem de Türkiye'de toplumcu düşünme gitgide bitiriliyor. Ha, aklıma gelmişken şunu da söyleyeyim. Bizim toplumda türbana çok anlam yükleniyor. Dine çok anlam yükleniyor. Türban takan namaz kılan kadın/erkek melektir asla hata yapamaz gözüyle bakıyorlar. Yine türban takanlar ve namaz kılanlar bunun meyvesini de yiyorlar toplumda ayrıcalığa sahipmiş gibi hareket ediyorlar. Prim yapıyorlar bazıları diyeyim de isteyen kendini istediği yere dahil etsin. E sen bu kadar ben dindarım ben her şeyin en iyisini bilirim ya da ben dindarım deyip de kendi menfaatine olan bir şeyi dinin türbanın arkasında saklanıp da sümen altı etmeye çalışırsan en ufak bir hatanda senin başındaki türbanına dinine dil uzatılır.

Yani şunu demek istiyorum. Bir insan açık giyindi diye içki içti diye çağdaş olmaz ya da türban taktı diye namaz kıldı diye yobaz olmaz. Bir insan içki içti diye açık gezdi diye ahlaksız da olmaz çünkü yazılı bir ahlak kuralı yok. Ahlak kişiden kişiye değişir. Türban taktı namaz kıldı diye de melek olmaz.

Edit: Üstümdeki entryde açık kızların makyajdan siyasete hatta otomobil ve sanayi konularında bile konuşabildiklerini söylemiş ben kendim açığım arkadaşlarımın içinde açık da var kapalı da var. Bir tane bile siyaset, otomobil, sanayi hakkında konuşanına denk gelmedim. Siyaset konuşmaktan millet kaçıyor aman başıma bir şey gelir diye. Otomobil ve sanayi konusu da bilgi isteyen bir şey. Sanat ve edebiyat konusunda da konuşanına denk gelmedim. Türkiye olarak henüz o kadar muasır medeniyetler statüsüne eremedik maalesef.
    3 ... baslatmanickinden