1. 1.
  yoktur;

  (bkz: bas ortusu ile turban arasindaki farklar)

  baş örtüsü ile türban aynıdır diyecek yazara peşin edit: resimleri, ayrıntılarıyla yazıyor orada, iyi oku.
  4 -5 ... thedewil
 2. 2.
  yoktur;

  vardır diyeceklere, biri murat bardakçı'dan biri rahmetli ahmet taner kışlalı'dan iki yazı. buyrun;

  (bkz: bas ortusu ile turban arasindaki farklar/@thedewil)
  2 -3 ... thedewil
 3. 3.
  t c
  BAŞBAKANLIK DiYANET iŞLERi BAŞKANLIĞI
  DiN iŞLERi YÜKSEK KURULU BAŞKANLIĞI

  Sayı: B.02.1.DiB.0.10/212/
  Konu: Tesettür Karar No: 6
  Karar Tarihi: 3.2.1993
  Din işleri Yüksek Kurulu Kararı

  "1. Gerek erkeklerin ve gerekse kadınların gözlerini haramdan korumaları,

  2. kadinlarin vucudun el yuz ve ayaklari disinda kalan kisimlarini aralarinda dinen evlilik câiz olan erkekler yaninda vucut hatlarini ve rengini gostermeyecek nitelikte bir elbise ortu ile ortmeleri

  3. basortulerini saclarini baslarini boyun ve gerdanlarini iyice ortecek sekilde yakalarinin uzerine salmalari dinimizin kitap sunnet ve islâm âlimlerinin ittifaki ile sâbit olan kesin emridir muslumanlarin bu emirlere uymalari dini bir vecibedir
  yukarıdaki satırlar diyanet'in görüşü.

  laiklik:" Devlet ile din işlerinin ayrılığı, devletin din ve vicdan ozgurlugunun gerceklesmesi bakimindan yansiz olmasi" bu da tdk'nın laiklik tanımı.
  5 -3 ... kara hilal
 4. 4.
  baş örtüsü yasağı zannedilen kavramın, asıl şeklidir. öncelikle baş örtüsü ve türban farklı kavramlardır;

  (bkz: bas ortusu ile turban arasindaki farklar/@thedewil)
  (bkz: türban)
  (bkz: baş örtüsü)

  yıllardır, bas bas siyaset malzemesi olmuş, fakat hala görmezden gelinen sorun. eğer, devletin kuralları dininizi yerine getirmeyi engelliyorsa, siz de çoğunluksanız madem, sizin seçtiğiniz hükümet gelir, "bütün semavi dinleri" kapsayacak bir tasarı hazırlar, bir günde bir kanunla geçirir, sonra onaylanır-onaylanmaz, bir takım üzerinde oynanır ve yürürlüğe konur. konu bu kadar basitken, türk mileti, yıllardır kaşındığı noktasını açık bırakmakta, kendini kaşıtıp oy toplayanlardan haz almaktadır.

  edit: basit olarak vereyim;

  http://www.cankiri.tv/haber_imaj/melek.jpg bu başörtüsü dediğimiz, yerel giysilerimiz içerisinde yer alan örtü,

  http://www.internethaber.com/images/news/11542.jpg bu ise ülkemize 70'li yıllarda sokulmuş, din gereği takıldığı iddia edilen türban'dır.
  3 -5 ... thedewil
 5. 5.
  başörtüsünden şöyle ayırt edilebilecek örtünün oluşturduğu sorundur. başörtüsü taşıyan birey, bunu saçının hiçbir telinin görünmemesi, hususuna göre taşımadığı için, dinle de bağdaştırmaz.
  ... thedewil
 6. 6.
  sütçü imamın gelininin başınaki örütüyü açtığı için bir fransız komuatnı öldürdüğü ama yıllar sonra torunlarının bunu kendi elleriyle yaptığı, islama büyük hizmetler yapmış büyük türk milleti için bir utanç tablosu olan, dini hazmedemeyen ve son zamanlarını yaşayan saçma bir zihniyetin ortaya koyduğu en az kendileri kadar saçma ve gereksiz bir yasak.
  5 -3 ... sidewinder
 7. 7.
  Atatürk ilke ve inkilaplarına göre takılmaması gerekir yasak değildir keşke yasak olsadır; çünkü yurdum insanı bunu simgeleştirmektedir üzerinde giydiği bir formaya dönüştürmektedir.
  3 -5 ... saparmuradniyazov
 8. 8.
  siyasi bir simge olduğu gerekçesi ile baş örtme eyleminin yasaklanması. türkiyenin utancı.
  yalnız merak ediyorum siz hiç başını örtüp de aha siyasi simge yaptım kendimi diyen bir kız gördünüz mü??
  5 -4 ... marionette
 9. 9.
  Başbakan'ın ve Bakanların Eşleri türbanlı diye resepsiyona katılmayan bir cumhurbaşkanının * Papa'yı elinde HAÇ üzerinde dini kıyafetlerle köşke almasıyla ne kadar laik olduğunu gördükten sonra, mevcut din düşmanlığı olarak algıladığım çağdışı bir yasak. Din düşmanlığı diyorum ; çünkü başörtüsü köşke çıkamazken haç çıkabiliyor. Kendi dini gereği örtünenler üniversitelere alınmıyor, kamusal alanlarda çalışamıyor ve en felaket noktada olan ise oğlu şehid olan bir annenin başı örtülüyse ordu evine giremiyor. Heyhat ki ne heyhat...

  Laik kesimin bir diğer göstergesi de iran'daki başörtme zorunluluğu. Halbuki bilmeleri gereken şey başörtme zorunluluğu iran'da yapılan oylamayla kabul edildi. Yani onların demokrasisi insanları zorla örtmeye yöneltti. Bu ne kadar vahim bi durumsa aynı şekilde baş açma zorunluluğu da insana ülkemizin ne kadar demokratik ve laik tanımında belirtilen -din ve vicdan hürriyeti- sağladığını anlatıyor.
  3 ... amele
 10. 10.
  laikliğin şiarına göre yanlıştır. çünkü laiklik dünü yasaklaayı değil her dine eşit mesafede bulunmayı öngörür. bu durumda kötü niyetli insanlarla karşı karşıyayız.
  ... sen bana bu diyemezsin