1. 1.
  bahsi açılmadan önce "özgürlük" tanımının insanlara göre değişebileceği düşünülmelidir.

  zira bu ülkede "yaylada otlayan inekler kadar özgür olamayacak mıyız?" diyerek özgürlük kavramını çok farklı mecralara taşımış milletvekilleri bulunmaktadır.

  nasıl ki dine inanmayan bir kişinin , dini kaygılar taşıyıp hayatını ona göre idame ettirmeye çalışanların "özgür olamayacağını" savunabilmesi bi görüşse , "hiçbir kural tanımaksızın , egolarının penceresinden hayata bakıp , tatminini gerçekleştirebildiği ölçüde yaşayanların" "bencilliğin esaretinde" olduğunu dolayısıyla özgürlük tanımını yapabilmek için gereken "objektifliği" gösteremeyeceklerini belirtmek de ayrı bir özgürlük tanımıdır.

  bu iki paradigma arasında , "siyah - beyaz " tarzındaki doğru-yanlış tanımlamalarından kaçınmak ; gri tanımlamaların olabileceğini kabullenmek , insanların yaşamlarını üzerine bina ettikleri "doğrular" üzerinden "özgürlük" gibi değişken bir tanımlamaya sınırlar çizmekten uzak durmak elzemdir.
  8 -3 ... comengineer
 2. 2.
  kendi isteğiyle takıyorsa bu ihtimal %100 dür.
  9 -2 ... patibis
 3. 3.
  turkiye sinirlari icerisinde 0 olan ihtimaldir. turkiye'de turban takamazsiniz.
  2 -5 ... der meister
 4. 4.
  dindar insan ozgur degildir prensibine gore ( tanrıtanımazlar ile tanrıtanırlar arasındaki en derin kapısmalardan biri, tanrıtanımazların argumanı); insan kendisini tanrı nın kulu olarak gordugu an ozgur olmaktan cıkar. zaten bir seyin kulu dur hali hazırdai özgür degildir.

  turban takan da gayet inanclı olduguna gore ( bir de su var (bkz: turban takilmasi icin yapilan baski)) zaten köledir. özgür degildir.
  4 -5 ... syme
 5. 5.
  türkiye'de mi?

  yoktur..

  okuma hakkının elinden alındığı laik! bir ülkede hangi özgürlükten bahsediyorsunuz?
  14 -8 ... carriye roxalina
 6. 6.
  yılbaşında kırmızı don giyen kişi kadar özgürdür.
  4 -2 ... theangelofdeath
 7. 7.
  bluevelvenin burda entry yazabilme serbestisi kadar özgürdür.
  10 -2 ... ibrahim kurban
 8. 8.
  x ray ışınlarla türban takan kadının içindeki g-stringi görmeye çalışan puştlar varken 0 olan ihtimal.
  5 -2 ... enemyof
 9. 9.
  provakatif başlık açan yaratığın özgür bir hayvan olma ihtimalinden küçüktür.
  6 -2 ... hidden feelings
 10. 10.
  boxer giyen erkeğin özgür olabilme ihtimaline eşittir. yani kişi ne giyeceğine kendi karar verebiliyorsa özgür demektir. karar verirken etkilendiği pointler de kişinin kendisini ilgilendirir.

  sen ulan kırmızı boxer giyersem buluşacağım kız ne der diye düşünürsün, bir başkası başımı örtmezsem allah ne der diye! sonuç olarak insanın iradesini etkileyen bazı etkenler mutlaka vardır. ancak bu etkenler bile yine insanın iradesiyle ölçülür.
  8 -2 ... eurasian