1. ?.
  kendi günlük hayatlarında kuran'ın amir hükümlerini görmezden gelen, inandıklarını söyledikleri dinin peygamberinin sünnetlerine riayet etmeyen; ama türban gibi daha çok kadınları ilgilendiren bir konuda, sonuçları itibarıyla kadınlara büyük zarar verecek, türk kadınının tüm kazanımlarını yok edecek olası uygulamalara destek veren erkeklerdir.


  --spoiler--
  Mü'min erkeklere söyle gözlerini sakınsınlar ve ırzlarını muhafaza etsinler.
  --spoiler--

  yukarıdaki ayet Nûr suresinin 30 uncu ayeti. erkeklerin gözlerini namahrem kadınlardan sakınmaları gereğini ortaya koyuyor bu ayet. peki, türban savunucusu erkeklerin ne kadarı kuran'ın bu hükmüne göre hareket ediyor? size soruyorum lan, türbancılar: gözlerinizi sakınıp ırzınızı muhafaza edebiliyor musunuz? peki ya erkekler için bildirilen tesettüre uyuyor musunuz? diz kapaklarınızdan göbeğinize kadar olan bölümü, yani kendi ziynetinizi yeterince koruyor musunuz?

  bu sorulara hayır yanıtı verdiniz değil mi? lan o halde sizin neyinize kadının türbanını savunmak? siz önce bi aynaya baksanıza ona buna talkın vermek, destek vermek yerine.

  ama ben sizin gizli emelinizi biliyorum: şeriat gelsin, dört karı alalım, tepe tepe kullanalım diyorsunuz değil mi? rejimin adının ne olduğu önemli değil sizin için nasılsa; her şartta egemensiniz, kimse sizin giyim kuşamınızı, yediğiniz herzeleri tartışmıyor. siz de haklısınız lan kendi küçük dünyalarınızda.

  inancı gereği(!) her yerde türban takması istenen güzel kardeşlerim! bir erkek olarak size erkekçe bir uyarı yapıyorum şimdi, dikkate alıp almamak sizin bileceğiniz iş. gittiğiniz yol yol değil. bir an evvel oturup güzelce bir düşünün. iran'da, suudi arabistan'da, afganistan'da, malezya'da yaşayan, ya da yaşamaya çalışan kadınları düşünün. onlar da sizin gibi kadınlar. ve bir de kendinizi düşünün, sahip olduğunuz şeyleri...

  o demokrat geçinen, sizi pis bir oyunun figüranı haline getiren, sözüm ona sizi destekleyen erkeklere bakmayın siz; onlar için sizin geleceğinizin zerre kadar önemi yoktur. sırtınızdan sopayı, karnınızdan sıpayı eksik etmeyenlerdir onlar. sizinle yetinmek istemeyen, üç tane daha olsa göz mü çıkarır diyenlerdir. yürüdüğünüz/yürütüldüğünüz yolda menzile ulaşmanız durumunda, olsa olsa zaten pek takmaktan hazzetmedikleri kravatlarını çıkarırlar onlar. bir de içkiyi aleni değil de gizlice içerler. kaybedecekleri pek fazla şey yoktur.

  peki ya siz? bir kuru inat uğruna neler kaybedeceksiniz bir düşünün bakalım. araba kullanamayacaksınız örneğin. yanınızda ailenizden bir erkek olmadan dışarı çıkamayacaksınız. ve daha pek çok şeyi yapamayacaksınız; iranlı kadının yapamadığı, suudi kadınının yapamadığı...

  buram buram feminizm kokan bir yazı olmuş değil mi? hayır hayır! feminist falan değilim, insanım sadece. ve insanlarla bir arada yaşamak istiyorum; bir ağaç gibi tek ve hür, bir orman gibi kardeşcesine. saçınızın rengi falan da umurumda değil. pek çok kadının saçını görmeme rağmen ırzımı da korudum şükürler olsun.

  bu yazıyı da öncelikle size yazdım. okuyun, ibret alın diye. aklınızı başınıza devşirin diye.

  evet evet, ben bu yazıyı sana yazdım inancı gereği türban takan kardeşim...
  18 -12 ... oyuna devam
 2. ?.
  demokratlık buysa bırakın kadınlar savunsun kavgalarını...
  bırakın onlar arasın haklarını... zorla kapattırdığınız salak kadınlarınız... dedirten erkeklerdir..

  nefislerini tatmin etmek için birden fazla kadınla beraber olmak ister fakat bu demokrasiye aykırı olduğu için adım adım şeriatyolunu seçmişlerdir...
  8 -4 ... good devil
 3. ?.
  aslında kısaca türbanı savunan erkeklerdir. Niyetleri apaçık ortadadır. Birkaç embesil dışında türban isterük diye höyküren kadınlara rastlamadım şimdiye kadar. Tartışmanın en ateşli merkezinde hep bu erkekler var. Eğer kadın gerçekten hiçbir baskı altında olmadan kendi hür iradesi ile "türban takıcam ulan sanane" diyorsa, o zaman bırakınız, karışmayınız. Ama bunu bir erkek söylüyorsa, işte burada bir bit yeniği aramak farzdır. Hele hele çenealtı formülü gibi bir şaklabanlık adı altında buna çareler aranıyorsa, düpedüz art niyettir, bilesiniz, benden söylemesi.
  (bkz: çenealtı formülü)
  9 -2 ... kizilmaske
 4. ?.
  "türbanı savunan sözde demokrat erkek" yaftası yerine, "türbanı seçip onu takmak isteyenin bu hakkını savunan özde demokrat erkek" yaftasının daha iyi yakıştığını düşündüğüm erkek cinsi. ha ben kendime bunu yakıştırıyorum diğerlerini bilmem. ben salt olarak türbanın kendisini değil, onu yaşam biçimi olarak seçebilme ve onunla eğitimini devam ettirebilme özgürlüğünü savunuyorum.

  bir de burada "sen daha dinine riayet etmiyosun niye savunuyorsun lan?" şekline söylemlere de bir tarafımla güldüğümü belirtmek isterim. riayet etmiyorum dinime arkadaşım sana ne? allah indinde günahkarsam ben günahkarım. bu benim seçimim. sen beni yargılayamazsın. başkasının seçimi de başını örtmek olabilir. kimse kendi seçimnin diğerinden üstün göremez ve aşağılayamaz.

  bugün başörtüsünün yasak olmaması gerektiğini, liberal çevrelerde savunuyor. onlarada diyelim mi ki, siz önce gidin dini yükümlüklerinizi yerine getirin. ben komünizmi savunmuyor olabilirim hatta hatta tam tersi bir düşünceye sahip olabilirim fakat onun yasaklanmasına da karşıyım. bu her türlü insan hakkı için geçerlidir.

  bugün söylemediği sözden dolayı 15 ay hapis cezası almış bir attilla yayla olayı dururken hala nelerle uğraşıyoruz allah aşkına.
  4 -6 ... ehl i dil
 5. 1.
  genelde allah indinde günahkarsam ben günahkarım. bu benim seçimim. sen beni yargılayamazsın diyerek açıkça herkesin seçimi kendisini bağlar üzerine vazife olmayan işe karışma diyen ama kendisi nedense üzerine vazife olmayan işlere karışan erkeklerdir.

  kadın kendi isteğiyle türban takar ya da takmaz sana ne?
  kadın türban takma isteğini kendi savunur sana ne?
  sen neden onun yerine savunuyorsun? sana ne?
  denilesi erkeklerdir bir bakıma. hatta her bakıma.

  göremezler bir türlü türbana karşı gibi duran insanların aslında turbana değil, kadının geriletilmesine karşı olduklarını. öyle erkeklerdir böyle erkeklerdir.
  9 -3 ... serafettin
 6. 2.
  (bkz: bana dokunmayan yılan bin yaşasın)

  "Naziler önce komünistleri topladılar. Ben komünist değildim, ses çıkarmadım. Sonra sendikacıları götürdüler. Ben sendikacı da değildim, sesimi çıkarmadım. Daha sonra Yahudilere sıra geldi. Ben Yahudi de değildim, sustum. Bir gün beni almaya geldiklerinde, artık sesini çıkaracak kimse kalmamıştı..."

  ben ne saçmalıyorum ya hu!

  (bkz: edep ya hu)
  7 -1 ... ligoferon
 7. 3.
  modern dünyada bir insan hakkını herkesin savunması gerektiğini görmeyen biraz saftirik arkadaşların ayar denemelerine maruz kalan kişi, kişilik. ne demektir bize ne? bu neye benziyor biliyor musun? bak şuna;

  - cevdet abi dünyada küresel ısınma varmış dikkat edelim biraz.
  +biz ne be olm!

  bugün bir özgürlüğü savunmazsan yarın sıra sana gelir. ha ben çok mu meraklıyım bunu savunmaya? hayır. fakat hergün okula girerken saçlarını açan o insanların gözlerindeki hislere tanık oluyorum. insani bir duygu lan bu. anlayabiliyor musun? evet dindar bir insanda değilim ama savunuyorum. fakat yarın öbürgün de benim küpe takma özgürlüğüme laf edilse aynı tepkiyi başörtülü arkadaşlarımın vereceğini de biliyorum. ben bugün onları savunmazsam yarın bana yapılan bir haksızlıkta bana arka çıkın diyebilir miyim? nasıl yüzüm olur?

  ha, madem bize ne, o zaman size de ne arkadaşım? hatta baykal'a ne? tayyip'e ne? bırakın kızlar aralarında halletsin değil mi? siz neden bu kadar tepkilisiniz? sizde açıklığı mı savunmuş oluyorsunuz o zaman? başlığı açan arkadaş bu zihniyetteki insanlara giydirmiş. o neyi savunuyor düşündün mü? sözde, inancı gereği türban takan arkadaşına işittiriyor, diyor ki türbanını aç, bu senin için en hayırlısı.

  bırakın bu işleri arkadaşım. madem bizim üstümüze vazife değil, sizin üstünüze vazife miydi ki bu başlığı açtınız ve altına entryler giriyorsunuz? bu başlık altında kız arkadaşlarım tartışıp bir çözüm bulsun o zaman.

  yoruldum.

  edit: bundan sonra töre cinayetlerini kınamayacağım. zira bu kadınların sorunudur. süpermiş.
  4 -5 ... ehl i dil
 8. 4.
  kadın milletvekili sayısı neden az diye soran kişiye * bak şu ülkeye git orada fazla diyen erkeklerdir. *
  3 ... ramorin
 9. 5.
  türbanı, özgürlük kisvesi altında kendi çıkarları için -kıskançlık, evin reisi, son sözü söyleyen, namusuma zeval gelmesin- savunan erkeklerdir. onlar ki bir türlü anlamazlar meselenin özünü zira işlerine gelmez.

  daha anlaşılır olabilmesi adına söylenebilir ki asıl sorun, yani türbana karşı gibi duran insanların asıl sorunu -en azından benim sorunum-; inanç kişiye özeldir. camiilerde, kiliselerde ibadetler yapılabilir toplu olarak ancak sonuç olarak inanç sadece kişinin içindedir. dolayısıyla inancı ile ilgili sınırlama ya da özgürlüklere katılıp katılmamak salt kişinin kendisini ilgilendirir. memleketteki inanç olayı ise tamamen siyasi boyutta olduğu için** benim ya da benim gibi düşünenlerin olayı da bu noktadan itibaren müdahaleye/karşı çıkmaya dönüşür, dönüşmüştür.

  laikler inançsızdır/değildir, inançsızlar inananlara saygı duyarlar/duymazlar,,, her neyse ne artık. ama sorun bu değil. sorun şu ki türbana karşı olarak tanımlanan insanların asıl karşı olduğu şey ülkenin içinde bulunduğu -ekonomik, siyasi- kötü durumdur. işsizlik almış başını gitmiş, hayat pahalılığı* ayrı bir mesele, mevcut iktidarın izlediği iç ve dış politikalar gün geçtikçe memleketi daha zor durumda bırakmakta, borçlar sınırı geçmiş, yabancılara satılan toprakların vergisi bile vatandaştan alınmakta, eğitimsiz-okumayan toplum, okumadığı için sormayı-sorgulamayı bilmeyen insanlar, adaletsizlik, insanların gözünün içine bakıla bakıla yapılan yolsuzluklar-usulsüz anlaşmalar, meclisi rant kapısı olarak gören vekiller, kirli akraba ilişkileri, yüksek mevkiilerdekilerin statülerini kullanarak yakınlarına sağladığı haksız imkanlar, seviyesizlik, say say bitmez - uzar gider. ve işte son olarak türbanın, dinin, inancın, islamın, tüm bu kirli işlere alet edilmesi*... sorun bu arkadaşım. din toplumların afyonu* mudur değil midir tartışmasına girmeye gerek yok ancak şu da bir gerçek ki din eğitimsiz toplumların afyonudur. en zayıf noktandan vuruyorlar seni ve sen olan biteni göremiyorsun bu yüzden. tüm bunlar yetmezmiş gibi insan olan, insan evladı olan, her insan gibi vatandaşlık hakları bulunan, her insan gibi söz söyleme hakkı bulunan, her insan gibi belirli talepleri olan/olması gereken kadınlar pasifize edilmeye çalışılıyor. hakları elinden alınmaya çalışılıyor. ha tabii bu senin işine geliyor o ayrı...

  söyle bana ey insanevladı; akşamları yemeğinin ayağına gelmesi değil midir hoşuna giden? ev içerisinde herhangi bir karar alınacağı zaman tek ve yetkili kişi olmak değil midir egonu tatmin eden? eşinin, çocuğunun senden izin almadan iki adım öteye gidemeyeceği değil midir ruhsal masturbasyonunun nedeni? sana bağı bulunan kadının senin eline bakmasından değil midir kendini adam yerine koyman? kadının gördüğü, bildiği tek erkek olman değil midir kıskançlığını bastırıp kendini fasulye gibi nimetten sayman? hadi sıkıyorsa, madem ki özgürlükçüsün de, eşinin çalışmasına izin versene, kız çocuğunu sonuna kadar okutsana, onu okuması için yaşadığın ilin dışına farklı yerlere de göndersene? madem düşkünsün yanındaki ya da yakınındaki kadınların özgürlüğüne, sosyal haklarını da savunsana? yapamıyorsun değil mi? yapazmazsın tabi a uyanık. çünkü derdin o kadının özgürlüğü değil, köleliği! o yüzden gelip burada masal anlatma bize. kandırmaya çalışma çarpık düşüncelerinle bizleri. sen kandırsan kandırsan kendini kandırırsın. ha bir de kendine köle ettiğin kadınını(?)

  (bkz: cevab veremedi)

  diğer taraftan ve alternatif olarak; madem tek derdin inandığın kitabın sana emrettiklerini yapmak, inancın gereği yaşamaksa; erkek olarak yapman gerekenleri yapsana sen de? ne bileyim sakalını uzat, cübbeni giy, sarığını koy başına, pantolonunun üstünden çükün belli olmasın diye dizine kadar uzunca bir şeyler giy? olmaz değil mi?

  yemeyin lan bizi.

  turbanı savunan sözde demokrat erkeklerdir ki;

  doğuda askerler şehit düşer*, msn iletilerinize yazarsınız hrant öldü* ermeni oldunuz da asker öldü türk oldunuz mu* diye ama size türban sözü veren ve askerlik yan gelip yatma yeri değil diyen adamın oğlu* çürük(?) raporu alıp askere gitmediği zaman gıkınız çıkmaz. türklük konusundaki, askerlik konusundaki, şehitler konusundaki ikiyüzlülüğünüz çıkar ortaya.

  yok şunun oğlu işsiz, yok bu yakınım işsiz, yok üniversite bitirdim iş bulamıyorum diye ağlarsınız da, size camii sözü veren adamın oğlu şaibeli bir ihale öncesi 7.5 milyon dolarlık gemiyi 2.5 milyon dolara "gemicik" şeklinde alıp* ticarete atılır da ses etmezsiniz.

  ar dersiniz, namus dersiniz, turban diye yırtınırsınız, dürüstlükten doğruluktan dem vurursunuz da, sizi önce fakirleştirip sonra da altın dağıtanlara, kömür dağıtanlara memleketin kaderini belirleyecek oylarınızı satarsınız.

  sokakta biri size yan baksa kavga edersiniz de, oy verdiğiniz adam* sizin gibi sıradan vatandaş olan birine ananı da al git dediği vakit alkışlarsınız...

  işte tüm bunlardır türbanı savunan sözde demokrat erkeklerin tanımı. ha sen bu tanıma uymuyorsan bu başlık altında ne işin var? sen sözde değil özde savunansan neden burada da bir şeyleri savunma gereği duyuyorsun. başlık açık ve net "sözde" diyor. tamam sen özde savunansındır muhakkak(?) da, yok mudur yani türbanı sözde savunan erkek? neden üstüne alındın ki? yarası olan gocunur derler bildin mi?!

  not: küresel ısınma, töre cinayeti, toplumu ilgilendiren herhangi bir sorun ve vesaire gibi olabildiğince somut olayları, olabildiğince soyut ve göreceli olan din konusuyla ilişkilendirmek, ve bunları özgürlük savunuculuğu ile bağdaştırarak örneklemek, ancak ve ancak kişinin üniversite zamanlarında oturduğu sıraları boşa işgal ettiğinin işareti olur gibi geliyor bana yoksa şüphen mi var?

  not2: ben de gördüydüm üniversite yıllarımda okula girmeden önce başını açan hatun kişileri ama onların gözünde his, mis, neym yoktu. çünkü o zamanlar böyle bir tartışma yoktu. herkes kurallara uyardı. kurallar insanlar içindir lan bildin mi?

  not3: vatandan önce din diyenler, bilmelidirler ki vatanları olmazsa dinlerini özgürce yaşayamazlar. bugün din konusunda "özgürlük adına" sırtınızı sıvazlayıp farklı uygulamalarıyla ülkeyi batağa/kaosa sürükleyen bazı ülkeler, bu topraklar bölündükten sonra yıkarlar o yaptıkları camileri mescidleri haberiniz ola.
  2 -5 ... serafettin
 10. 6.
  kendilerine giren çıkan olmayan erkeklerdir.
  1 -2 ... little black dress