1. 1.
    Konrad Adenauer'un, Nazilerin yıkılışı sonrası sarf ettiği sözler:

“Bir daha Hazreti isa bile gelse tüm yetkiyi bir kişi ve yanındakilere verecek kadar aptal olmayacağız.”

T: bir sözün içinde geçen cümle.
    3 ... liberter sosyalist
  2. 2.
    Kurtuluş Savaşı sırasında Tüm yetkiyi kendisinde toplayan Atatürk:????
    1 -13 ... rosadolujoe1
  3. 3.
    Bir saatten sonra sen yetki vermezsin. yetki, bir kişide toplanır...

Kendisini fazla önemli görmüş, konrad beyefendi...
    -1 ... katalin
  4. 4.
    Atatürk de padişah oluverseymiş kardeşim. Ne farkı var.
    -3 ... rosadolujoe1
  5. 5.
    Tarih bilgisi olmayan da cumhuriyet tarihi eleştirir olmuş. Bu süreçte Mustafa Kemal Atatürk ün en büyük hedefi yetkinin bir kişide kalmaması ve özgür bir seçim yapılmasını sağlamaktı. Çok partili dönemin ilk adımı da Atatürk döneminde atıldı.

Fakat muhalefet partilertisi diye çıkan tipler padişahı geri getirmek isteyen tipler olunca o dönem çok partili hayat rafa kalkıp millet vekillerinin seçimlerinde tek partiden bir çok aday yöntemine gidiliyor. Yani tek adam gelmesin diye tek adam olunmuş ve bu durumu aşmak için türlü çabalar sarf edip yeri geldiğinde meclisin kendine baskın gelmesine izin vermiştir.

Ağzınızın suyu aka aka baktığınız o padişahlarınız size değil oy verme hakkı selam verme hakkı bile vermez
    4 -1 ... uzay muhtari
  6. 6.
    Herkes de tarih profesörü maşallahınız var.
    Cumhuriyet diyince aklınıza neden sadece Türkiye cumhuriyeti geliyor?

Cumhuriyetler çok sıkıntılı yönetim biçimleridir. Çarpıtılmaya bu kadar müsait olan başka bir yönetim biçimi de yoktur zaten.

Hitlerin cumhuriyeti mesela bayağı demokrasi değil mi?
    Hitler hükümeti Fsm'nin saltanatından bile daha dikte bir saltanat ama söze bakarsan cumhuriyet.

Ulan gözünüzün önünde mursi'yi astılar. Bu mu cumhuriyet?
    Gözünüzün önünde Adnan menderesi astılar?
    iran islam cumhuriyeti, kralı öldürerek geldi. Bu mu lan cumhuriyet?

Cumhuriyet ayağına hepinizi öldürseler, siz yine cumhuriyet dersiniz. Cumhuriyetler, saltanatlardan daha tehlikelilerdir.
    1 -8 ... rosadolujoe1
  7. 7.
    Ulan iki saattir cumhuriyet diyorsun, Seçim diyorsun. Halkın seçtiği adamları da sırf dinleri veya görüşleri sebebiyle de öldürülmeyi hak ettiklerini, bunun meşru olduğunu söylüyorsun.

Ne tarafı kardeşim ne tarafı?

Halk seçmiş. Sen kimsin ki seçilmiş bir insanı asıyorsun? Hitler örneği verdik daha ne olsun. Aynısı rus çarlığına da oldu.

Öldürerek demokrasi olmaz.

Ama öldürenler hep aynı paralavrayı kullanır: demokrasi.
    Aynen sadece demokratik sizsiniz.
    -2 ... rosadolujoe1
  8. 8.
    Demi ama Adnan Menderes de ingiliz-amerikan ajanı.
    Hitler uzaylılara çalışıyor.
    Çarlık rusyası moğol ajanı zaten.

Ben inandım şuan.
    ... rosadolujoe1
  9. 9.
    tostumu yedim seni bekliyorum demek. hatta senden sonra tüm yancılarını da kabul edebilirim demek.
    ... ruhum protez
  10. 10.
    ikinci dünya savaşından sonra tüm dünyada 236 tane darbe olmuş kardeşim. Ne ezberlemesi?
    Kim yapıyor bu darbeleri? Kim planlıyor? Kim finanse ediyor?

Hiçbir saltanata eminim ki bu kadar isyan çıkmamıştır.

https://www.dogrulukpayi....eler-ve-darbe-girisimleri

Ama senin anlamadığın, cumhuriyeti saltanttan iyi sanman.

En azından saltantta en fazla idam olur. Darbe girişimlerinde genellikle iç savaş çıkar.
    Biz saltanat seviyoruz demiyoruz ki cumhuriyet saltanattan daha tehlikeli. Sadece bu. Harbi ya niye anlaşamıyoruz?
    -2 ... rosadolujoe1