Advertisement

 1. 1.
  ülkemiz sınırları içerisinde cumhurbaşkanı olması gerek tek insan.
  4 -4 ... vakatanka
 2. 2.
  ankara 1942 doğumludur. hukuk dünyasının en üst makamı kabul edilen anayasa mahkemesi başkanlığı'na seçilen ilk kadın.
  ilk ve orta öğrenimini ted. ankara kolejinde tamamladı.
  ankara üniversitesi hukuk fakültesinden 1965 yılında mezun oldu.
  1969'a kadar serbest avukatlık yaptı. bu tarihte danıştay'a girdi.
  1999 tarihine kadar danıştay yardımcılığı, danıştay 1. dairesi kıdemli tetkik hakimliği, danıştay 6. ve 10. daire üyeliği görevlerinde bulundu.
  1999'da anayasa mahkemesi üyeliği'ne seçildi ve 2005'te de bu kurumun başkanlığına getirildi.
  hukuk kariyeri boyunca " suçluların iadesi" , " idarenin takdir hakkının yüksek yöneticilerde kullanılması " gibi tezler üretti. " verimlilik " konulu bir de çeviri yaptı.

  tuğcu göreve geldiği günden bu yana yaptığı açıklamalarla laik, atatürk ilke ve devrimlerine bağlı bir portre çizdi.
  anayasa mahkemesi başkanı seçildiğinde, çağdaş hukuk kurallarına ve insan haklarına bağlı olarak çalışacağını belirtmesi de + hanesine yazıldı.
  hukukçu özelliğinin yanında ayrıca bir anne. piyano çalmayı çok seviyor ve de emeklilik hayali " domates yetiştirmek "
  3 ... ditty
 3. 3.
  (bkz: tempo dergisinin 20 cumhurbaşkanı adayı)
  1 ... ditty
 4. 4.
  rte'nin anayasa mahkemesi kararını "sorumsuzluk" olarak nitelemesinin akabinde, rte'yi aynı şekilde "sorumsuzluk"la suçlamış olan yüce kişilik...
  4 -3 ... paleface
 5. 5.
  cumhurbaşkanı seçim süreciyle ilgili kişisel görüşlerini açıklamış olan, ülkenin demokratik ve laikliğinden şüphe duyulmayacak kurumun başkanı.

  açıklamasından notlar;

  -Cumhurbaşkanını halkın seçmesi açılım sağlayacak. Böyle bir ihtiyaç doğdu ve sadece seçimi kolaylaştırmayı amaçlıyor. Devlet yapısıyla ilgili bir düzenleme yok.

  -Cumhurbaşkanının görevleri, Anayasa'daki ilkeler ve prensipler değişmiyor. O nedenle halkın seçmesini rejim değişikliği olarak kabul etmiyorum.

  -Değişiklik referanduma gitmez. Çünkü 367'nin üstünde oyla kabul edildi. Sezer, yayınlayacak bir şekilde. Vetoyu bir kere koyabilir, iki kere değil. Bize de gelemez.
  2 ... peyderpey
 6. 6.
  Cumhurbaşkanı Sezer hakkında 'Anayasa hukukçusu olması nedeniyle hukuk devletinin yerleşmesine büyük katkı sağladı. Ama bunun dışında politikacı niteliğinin olmadığı da kesin' açıklamalarını yapan başkan, demokrasi insanı. *
  2 ... idiosyncratic mind
 7. 7.
  cumhurbaşkanı olası kişiliktir.*
  3 -2 ... balmsd
 8. 8.
  o makamda görmeyi en çok istediğimiz kişiliklerden biridir.
  3 ... ditty
 9. 9.
  "başbakan bizi hedef gösterdi, bize yüzkarası dedi böhüüeheh" zırlamasında bulunan türkiye cumhuriyeti anayasa mahkemesi başkanı. e kadın madem bu tarz devletin otoritesini çiğneyen muhalif söylemlere karşısın, anayasanın üstünlüğünü savunuyorsun, 27 nisan bildirisiyle sosyal hukuk devleti kurallarını ayaklar altına alan genelkurmaya karşı neden borunun öttüğünü görmedik?? ya da büzük mü yemedi demeliydim?? yaş haddinden olayları kavrama yetisini kaybetmiş galiba yavrucak. ama saçları çok hoş..
  ... arjen robben
 10. 10.
  alanında başarılı, başarılı olduğu kadar saygıdeğer, tam bir cumhuriyet ve hukuk kadını.
  4 -1 ... leggare