1. 1.
  koch basili diye bir basilin daha çok akciğerleri tercih edip, pılını pırtını toplayıp oraya yerleşmesiyle yol açtığı bulaşıcı hastalık, yani verem.
  1 ... cikarinbeniburdan
 2. 2.
  türk filmlerindeki ince hastalıklardan biri. *
  ... ck_06
 3. 3.
  (bkz: allah düşman başına vermesin) denilen hastalık insanın hayatını söndürür ayrıca (bkz: çeken bilir)
  1 ... ya cok aciyo ama ya
 4. 4.
  aşırı kilo kaybı, iştahsızlık, öksürük, halsizlik gibi belirtiden sonra gelen bir hastalıktır. günümüz de kısmen de olsa ilaçla tedavisi mümkündür.
  2 ... adiinsan
 5. 5.
  -hocam ne deneyi bu?
  +tüberküloz çocuğum
  -hadi ya tüberkül mü var şimdi bunda?
  +aaa napıyosun çocuğum eldivensiz niye tutuyosun onu? hem masken nerede senin?
  -harbi harbi tüberkül var diyosun yani :S *
  +çabuk hadi git elini yıka.inşallah bulaşmamıştır.sonrada gelme artık kaldın.
  (bkz: okul böyle bişe)
  (bkz: dene yanıl) *
  1 ... freeplayer
 6. 6.
  Akciger Grafisinin ust kısmında kendini belli eden, labratuar sonucu da dogrularsa kesin tbc diyebildigimiz rahatsizlik. Kanlı oksurukle, kilo kaybi, birkac hafta gitmeyen asiri oksurukle kendini gosteren bir hastalıktır. gunumuzde cok korkulmasi gereken bi hastalık degildir. Ilaclarin tam ve birakılmamasiyla, iyi beslenmeyle tedavi edilir. Vucut halsiz dusunce, kotu beslenme sonucu tekrar lanse edebilr
  1 ... simphizispupis
 7. 7.
  1882 yılında robert koch adlı bilim adamının etken olarak mycobacterium tuberculosisin yol açtığını gösterdiği ince hastalık. dünyada her 3 kişiden birinin bu bakteriyle enfekte olduğu bilinmektedir. bakteri bulaştığı kişilerde direkt hastalık yapamaz, birtakım hücrelerin içine girip orada gizlice yaşar, taa ki kişinin savunma sistemi çeşitli nedenlerle (başka hastalıklar sonucu, çeşitli ilaçlarla, yaşlılık vb.) zayıflayana kadar. bu durumda aktifleşip sözkonusu hastalığa sebep olurlar.
  klasik olarak klinik belirtileri; kuru öksürük, ateş, hemoptizi, gece terlemesi, kilo kaybıdır.
  tanıda akciğer grafisi yardımcı olur, kesin tanı ise genel olarak balgamda aside dirençli bakteri testiyle konur.
  tüberküloz hastalığı dünyada ölüm nedenleri arasında 7. sıradadır.

  *sigaranın, tüberküloz hastalığına yakalanma riskini içmeyenlere oranla 3 kat arttırdığı bilinmektedir.
  1 ... xmandr
 8. 8.
  12 senedir (yaklaşık 6 yaşımdan beridir) taşıdığım mikroptur. inek sütüden kaptığım söylenmişti. 2 yıl boyunca günde çift ilaç kullandım. ancak şöyle bir durum var; mikrop, tahrip edici etkisini göstermiyor ve başkasına da yayılmıyor. tabi bunlar küçükkendi.

  şuan kontrollere gidiyorum. sigara kullanıyorum ve epey kilo verdim *. aha gittik bu sefer derken, 12 yıl önceki cümleler bir daha tekrarlandı. tüberküloz teşhisi var ve filmlerde izi belli ancak yayılmacı değil. tabi mikrobun ne durumda olduğu araştırmaları devam ediyor.
  bu hastalık için şunları söyleyebilirim; kirli ve sıcak hava (adana yanmakta şu günlerde) en büyük çevre faktörü. beslenmenize dikkat ederseniz ve vücudunuzdaki en ufak değişikliği araştırırsanız hastalık korkutucu olmaz.

  zaten hastalık çok uzun bir dönemde kendini belli ediyor. bu yüzden mikrobu kapmak kolay ancak, vücutta işlev kazanıp, bulaştırıcı özelliğe sahip olması için tüm şartların ondan yana olması lazım. özellikle sigara ve alkol kullanmak.*
  teşhisini de kısaca özetlemeye çalışayım;

  direseğinizle bileğinizin ortasına küçük ve acıtmayan bir iğne yapılır. içindeki sıvı orda toplanır ve anında şişme yapar. normal bir vücut tepki olarak kızarıklık gösterir. ancak ilerleyen günlerde (48-72 saat içinde bu düzey maksimuma çıkar) göze batacak derecede şişmesi ve ortada sert bir tabaka oluşması pek normal değildir. 3. gün doktora gittiğinizde kabaran dokudan, sertleşen kısıma geçildiği yerler kalemle çizilir. ve cetvelle ölçülür. uzunluk miktarına göre teşhis konulur. *
  3 ... isendrow
 9. 9.
  Halk arasında adı verem olan hastalık.

  Ekim 2009'da teşhis konulup 11 gün Yedikule Göğüs Hastalıkları Hastanesi'nde yatmıştım. Ardından 5-6 aylık bir tedavi süreci ile Allah'a şükür sağlığıma kavuştum. 6 ayda bir kontrollere gidiyorum. Gerçekten sıkıntılı bir hastalık. Kesinlikle hafife almayın sağlığınızı.

  (bkz: keşke)
  ... madein61
 10. 10.
  (bkz: tüberküloza yakalanmak)
  ... mornstar