1. 1.
  iki farklı dinin iki farklı uygulaması..aslında aynı mantık. ikisinde de bir ruhban vardır. ve günahların bağışlanması için aracı olur.
  1 -2 ... tayber dogan
 2. 2.
  tövbe almak aslında tövbe etmekdir. tövbende allahın kendine dost edindiği evliyayı vesile ederek beraber oda seninle tövbe eder. kabul olacağı ümit edilerek yapılır.

  günah çıkarmakta ise hristiyanlıkta kesin olarak günahların çıktığına inanılır.
  -2 ... basbug
 3. 3.
  Ilımlı islam projesidir. Tövbe almak diye bir uygulama yok. islam dinimizde acentecilik yoktur. Herşey kul ile mevla arasındadır doğrudan. Tarikat kafaların şeyhi olmayanın şeyhi şeytandır diye çok popüler bir lafı vardır. Asıl kendi yaptıkları şeytanidir.
  2 ... huzursuz adam
 4. 4.
  Günah çıkarmak daha basit bir işlemdir. Gidersin bir din adamına dökersin içini hadi hayırlı uğurlu olsun.

  Ama tövbe almak zordur. Öncesinde özel bir abdest alman, özel bir uyku uyuman, özel niyetler etmen, özel rüyalar görmen, özel rabıtalar yapman gerekir. Bir gün öncesinden başlar bu hazırlıklar. Sonra yine özel rutinleri vardır. Tövbe alacağın kişiyle yalnız kalacaksın, elini sıkıca tutacaksın, gözlerini kapayacaksın,söylediği her cümleyi tekrar edeceksin, ederken şeyhini düşleyeceksin, bir ışık göreceksin, ona tefsirleyeceksin falan filan...

  En sonda da bunları kimseye anlatmaman gerektiği üzerine tembihleneceksin.

  o seninle şeyh vekilinin, şeyh vekiliyle de şeyhin arasındaki bir hüsumettir. Ha sonra da allahla falan tabi.

  Bu uygulama bugünkü cemaatlerin çoğunda birebir uygulanıyor. Özelikle de şu anki en fazla mürite sahip menzil cemaatinde.

  (bkz: Böyle kulun amk)
  1 ... ciki ciki bum bum