bugün

bak cnc var. boru bükmen var. koca koca preslerin var. malzemen var. mühendisin teknisyenin var. sermayen var.
neyin yok teknolojin yok.
arkadaş devletler insanlar gibi değildir. devletler çıkarına bakar ve uluslarası ilişkilerde hic bir ülkde çıkarı peşinde koşan devleti ayıplamaz. insan mı bu?

ne lazım ülkeye uçak. alacaksın dünyanın en iyi bi kaç uçağını kopyalayacaksın lan. bu kadar basit.

çook ciddiyim.

lisans sorunu olmaz çünkü herhalde aynısını yapmayacaksın.değiştireceksin.

şimdi kopyacılık dedik, biraz itici gelmiştir.
bunun mühendislik literatüründe adı var tersine mühendislik
ingilizcesi de reverse engineering.

neden bunu tercih etmeliyiz çünkü biz o teknolijilere yetişmeye çalışırken bakıyorsun 10 sene geçmiş ve senin uçak pırpır kıvamında kalmış.
bu kopyacılık yeni bir şey değil.
sanayi casusluğu diye bir terim yıllardır var.
koca koca devletler bunu yapıyor.
MARKAYA da boyink diye bastın mı tamamdır, sal göklere.
Herşey o kadar kolay değil. Sorun o yapacağın şeyi yapmakta değil, yapacak yatırımcı bulmakta.
Çünkü imalat işin küçük kısmı. Asıl sorun onu satabilmek. Özellikle yurt dışına satabilmek.
Daha toprağın altındaki petrolünü bile çıkartmaya izin vermeyen "dış güçler" in bir ülkeyi kalkındırma gücündeki yatırımları nasıl engellediklerini sen düşün.
Olmaz değil ama çok zor ve riskli.
mühendis olmayanlar anlamıyor sanırım.
hadi baktın ne malzemeden yapıldığını bilemezsin, nasıl yapıldığını bilemezsin diyorlar. kısa anlatayim.

mesela bir uçak motorunun en önemli parçası türbin kanatçıklarıdır.
alırsın kanatçığı içindeki alaşım elemanlarını malzeme tespit çihazlarıyla belirlersin türkiye de pek çok şirkette var bunlar.
sonra bi kanatçığın malzemesinin dökümünü yapamayacak mısın.
bildiğin dökümdür.
sonra alıp cnc de işleyeceksin. budur.

ha sana demiyorum ki ilk parti uçakların o kopyaladıkların kadar iyi olacak. % 62 sini sağla yeter. bu 62 yi boşuna yazmadım. teknolojik işlerde ilk girişimlerin başarı oranı budur, genellikle. ayrıca tesadüf müdür bilmem altın orandır.
Yani asgari ücrette çin'in altına indikten sonra kopya sanayi kurulmasıda oldukça mantıklıdır. Küçük amerikadan küçük çin olmaya doğru evriliyoruz.
bir de girişimci yk demişler.
arkadaş, büyük yatırımlar ve silah sanaynde girişimci devlettir.
devet yapacak.
git aselsan ları incelle kim kurmuş nasıl büyümüş.
satmak meselesinden bahsetmiyoruz.
ülkenin ithalatı almış başını gidiyor.
ihtiyaçlarını karşıla yeter.

zaten altyapı bir süre sonra oluşur. o zaman teknoloji de üretirsin.

tarihten en güzel örnek amerika dır.
bilen bilir abd, 2. dünya savaşından sonra alman silahlarını kopyalamaya başlamıştır. amerika nın bugünkü teknolojik seviyesi ortada.
Japonya ve Çin gibi. Doğrudur fakat eblehlikleri de geride bırakmak kaydıyla.
O iş o kadar basit değil maalesef. Biz mesela silah sanayimizde bunu yapıyoruz. Yerli tabancalarımızın mekanizması birebir yabancı klonu. Fakat gene de olmuyor. Milimetrik değişiklikler hataya sebebiyet veriyor. Silah tutukluk yapıyor farklı problemler çıkıyor ve en ilginci problemi tespit bile edemiyoruz çünkü yaptığımız şeyin tüm detaylarını bilmiyoruz.
pilotmont’u çok severim yeri bende çok ayrıdır..

ama kendisi için üzgünüm, mühendislik anlayışı lisans seviyesinde ve fazlasıyla geride..

bunu bu şekilde dile getirmek istemezdim ama kaç zamandır tutuyordum kendimi.. mecbur kaldım..

ama bir konuda haklı, türkiyede mühendislik sorunu en son dert edilecek şeydir..

çok daha büyük dertlerimiz olan finansman ve yönetim/zihniyet eksiği bizim en büyük eksiklerimizdir..

geçin uçağı, tankı, topu, tüfeği..

türkiyede kopyalamadan dahi üretebileceğimiz o kadar çok ürün var ki yapamamamızın asıl sebebi başımızdaki bu iktidardır..

en değerli iki üç şeyiniz var şu hayatta bir devlet, bir organizasyon olarak;

1. zaman

2. insan gücü

3. para

hah işte senin yöneticilerin 16 senedir bu üçünü de heba etti..

özel sektör yatırım yapacak güce sahip olmadı.. olamaz da zaten.. betona para gömen bir ülke ve buna iş diye bakan bir toplumdan bir bok bekleyemezsin çünkü..

yatırımı ve beraberinde her türlü desteği devlet verecek, karşılığında da destek verdiği kurum/kuruluş ve kişilerden karşılığını almak da devletin asli işi olacaktır..

hah işte şimdi geldik zurnanın zırt dediği yere.. bir devlet ilk ayağa kalkışını devletçi/komünist modelle yapabilir zaten..

özal tarzı satılmışlarla başka yöne kırılan dümenin ülkeyi getirdiği yer ortadadır.. 3-4 il dışında sanayi namına bir cacık yoktur.. bu kafayla olmayacaktır da..

lütfen ayrıca, bir uçak motoruna, bir uçağa, bir tank’a doblo muamelesi yapıp da işi ayağa düşürmeyin..
Mantıklı bu gün çini çin yapan tersine mühendisliktir. Özellikle silah çin silah sanayi nerdeyse tamamen rus klonun silahlardan oluşuyor. Ve artık kendi özgün tasarımlarını da yapmaya başladılar. Türkiye eğer bu gün istese halihazırda montajını ve bakım onarımını yaptığı hatta bir çok parçasını ürettiği f 16 uçağını mükemmel şekilde kopyalayabilir. Ama bunu yapacak dirayet yok malesef.
mühendislikteki %62 başarıdan kasıt 100 uçaktan 62 sinin düşmemesi değildir.
güvenlik ana konu. burada kastedilen teknik değerlerin ulaşılan kısmıdır.
adamın uçağı 1000 km menzilli ise seninki çok yakar 620 km menzilli olur.

ayrıca pahalıya çıkar yaklaşımı yanlıştır. satın alınan uçakların en az yarı parası know how denilen nane içindir.
bi bak bakalım f16 da 120 milyon usd lik parça var mı. altından yapsan 5 ton altın o kadar para tutar mı bilmem?
çok haklı eleştiriler var.
hatta şahsımı sevip eleştirdiği için üzülenler var.
onların her yerini öperim. eleştirmek konuya katkıdır. acımayın bana. size 10 tane pilotmont niki kurban olsun.

onlara şunu da aktarmak isterim. uçak çok yukarıda bir örnekse, altın oranı uygulayıp işi tank a indirelim.
ona da razıyız.
başlıkta bir de lisans seviyesinde, eleştirisi vardı.

2000 kişilik fabrika yönetim tecrübesini çıkartıp masaya vurmak var şimdi ama ifşa olmayalım di mi?

ayrıca o eleştiri başım üstüne.

ayrıca eklemek isterim. zaman zaman, kişisel egomsu cümleler kurmak zorunda aklsam da amacım yeminle o değil. hani su akıp gider bişey yapamaz faydalanamazsın ya ülkemi öyle hissediyorum da ondan kuduruyorum.
üzerine de apple yerine

gonya ayvası yazalım.