bugün

üzücü gerçektir. çoğunluk müziğin kâfiyeden ibaret olduğunu düşünüyor. mor ve ötesi grubunu örnek verebilirim. halk sayesinde bu grup harcanıyor resmen. ki en sevdiğim türk rock gruplarından birisidir.
Neye gereken önem veriliyor ki bu ülkede?
duman, mor ve ötesi gibi sikko grupların rock grubu olarak sayılmasına bakarsak normaldir. ne vereceğim amk ? duman grup bile değil benim gözümde. bir avuç serseri.
gayet yerinde bir tespit. emre aydın'ı rock müzik yapıyor sanma yanılgısı ve benzeri genel hususlar zaten bunu ortaya koyuyor.
90 sonrasi nesilde, bilhassa 95 sonrasi nesilde kendini buz gibi hissettiren gerçektir. Bir zamanlar üniversiteler uzun saçlı, küpeli, deri montlu ve temiz kalpli rockçılarıyla anılırken şu yıllarda Sinan Akçıl benzeri fabrikasyon gençlerle tatsızdır, tuzsuzdur. 2002'den beri en çok bozulan şeylerden biri de müziktir oysa.
rockçıyım, evet. ama arabeskçileri küçümsediğimi kim söyledi? saygı duyuyorum ki zaten ben arabeskte dinlerim.
ama pop dinleyenleri küçümsediğimi söyleyebilirim.
Kültür ve toplum yapısından kaynaklanıyor.

Dahada batıdan doğuya doğru bakarsan anlarsın.Türkiyede bu ikisinin ortasında ama iş çoğunluğun kasul etmediği bir piyasa olunca malum gruplarda eline çekiyor.
Nerede önem verilmiyor amk ya? bu topraklardan hangi gruplar geldi geçti bilmiyorsunuz tanımıyorsunuz araştırmadan gelip burada saçmalıyorsunuz. illa dünyaca ünlü über popüler olmalarına gerek yok. Gönül verdiğiniz müziği herkes bilmesin biraz size özel olsun kardeşim. Bu işi de ticaret ya da ün için yapma amacı güdenler de bir zahmet siktirsin gitsin.

Alın bi' solitude dinleyin de aklınız başınıza gelsin;

https://youtu.be/D2Yp3IAA5i8

Edit: ama bu metal tatavası yapacaklar için şöyle bir şey de var.

https://youtu.be/RqTxNirxMR0
türkiye'de rock müzik bilinmiyor.
rock tekdüze bir tarz değildir ve yığınla türü vardır. progresif, alternatif, psikedelik, hard, folk, endüstriyel, punk...
çoğu türde gerek eski gerekse yeni bir sürü gruplarımız ve şarkıları var. ama dinleyici az.
biraz kurcalamak gerekiyor. adamlar dinleyici edinirlerse üretirler, yoksa ya yerinde sayarlar ya da yok olur giderler.

valla itiraz etmeyelim çoğu konuda gelişmeyi sevmeyen üşengeç bir toplumuz.
türkiye'de adam gibi rock müzik yapılmadığı içindir. bakın türk rock gruplarına allah aşkına. koskoca albümde bir şarkısı ancak dinlenilebilir oluyor, ikinci albümde yarım şarkı. sonra biraz popüler olunca bitti gitti.

adam gibi rock müzik yapılsa neden rammstein yada metallica, dolares (r.i.p), Guns N' Roses.. dinleyelim.

he birde ülkenin yapısından dolayı rock müziğin ilerlememe söz konusu var. şimdi rock müzik dinleyenler anadolu'da satanist, ateist, hippi olarak biliniyor. oysaki tam tersi. bakın rock müzik dinleyenlere genelde eğitimli, kültürlü, iş yaşamında belli bir yere gelmiş insanlar. zaten işçi mehmet abiye yada çiftçi hasan agaya rock müzik açsanız ilk diyeceği kelime tövbeler tövbesi olur.

ülke yapısından ve iyi müzik yapılmamasından dolayı ülkemizde maalesef rock müzik ilerlemiyor.
Whiskey grubu vardı hatta kadıköy pasajında prodüksiyon ve müzik aletleri satan bir dükkanlarında sahibiydiler.uzunca yıllar müzik yaptılar 80 ve 90 lar parlak dönemleriydi.her ne kadar müziklerini o dönemlerde takip etmesemde biliyordum onlar hemen akmar’ın arkasında ki pasajda varlıklarını sürdürüyorlardı.geçen gittim dükkan boşaltılmış çekip gltmişler.5 dakkika dükkanın önünde durup pis camdan içeri bakıp istemsizce ve sadece “vay aq ya nerdesin viski”diyebildim.sktrip gitmişlerdi.aslında bu sıradan görünen olay,Türkiye’de tüm rock tür müziklerini icra eden kişiler ve gruplarının bir nevi kader özeti gibi.Türkiyede rock’ın temellerini atan ve bayrağı taşıyan önemli adamlar birbir dükkanı kapattı yada poğaça parasına popçulara çalıyor.popüler müzik endüstrisi tarihte hiç bir zaman bu denli ezici ve yıkıcı bir etkiye sahip olmamıştı.Memleketin Müzikal anlamda Temel Sorunu Dinleyici bilincimizin hiç bir zaman var olmayışıdır.
Sadece türkiyede değil artık tüm dünyada durum böyle artık eskisi gibi gruplar çıkmıyor. Artık hamburger gibi şarkılar yapan fastfood gruplar çıkıyor. Üret para kazan ve çöpe at, dinleyiciler için de durum böyle keşfet dinle ve unut halbuki eskiden öyle miymiş geuplar, sanatçılar şarkılarını ilmek ilmek işlermiş gitar solosundan davuluna sözlerine kadar şaheserler üretmeye çalışırlarmış şimdi iki basit riff in üzerine elektronik müzik ve anlamsız, sırf yazmış olmak için yazılmış sözler. Her şey acınası değerini yitirmiş.