bugün

Türkiye de kriz hep var olan birşey. Sadece şiddeti değişiyordu.uzun zamandır oldukça şiddetli.
türkiye gibi ülkeler krizden hiçbir zaman çıkmazlar.
Şahsen hissedemediğim ve çevremdede göremediğim krizdir. Insanlar yiyip içip eğleniyor medyada görmesek kimse krizden bahsetmeyecek.
1 kg ekmek fiyati ile anlasilabilecek durumdur.

2010 yilinda 1 kg ekmek fiyati: 1,70 tl
2018 yilinda 250 g ekmek fiyati 1,5 tl => 1 kg ekmek fiyati 6 tl

hadi asgari ücreti de hesaplayalim.
2010 yilin asgari ücret 599,12 tl
2018 yilinda asgrari ücret 1603,12 tl.

2010 yilinda asgari ücret ile yaklasik 352 adet ekmek satin alinabiliniyordu.
2018 yilinda ise 267 adet ekmek alinabiliniyor.

bu durumda 85 ekmek eksik satin alabiliyoruz.

illaki para ile kiyaslama yapilacaksa;
85 ekmek * 6 tl = 510 tl cebinizden fazla para cikiyor anlamina geliyor.

hala ekmek alabilecek gücümüz var ama ne kadar daha dayanabiliriz bilmiyorum.
su an icinde krizde degiliz ama göz acip kapayinca kadar krizi her an yasama ihtimalimiz bulunuyor.
alım gücü gittikçe azalmaktadır. artık ülkede ki profesör avrupa da askeri ücret alıyor.
A habere gore yok.
krizin şiddeti, çarığın kalınlığı ile ters orantılıdır.
Yoh amua ne grizi, griz bizi tehet geçdi.
Mevcut soruyu soracak çok keriz var. Ne krizi amk. Her şey coğ guzel.
yıllardır neredeyse bedavaya saçılan dövizi rte'nin başarısı zannettiler. şimdi işler azıcık değişip de rte'nin bunca yıldır inandıklarının tersine baharatçı dükkanı işletemeyecek birisi olduğu ortaya çıkınca bunu kabullenmekte zorlanıyorlar. neyse, yavaş yavaş bu işler. 16 yılın saçmalığı bir anda kafaya dank etmeyecek. birisinin işten atılınca aklı başına gelecek, birisi annesi hastaneye yatıp da albümin bulamadığında... birisi tıpış tıpış gidip de imf'den kredi dilendiklerinde uyanacak, öteki 20 yıllık işletmesi battığında... birisinin oğlunu suriyeliler bıçaklayacak, ötekinin kızına başı açık olduğu için orospu denilecek... şimdi inşaatla uğraşan mafyanın yasal işleri batacak, tekrar sokağa dönecekler. haraç, çek-senet, gasp, cinayet vs... böyle böyle, yavaş yavaş anlaşılacak ki 16 yıldır her dediğimizde biz haklıydık, her dediğinizde haksızdınız. Bugünse korkmayın düzelecek demiş. Benim hiçbirşeyden korkum yok. Sadece kafaya dank etmenin bir tık ötesindeyiz o kadar. O zaman geldiğinde de seçim gecesi gibi gökyüzüne sıkar durursunuz koyduk mu diye. Koyulduğunuzun farkına varmadan..
Kriz ölçütü nusret mi? O dediğin ısırilmis elmalı telefon kriz ölçütümü. Benim arkadaşta var ama nasıl aldı. 1500 tl kredi çekerek.
80 milyonluk ülkede elbette nusrete giden elmalı telefon alan olacak bu bir ölçü değil istanbulda oturup da hiç boğazı görmeyen hayatında oralarda cafede oturup çay içmemiş milyonlarca insan da var.
Dolarin 3 benzinin 5 lira oldugu donem de bizim ulkemiz icin kriz gostergesiydi fakat ulke raydan cikmadi. Neden cikmadi cunku ihtiyac harici cok fazla tuketiyoruz ve luks, gosteris icin yaptigimiz alisveris cok fazla. Dunyada genel olarak para piyasasi rahatladigi ve uretim kapasitesi cok fazla arttigi icin biz de tuketim toplumu olarak nasibimizi aldik. Ki bu amerikanin 2000lerin basinda ekonomik kalkinma stratejisinin beklentisiydi. Bizde tuttu, paralarimizi topladilar. asyada tutmadi, orada farkli bir sorun dogdu onlar icin, "rekabet" simdi onu cozmekle ugrasiyorlar.

Ulkeyi yonetenlerin payi kesinlikle cok buyuk fakat bilincsizce tuketmesi ve sacma sapan yatirimlariyla turk milleti de bu durumdan sorumlu. 20 yillik kazancini luks dairelere yatirsin diye kafasina silah dayamadi kimse kimsenin. Ese dosta hava olsun diye o paralar oralara dokuldu. Bazi sermayeler vatandasin varliklarini toparlayarak yaratildi. Volkswageni biz zengin ettik, kopek gibi ihtiyac gidermesine ragmen mazdanin yuzune biz bakmadik. Ulkede uretim bitmez merak etmeyin, bu sermayeler(yerli) batiklari toplar yola ordan devam eder. he ama luks biter, ki bitmesi de lazim. ihtiyacini goruyorsa bi telefonu, beyaz esyayi, mobilyayi, arabayi uzun yillar kullanacaksin arkadasim, bu dunyanin sagligi acisindan da gerekli. Firmalar satislarin dusmesine ne kadar dayanabilir bilmiyorum, disa acilmalari gerekiyor ama vatandas eger gereksiz masraftan uzak durursa dolarin 6-7 seviyelerine karsi da dayanir. Kanaatkar bir toplumuz. Yerli uretimde hayatta kalacak, hatta marka yaratacak kapasitelere de sahibiz. Ranti, kolay yoldan parayi degil de toplumsal faydayi dusunmek zorundayiz.

Eger cok buyuk kaosa kapilmazsak hem kendi insan kaynagimizdan faydalanabilmek hem de kendi varliklarimizi yabanci sermayelere aktarmis olmamak adina yani somurgelikten cikmak adina bu ekonomik buhran 10-15 sene icinde dogru yonetilebilir, vatandasin cebinden aldiklariyla zenginlesen sermayeler uretime sokulursa ulke adina daha iyi olur dusuncesindeyim. Artik turklerin de kafasini calistirma vakti geldi, sanayi 4.0lari, bilisim cagini yakalamak icin bi silkinip hipnozdan uyanmamiz sartti.
(bkz: yok mu)
herkesin maaşı günü gününe yatıyor. avmler full dolu, herkesin altında arabası var.

afedersiniz ama ben kriz göremedim..
Kriz de var keriz de. Ne vereyim abime?
Yok kardeşim sen uyu rahat rahat.
Görünmeyen bir kriz var. Derinlerdeki kriz halka yansıtılmamaya çalışıyor. Fakat ne yaparlarsa yapsınlar bunun önüne geçemeyecekler.
var. evet var. halkın alım gücü %50 gibi fahiş rakamlara düştüyse var. ülkenin parası 2-3 günde %30-40 gibi bir değer kaybına uğradıysa var. faizler %40 yükseldiyse, enflasyon tek rakamlara inemiyorsa var. yani türkiye'de kriz var. ama bu bize hisettirilmedi. aslında daha büyük bir kriz var ortada. ama o krizi hisettirmediler bize. bir anda gelen çöküntüye kriz diyoruz ama sonradan yavaş yavaş gelen daha büyük bir çöküntüye niye kriz demiyoruz anlamıyoruz. bugünlerde yaşadığımız da o büyük krizin bir parçası aslında.
kriz, yok diyenin içinden geçsin!
2019'da google'da en çok aranan şeylerden biri olmuştur.
kimi sitelerde var, kimilerinde yok diyor.

yani %50 / %50
ülkede kriz olup olmadığınız çarşı pazara bakıp anlamayan, üstüne google'da aratan adamın ben amk.

tşk.
bu ayıp kelimeyi kullananların ağzına anneleri biber sürüyor.
yok mu?...şey yani...kriz?...patlıcan 18 lira olunca güzel mi oluyo?...

(bkz: sen bi mermi kaç para biliyo musun)
Türkiye'de kriz de var keriz de var kardeşim olmaz mı?