bugün

edit: (bkz: #44047412)

aslında var olandır. ancak ekonomik şartlar yüzünden zordur.
örnek olarak avrupa'da ki ortalama bir adamın 7 adet hobi uğraşı varsa,
türkiye'de ki ortalama bir insanın en fazla 2 adet hobi uğraşı vardır.

gidip hobinin tanımını öğrenmek lazım.
büyük yalandır.
bu ne?

görsel
Uludağ sözlüğe girmek hobimdir.
var boyle bir sey. sorsan vakit mi var diyorlar. nakit olmamasini anlarim, ancak gunde 3 saat instagramda gezip vakit yok demek de aptallik. hobi angarya bir sey degildir. pahali olmak zorunda da degil. dinlendirir, mutlu eder.
hobi olarak homo saphiens aşağılıyorum.
Yoğun iş saatleri ve az maaş yüzünden.
benim var hobilerim.
Yönetenlerin halkın refahınının artmasını istememesinden kaynaklanan durum.
türkiye'de hobi yok denecek kadar azdır. *
( ancak bu olmadığı manasına gelmiyor, sadece pahalı ve az)
arabayı, oyun konsolunu, telefonu, bilgisayarı ve 500 tl olan bilgisayar oyunlarını geçin; sinemayı ve gezmeyi geçin;
5 kişilik mangal köfte bile 80-130 tl olunca,
hali ile böyle oluyor maalesef...

not: türkiye'de;
2015 - asgari ücret ~460 euro
2020 - asgari ücret 245 euro.
Hiçbirşey yapamıyorsunuz bahane bulmayın a4 kağıdı katlayın origami yapın mk.
Evini asgari ücretle geçindirmeye çalışan insanda hobi ne arar la.

Ancak ev hanımları şu belediyelerin ücretsiz kurslarında ediniyorlardı.

Onu da corona önlemleri nedeniyle iptal ettik.
maddiyattandır.
origami diyenlere ise, hobi yapabildiğin değil yapmak istediğin, yapmaktan hoşlandığın şeylerdir diyorum.
eşim avrupalı ama güney afrika dogumlu, güney afrikanın beyazların elinde oldugu, zengin dönemlerden. biz okuldayken herkes atletizmle ilgilenirdi diyor, mecburiymiş o zaman.
irlanda da yaşıyorum, lan herkes golf oynuyor burada, niye? para bok gibi çünkü, bizde ise golf sadece milyarderlerin hobisi.
mesela bunu okuyan sen golfü çok sevebilirdin deneme şansın olsa, bilmiyorsun, bilemeyeceksinde.
insanların hayatta kalmak gibi bir hobileri var.
kıt kaynaklar ve yüksek döviz kuru olunca nasıl hobi olsun. birde lojistik zor birşey alacaksın yurtdışından gelecekte gümrük felan.

birde zaman yok işe git işten gel yorul posan çıksın yemek ye kişisel ihtiyaç ve sorunlarla uğraş insan nasıl hobisi olsun zaman mı var.

ha birazda insanın içinde olacak mesela çoğunlukla yanımda kitap, kalem , silgi ufak kağıt taşırım. ya kitap okurum ya resim ya şiir yazarım. mesela hastahanede 10 gün kalmıştım bol bol kitap okudum. bazende eski şeyleri yenilerim tamir ederim. birazda insanda istek olsun.
Zengine bolca vardır. Fakire yoktur.
Türkiye genelinde hobinin olduğu tek yer kışlalardır.

görsel
içine cin kaçan karı kocaların cinci hocaya gidip grup yapmasını hobiden saymıyor muyuz?
En büyük nedeni küçüklükten doğru yönlendirme yap(a)mayan ailelerdir. Hobi yerine çocuklara gelecek kaygısı ve korkusu aşılarlar. Bu korku ve endişe ile yaşamaya mahkum bırakılan öğrenci ise maalesef çok yönlü olamaz. bkz:lgs bkz:öss bkz:kpss bireyin gelişiminin her aşamasında okkalı sınavlar vardır.
Hobi bu yüzden ülkemizde hali vakti yerinde zengin uğraşı olarak görülür. ki doğru bir önerme değildir.
Geçen video izliyordum adam 15 dolara amerikanın çoğu yerinde olan fitness salonuna yazıldı amk o damı uçuşmuş dedim.
türk insanının tembel olmasından kaynaklanmaktadır. hobi dediğinizin maddiyatla ilgisi yoktur. çünkü hobi kişinin boş vaktini değerlendirdiği gönüllü yaptığı herhangi bir olaydır. balık tutmak, golf oynamak, sokak hayvanlarını beslemek gibi birçok farklı konuda farklı amaçlar içeren hobiler olabilir. maddiyat diyenler bahane bulmaktadır. ama bahane dediğin g*t gibidir herkeste bulunur.
Dipnot: öğrenciyken de hobim vardı. işsizkende hobim vardı. Beyaz yakalı çalışanım yine hobim var. Sadece zaman içinde farklılaştı.
Hobi ile uğraşabilmek için paradan çok zaman gereklidir. Günde 12 saat çalışan ben hangi ara hangi enerjiyle bir hobi edinebilirim ki.
Hayatımın her döneminde hobim oldu. Zenginlikten değil. Akıl sağlığımı korumak için.

edit: hobimde 20 liralık maket alıp 1 liralık uhuyla yapıştırmaya çalışmak.
güncel Önemli Başlıklar