bugün

paranız ve veya nufuzunuz yoksa üstüne bir de memur çocuğu olmak günahını işlemişseniz zor bir olgudur. örneğin:

doğru düzgün kız arkadaş edinemezsiniz içine kapanıksınızdır.

iyi bir işinizin olması torpiliniz olmadığı için zordur .

...
imkânsızı başarmaktır.
dünyanın bir çok yöresinde olduğu gibi "enkaz devraldık!" diyerek kendini savunabilmektir.
öss' de hayatın en güzel yılları için 2 saat boğuşmaktır.
20 sene öncesinin gençlerine göre günümüzde çok şanslı bir yer edinmiş olan ve bulduğu bu şanslı dönem itiabriyle herşeyi kendine sorun yaratmakla birebir gören şanslı konum.
gurur duyulması gereken bir olaydır. hayatı kız arkadaş, para sahibi olmak, içip içip gezmekten ibaret sananların pek umursamayacağı kesindir. ancak en basitinden, onsekiz yaşından sonra sokağa atmayan bir aileye, senin için okuldan atılmayı göze alan sağlam bir arkadaşa * ve onca baskıya-diretmeye-oyuna rağmen yıkılmayan bir topluma-devlete sahip olmak heryerde nasip olmaz insana...
aile baskısı, toplum baskısı, kalıplara sokulma baskısı, okuma baskısı, çalışma baskısı, sevgili baskısı derken zor iştir. her baba yiğidin harci değildir.
potansiyel işsiz başlamaktır hayata..
(bkz: hayata 1-0 yenik başlamak)
baskı altında olup gelecek korkusu duymak.
(bkz: 80 sonrasi nesil)
geçmiş olsun. zayıf maddi ortamda iseniz; zenginliğin, sırf 'var olduğunuz için' hakkınız olduğunu, bunun için her şeyin 'mübah' olduğunu dayatan 'ilüzyonist medyanın', sizi o zevksiz, yüzeysel *oktan 'müziklerin', 'dizilerin', 'şovların' müptelası yapıp, beyninizi et yığınına çevirmeye azimli 'medya- popüler kültür' eleleliğinin'a.k.a 'post-modern savaş' aracının 'potansiyel' kurbanısınız...
Risk ve Kriz yönetiminde uzmanlaşmak için en elverişli pozisyonlarda olmaktır.
polyanna olmaktır.
akp gençlik kollarında olunca "iyi"(!) olandır.
keşke başka bir yerde genç olsam demektir. kenya'da genç olup aids'den ölsem bu kadar acı çekmem ya. neden mi? gerçekleri göremeyen bunca gencin arasında genç olmak koyuyor insana. eğitim cehaleti alır eşşeklik bakii kalır sözünün doğruluğuna inanmaktır türkiye'de genç olmak. bir çok üniversite öğrencisi ülkesi kaosa giderken orgazm entry'si girenlerle aynı sözlükte yazar olmaktır türkiye'de genç olmak. daha nasıl anlatayım. a'mı deyim b'mi deyim yoksa c'mi deyim. öss'de e demektir türkiye'de genç olmak. derdini anlatsanda anlamayanları gördükçe çıldırmaktır türkiye'de genç olmak. türkiye'de genç olacağıma yavuz'a vezir olsaydım keşke demektir türkiye'de genç olmak.*

(bkz: aşırı tanımlı entry)
oss denilen hayatinizi belirleyen sacmaliga en azindan 1 sene sosyal hayat, vapurlat, guvercinler falan dinlemden kasmaktir.

universiteye girdikten sonra bu mu lan benim hayatimin 1 senesini yiyen kurum demektir.

basortulu bir bayansa, universiteye girememektir.
avrupanın herhangi bir ulkesine biraz parayla gitse paranın a.q oln adamdır. cunku turkiye gibi bir yerde yasayabiliyorsa diger ulkelerde kim bilir neler yaparlar.
günümüz ko$ullarında sürüde bulunan koyun ile e$değer niteliklere sahip olmaktır.
erken yaşlanmayı göze almak demektir.
çin'de insan olmaktan daha iyimser bir durumdur.
arap size avrupalı, avrupalı size arap diyor. hadi bu tabiri siktir edelim.
türkiye de genç olmak surinam da çocuk olmaktan daha zordur.
en kötüsü ne biliyor musunuz? eğer sigara içiyorsanız marlboro diyelim 14 tl. tam 11.90 vergi ödüyorsunuz. alkolden bahsetmiyorum bile %150lik bir vergi. dünya da özel tüketim olarak vergi alınan tek ülkedesiniz. neden bizim gençlerimiz avrupalı gençler gibi para harcarken ertesi günü düşünmeden edemiyor? kız arkadaşıyla otursa mekan da 2şerden 4 bira + 1 cips açsa sigarasıyla birlikte 100 lirası gitti. saati 6.75 olan bir asgari ücretten bahsediyoruz.

cidden bu ülke de doğmamak için sovyetlerin taş ocaklarında çalışmayı göze alacak genç kardeşlerimi tanıyorum. (bkz: orta doğu) senin ananı götünden s*keyim. dünyanın en büyük bataklığı orta doğudur.
Atatürk'ün askeri olmaktır. Emperyalizme boyun eğmemiş bir neslin evladı olmaktır. Var mı bundan büyük gurur? Neymiş sigara 15 liraymış. Lan sikeyim sigarasını da birasını da. O kurmay kadronun kurup bana, bize emanet ettiği bu devleti yüceltmek, Türk'ün son devletini kalkındırmak için, kızıl elma'ya varabilmek için elinden geleni yapar türk genci.

Gençlik diyince aklına sigaradan biradan karı kızdan başka bir şey gelmeyen çapsızlar üzerine alınmasın, vatanın dört bir yanında eğitim kalitesi yerlerde olan, kitaba kaleme erişimi olmayan çocuklar için çabalamak da Türkiye'de genç olmanın size sunacağı harikulade bir onur, bir gurur kaynağıdır.

Sözde değil özde Atatürkçüler gerek bu ülkeye. O'nun ruhu gerek.
Erkenden olgunlastirilmak. Cocuklugunu yasayamamak.
Eşittir işsiz olmak.