bugün

1923 Lozan Antlaşması altında Türkiye'de azınlıklar yalnızca üç gayr-i müslim topluluktan oluşmaktadır. Türkiye'nin azınlık kavramını Lozan Antlaşması'ndaki üç gayr-i müslim toplulukla belirleyen yaklaşımının ''modern milletlerarası standartların'' gerisinde olduğunu savunan AB Komisyonu, ''Kürtlerin de aralarında bulunduğu öteki toplulukların'' haklarının arttırılması gerektiğini ileri sürdü. ilerleme Raporu'nda, Türkiye'nin milletlerarası anlaşmalara koyduğu çekincelerin, azınlık haklarının korunmasını engelleyebileceği ifade edildi.
Türkiye'de, Lozan'da tanınan azınlıkların yanı sıra Kürtlerin ve diğer toplulukların sorunlarının milletlerarası hukuk çerçevesine girdiği savunulan raporda, Türkiye'nin bu konudaki anlaşmalara koyduğu çekincelerin, azınlık haklarının korunması alanında daha fazla ilerlemeyi engelleyebileceği savunuldu.
http://www.istanbulazinliklari.org/
ülkelerindeki insanları; inançlarına, ideolojilerine, mezheplerine veya etnik kökenlerine göre kategorize etmeme erdemine sahip kişiler.
türkiye de şuanki tanımıyla azınlık diye bir tabir olmaması gerekirken bu kavramı lugatımıza zorla sokanlara, sokturanlara adres olarak Fatih sultan mehmet han diyorum.baksınlar, öğrensinler
çoğunluktan daha fazla hakka sahiptirler. evet bu böyledir.
baskın oran'ın 2006 yılında iletişim yayınlarından çıkan kitabı.
Çoğunluktan daha fazla hakkı olduğu söylenen ancak kimliklerine isim ve dinlerini yazdırabilmek için bile mahkeme mahkeme sürünen genellikle de hüsranla evlerine postalanıp susturulmaya çalışılan ve gözardı edilen talihsiz insanlar topluluğu.
Başbakan inönü 18.00 suları Atatürk' ü Florya Köşkü'nde ziyaret etmiş.

-"Hayırdır ismet habersiz geldin?"
-"Paşam azınlıklar meselesi. Konuyu meclis'e getireceğiz, ne diyorsunuz?"
-"ismet geç oldu. yarın erken gel konuşalım."

inönü çıkınca Atatürk bütün görevlileri toplamış,

-"Sadece laleler kalsın, bahçedeki diğer bütün çiçekleri sökün atın derhal..."

ismet paşa sabah gelmiş, manzarayı görünce

-"Paşam; bahçenin durumu ne?" diye sormuş.
-"Azınlıkları söküp attım ismet..."

inönü "anladım" der gibi başını öne eğmiş.

Atatürk;

-"ismet ben -Ne mutlu Türk'üm diyene- sözünü boş yere söylemedim. Kendini Türk hisseden herkes bu vatanın öz evladı. Sakın azınlıklarla ilgili bir kanun çıkarılmasın". demiştir.(alıntı)
türklerdir.

üstadın dediği gibi '' öz vatanımda garibim, öz vatanımda parya''. akp hükümeti sayesinde böyle olduk, malesef. allah bizi kurtarsın bunlardan biran evvel.
Türkiye' de azınlık diye bir şey yoktur, sadece kendini azınlık hissedip bu ülkeyi bölmeyi isteyenler vardır.
dürüst ve namuslu insanlara halk arasında verilen isim.
eşcinsellerdir.

sokak aralarında dövülürler, öldürülürler ve kimse bir şey yokmuş gibi yaşamaya devam eder. bir gün kendi çocuklarının da eşcinsel doğabileceğini, dövülebileceğini, öldürülebileceğini bilmeden, anlamadan, düşünmeden...
ÖTEKiDiR.
emperyalistlerin yerli ve global kollarınca, yetiştikleri ülkeye karşı ayaklandırılması planlanan etnik topluluklardır.
kültür, dil, din, etnik köken sınıflandırmalarıyla mayasını oluşturdukları türk kimliğinden farklılaşma, farklılaştırma mecrasına yönlendirilmek çabasının hedefinde bulunurlar. bu yüzdendir ki, avrupa birliğinin, ulusal türk devletinden ötede etnik kültürel millet(çik)ler, fedaratif yönetimler oluşturma gayretinin ilgisine mazhar olmuşlardır.
abazalardır. ama abazanlar da bu statü içinde değerlendirildiği için kendilerini pek azınlık hissetmeyebilirler. ya da hissederler niye hissetmesinler ki abazanları kendilerine yakın görmek istemezler. abazan abazalar da vardır tabi muhakkak. yoksa da canları sağolsun, helal olsun.
Lozan Antlaşmasıyla sadece türkiye'deki gayr-i müslimlerin kabul edildiği oluşum. böylece kürt, çerkez, abaza gibi azınlıkların gözardı edilmesine hukuki bir dayanak oluşturulmuş, bu durum ise işbu gruplar içerisinde azınlık bilincinin ve ezilmişlik duygusunun oluşmasına ve hepimizin bildiği üzere azınlık sorunlarına gebe kalmıştır.
(bkz: pozitif hak)
(bkz: negatif hak)
(bkz: bu kadar anarşist içimize nasıl sızdı)
Çoğunluğa baskı ve terör uygulayan hainlerdir. Biraz sıkıyı gördüler mi, ırkçılar deyi zırlarlar.
Çerkeslerdir, benim de dahil olduğum ırktır.
la kürde azınlık diyen matematik bilmiyordur.
net.
En hor görülen azınlık tırolar bence. Adamlar ekmeğinin peşinde yapmadığını bırakmıyor milletimiz. gerçekten yazıklar olsun. Selam ve Harun abi ile.
Kürtleri arapları lazları zazaları vb azınlık sanan kişiler var ya sözlükte. Allahım nereye düştüm ben.

Azınlık gayr-i müslimlere denir. Gidin kelimenin anlamına bakın bi zahmet.

Azınlıklar: rumlar, ermeniler, museviler, süryaniler, keldaniler vs yerli topluluklardır.

Kürtler, araplar, lazlar, çerkezler ve zazalar ise müslüman olan yerli topluluklardır.
baskın oran'ın bir kitabı. iletişim yayınları basmıştı bu kitabı. geçtiğimiz sene bu baskın hoca bu kitabı tekrar elden geçirdi. etnik ve dinsel azınlıklar adı ile yeniden basıldı. bu sefer yayıncı lateratür yayınları oldu. tabii, bende bunlar imzalı olarak falan var hep. onu söylemeğe gerek yok.
katoliklerdir.
güncel Önemli Başlıklar