bugün

barolar birliği başkanlarından ve cem garipoğlu'nun avukatı metin feyzioğlu gibi insanları gene kendileri denetliyor kendi aralarından seçtikleri şahıslar gene kendini denetliyor bu kanun değişmelidir diye düşünüyorum. barolar birliği bakanlar kuru tarafından denetlenmeli yoksa özerk bir kurum olarak yol geçen hanı olur ki oldu ve her türlü suç, ihanet olabilir ki oldu, oluyor. daha devlette kaç kurum kendi içinde kendini denetliyor acaba bir düşünün sonrada bu ülke neden bir türlü gelişmiyor ve neden terör bitmiyor sorusunun cevabını bulun. bu resmen devlet içinde devlet kurmaya benzer yargı önemli bir mercidir özerk yapı gibi baş gösteremez kuvvetler ayrılığı ilkesi olmasın demiyorum ama devletin önemli makamları kendi kendini denetlemeye devam ederse asla doğru düzgün bir devlet kurulamaz. misal bizim 90 yılımıza bakın ortada devlet yok darbeler, banka soygunları, terör vs vs vs işte asıl sorun bu dandik anayasalardan kaynaklanıyor derhal adam gibi bir anayasa yazılmalı.
Barolar birliğinin devlet dairesi yada devlet kurumu olmadığını bilmeyenlerin sallama beyanıdır. Denetlenecekse özerk birliklere gelene kadar belediyeler denetlenmelidir. ihale şartnamesinde yazılanlar ile iş bitiminde ortaya çıkanlar arasındaki fark dağlar kadar. Meslek gruplarının oluşturduğu gruplar kendi aralarında toplanan aidatlarda yolsuzluk yapar en fazla, onu da diğer üyeler takipçisidir zaten yada takip etmiyorsa aydan aya verdiği aidat buhar olup uçar ama belediyeler ve ihale yapan kurumlar bizlerin vergilerini kendi adamlarına yediriyor uyanın artık. Burada herhangi bir partili belediyeyi hedef almadım. Hangi partiden olursa olsun belediyelerin kendi adamlarını zengin etmeye hakkı yoktur. Çok istiyorsa kıyak çekmek, kendi maaşından versinler. Benimkinden değil.
(bkz: kardeş sen düşünme mümkünse)
barolar birliği tüzel kişiliği haiz bir meslek kuruluşu olduğunu zaten biliyoruz ama icra edilen iş devleti bizzat bağlıyor ne yani barolar birliğinin yaptığı işlem kümesteki tavukları mı ilgilendiriyor? ayrıca ben zaten demişim ki türkiye'de kaç tane makam acaba denetlenmiyor bir düşünün demişim yani bunu içine belediyede giriyor bir başka kurumda. aklı sıra laf sokmaya çalışan ergenler önce lafı götünden algılamayı bırakıp sonra bilgi sunsun daha güzel olur bence.
tabi değinilmek istenen konu yolsuzluk değil o ayrı bir mevzu. değinilmek istenen konu vatana ihanet gibi konular. yolsuzluk ise farklı bir konu. bu ülkede yargı içinde vatana ihanet eden ve elini kolunu sallaya sallaya dolaşan kaç adam var bir düşünülsün derim ve bu adamların tamamı devlet içinde kurulmuş ve devlet dairesi yada devleti ilgilendiren işlere imza atan tüzel kişiliği haiz kurumlara doluşmuşlardır. işin tuhaf yanı kendi kendilerini denetliyor amk.
Bakanlar bakanlığını yapsın da kanunlar önünde bireyin hak ve hürriyetlerini savunan avukatların oluşturduğu birlik varsın kendi içinde denetlensin. Bakanlar kurulu zaten kanun çıkarıyor ve bu kanunların uygulandığını kontrol eden kurumlar var, olur da ihtilafa düşersen de avukatlar ve mahkemeler var. Ha denetlemeden kasıt askeriyedeki gibi kozmik odalara girilmesiyse hedefi netleştirmek gerek, kabul et şimdi polis tbb nin evraklarına bilgisayarlarına denetim adı altında el koysa hoşuna gidecek değil mi.
polis yada herhangi bir kurumu kast etmem söz konusu olamaz cidden tarafsız düşünüyorum. mesela çin'de komünizm vardır ve orada belediye yolsuzluğu olması söz konusu olamaz. sayıştay denetler mesela cumhuriyet rejimlerinde belediyeleri ama çin'de durum çok farklıdır ve ben daha çin'de yolsuzluk olduğunu görmedim ha bunu nasıl yapıyorlar pek biliyorum vede pek hakim değilim şimdi yazmayacağım tabi burada çünkü doktrin geliştirecek kapasitede değilim. mecliste 4 parti var 4 parti oturup bunları bağlayıp yeni anaysa ortaya koymalı bence. tabi cumhuriyet yıkılıp yerine komünizm gelsin demiyorum ingiltere bu işi kraliyet otoritesiyle hakkıyla yapıyor mesela tabi bizde sonuna dek güvenebileceğimiz bir otorite yok erdoğan yapsa muhalif kanat istemez muhalif kanat anayasa yapsa iktidar istemez hep bir çakışma söz konusu olacak e ortada ihanet, yolsuzluk örgütlenme cirit atıyor buna çözüm gerekiyor peki ne olacak? tabi ki 4 parti ortak hareket edecek. yoksa bu ülke bu sistemle gelişemiyor hal ortada çünkü.