bugün

şaşırmış insan tipidir.
kişi kürt, kişi laz, kişi çerkes ama türk'üm diyor.
bu kafayı yemek değildir de nedir?
asimile olmuş kişidir.
türk olmakla gurur duyup kendine türk diyebilen onurlu kişi eylemidir. bu ülkeyi kurarken omuz omuza savaştığı yılları unutmamış vefakar insandır.
(bkz: ne mutlu türküm diyene)
osmanlı'dan kalma bir alışkanlıktır.

avrupalılar, müslüman olan herkese türk diyorlardı bir zamanlar.
sırplar hala boşnaklara türk der.
latin amerika'da milyonlarca arap asıllı kişiye "el turco" derler.

çok büyük bir suç değil yani bu. osmanlılık özelliği!
insan olmadığı halde insanım, diyen kişiden daha az tuhaftır. türk olup olmadığı gibi kriterden çıkan insanın da ırkçı söylemleri olduğundan şüphelenmeme neden olan başlıktır aynı zamanda. kardeşim, sana ne, kim kendini ne ve nasıl hissediyorsa o'dur bile denilebilir.
lazlık bir etnik köken degildir. Türk olmadığı halde Türk'üm diyen insan da övgüye değerdir. Hem Atamızı anlamış, hem de Türklerin gucunu fark etmis, sempati duymustur. Türk oldugu halde , bunu inkar eden , bununla utanc duyan yaratıklara en iyi ve en güzel cevaptır. Bu yorumda da faşizm etkisi arayan insan aptaldır, Türk'ün anlamını bilmiyordur, boş bilgilerle yaşaması gereksizdir.
Sen böyle ayrım yaparsan adama gidip de niye dağa çıkıyorsun diye soramazsın. türkiye cumhuriyeti vatandaşlığını alan herkes türktür.
kendini türk hisseden insandır. birçok türkten daha türktür.
fransızım veya amerikanım diyen afrikalı zenciler gibi ülkelerinin vatandaşlığında bulunmak suratiyle ulusal kimliğini beyan eden insandır. fakat toprak zenginliklerini sömürmek için iç karışıklık yaratılması gerekecek bazı gerikalmış ülkelerde yadırganan davranıştır.

afrikada bir ülkenin sadece burunları farklı iki kabilenin ayrı ırktan olduğu öne sürülerek birkaç senede ülkenin bölündüğünden ve nufusun üçte birine indiğinden haberi olmayan insanlar bunu farkedemeyebilirler. dersen ki o ülke bölündü savaştı da kimin eline ne geçti? elmaslar avrupalıların eline, kendi kardeşinin kanı işe afrıkalıların eline geçti. işte fark bu. değişen sadece elmas, petrol, kauçuk tırı vırı.
Dönmedir sonradan dönme.
örümcek beyinli bölücülerin anlayamayacağı insandır.

başlığın açılma sebebi ben olduğum için, tartıştığım başlık sahibi yazara kendi yaptığım şu çalışmayı göndermek istiyorum:

http://www.youtube.com/watch?v=x8ChmwYGCbY

izlemek istemeyen okuyabilir: (#5045532)

not: lâz'ım (rize/ardeşen). "lâz'ım" derken "türk değilim" demek istemiyorum tabii!
türk'tür o zaman efendim. türküm diyen her insan türktür.
türküm diyosa Türk'tür. değilim diyosa değildir. bizim milliyetçiliğimiz kafatasçı değil düşünceye bağlıdır. Atatürk boşuna mı demiş ne mutlu Türküm diyene'' diye. ayrıca bu ülkeyi sadece biz türkler kurmadık. boşnağıyla, azerisiyle, kürüdüyle, çerkeziyle, avşarıyla, lazıyla, türkmeniyle yıllardır beraber yaşıyoruz zaten.
türklerde evelallah asimile politikası olmadığından,asimile olması imkansız kişidir, kendi isteğiyle, kendini türk gibi hissettiğinden öyle diyordur, kötü bir niyeti yoktur.
yıllarca almanların içinde yaşayan bir türkün ben kendimi alman hissediyorum demesi kadar da doğaldır kanımca.

çünkü böyle olmalı dünya. ırk, dil, din ayrımı olmamalı. insan için güneşin doğduğu her toprak parçası onun vatanı olmalı, memleketi olmalı. biraz sevgiyle yaklaşılmalı bence artık bu tür konulara. lütfen, trollüğün de, ırkçılığın da, ayrımcılığın da lüzumu yok.
Andımzın etkisinde kalmıştır.
genellikle çerkezler(pardon çerkeslerin) yaptığı ilginçliklerdendir.
türk olmanın sadece baba kanıyla olmadığını idrak etmiş kişidir. bu ülkede yaşıyorsa ve bu ülkenin insanını seviyorsa, pek tabii 'ben de türküm' diyebilir.
Kökeni araştırıldığın da karışım bir şey olduğu ortaya çıkar, gavat oğlu gavat türkçülük senin neyine!
Türkiye Cumhuriyeti vatandaşı olan herkes anayasal olarak türk olduğu için zaten etnik olarak türk olduğunu iddia etmiyor türk vatandaşı olduğunu dile getiriyordur

Gavat oğlu gavat git ilk önce ulus-devlet nedir onu öğren!
Doğru dürüst Türkçe konuşmaktan aciz kekoların üzerine kafa yorduğu mevzu.
ne mutlu ona.
güncel Önemli Başlıklar