bugün

ilk olarak türk futbolcu muamelesi görme durumunu açıklamak gerek.

yıllar boyunca avrupa nın en güçlü takımlarında türk futbolcu görmek istedik. başka milletler böyle gururlanıyor mudur bilemem. mesela brezilya yı ele alalım.* robinho gol atınca görsel ve yazılı medyalarında "robinho çok iyi oynadı", "gururumuz takımını taşıdı" vs.. gibilerinden ifadelerle övgüler diziyorlar mıdır? pek sanmıyorum ama biz fazlasıyla yapıyoruz böyle şeyleri.

asıl konudan uzaklaşmadan devam edeyim. türk olup da çok iyi oynayan bir çok futbolcu var. gökhan gönül ün arbeloadan bence eksiği yok fazlası var. aynı şekilde arda turan ın atletico ya değil de daha büyük kulübe gidecek potansiyeli vardı. lakin ancak atletico da büyük işler yapması halinde ki yapıyor şu sıralar daha büyük takımlara gidebilir. hatta yaklaşık 3-4 sene önce arda kendisi demişti. genç milli takımlarda rakip olduğumuz oyuncular ki çoğu vasattı şu an büyük takımlarda oynuyorlar. yani demek istediğim türk pasaportunu görünce büyük takımlara gitmek zorun da ötesinde oluyor..

ne alaka türk futbolcu dedin müzik grubu dedin neden bahsediyorsun sen diyorsan biraz daha sabret. türk futbolcularına uygulana ambargo müzik alanında da başka ufak ülkelere uygulanıyor.

yani amerikalı olup da alanında en iyi sayılan müzik gruplarının kocaman bir sıfır olduğunu görüp şaşırmamak elde değil. mesela pink floyd u ele alalım.* dinleyen dinler beni de bağlamaz bu. ama söyleyin kaç tane adam gibi şarkısı var. belki 1 belki 2 ama 3 olmadığı kesin.

aynı şekilde led zeppelin, stairway to heaven miş, hadii ordann. gerçi onun efsaneliği ilk temsilcisi olduğunda geliyor ama neyse.

son olarak u2, beautiful day diye bir tanecik şarkısı var adamların. yok bono ymuş yok will i ammiş. hepsi dindil bu adamların. ama milyonları dolar cinsinden götürüp milyonları da insan cinsinden, saçından sürüklemişler sürüklemeye devam ediyorlar.

muameleyi gören gruplara gelecek olursam, elbette bilmediğim binlerce müzik grubu var ama dinlediğim ve sevdiğim, adı fazla duyulmamış

poets of the fall

signs of life adlı albümlerinde kötü ya da olmamış diyebilecek tek şarkı ben bulamadım.
aynı şekilde carnival of rust da en az signs of life kadar güzel bir albüm.

(bkz: sleep)
(bkz: illusion and dream)
(bkz: where do we draw the line)
(bkz: late goodbye)
(bkz: the beautiful ones)
(bkz: shallow)

ve aklıma gelmeyen birçok müthiş şarkıları var adamların. ama ne ses getirebilmişler ne de dinlenilmişler layığıyla.
amerikalı olsalardı ya da ingiliz her şey farklı olur muydu bilmiyorum ama çoğu şey farklı olurdu bence..

stratovarius

destiny, episode, visions, infinite, intermission ve elements part1-2 gibi aşmış albümler yapmış power metal grubu. bu grup da hak ettiğini alamamış bence.

(bkz: forever)
(bkz: keep the flame)
(bkz: destiny)
(bkz: eternity)
(bkz: infinite)
(bkz: years go by)
(bkz: coming home)

ve aklıma gelmeyen müthiş şarkıların sahibi grup. amerikalı olsaydı ne olurdu bilmiyorum ama bundan çok daha fazlası olurlardı herhalde.

bunlar gibi çok sayıda müthiş gruplar var ve hepsi az kişi tarafından keşfedilecek ve hepsi belki on yıllar sonra unululup gidecek. ama ya diğerleri..
müziği seven, ilgi gösteren kişiler tarafından araştırıldıktan sonra bulunabilinen müzik gruplarıdır.( tanım yapacam diye türkçenin anasını siktim) neyse abi şimdi öncelikle futbolcu mevzusuna gelirsek birçok ülke de böyle aslında ancak brezilya'da olsun portekiz'de olsun yıldız o kadar fazla ki sadece isim isim fan'ları var ama mesela bi arjantin'de messi bir din gibidir, ne bileyim bir ilah. amerikanın dünyaca ünlü olan müzik gruplarına gelecek olursak ki bu konuda yüzde 100(facebook onaylı) katılıyorum; amerika özentisi diye bir şey var. nedir en siktiri boktan bir dizileri bile sırf cool görünmek için izleyen, isminin çok duyulmadığını düşünüp izleyip ortam'da hava yapan zübüklerle dolu olduğumuz için bu böyle. gelişmiş ülkelerin hiçbiri oooo pink floyd, vay efendim led zeppelin, ulan rolling stones efsanedir vs vs. tarzı cümleler kurmaz. biz amerika'nın özentisi olmak zorundayız ha keza irlanda ingiltere'nin hatta irlanda-ingiltere ilişkisi açısından trainspotting diye bir film vardı aynı şeyler bizim içinde geçerli. spoiler vererek bitireyim.

--spoiler--
I hate being Scottish. We're the lowest of the fucking low, the scum of the earth, the most wretched, servile, miserable, pathetic trash that was ever shat into civilization. Some people hate the English, but I don't. They're just wankers. We, on the other hand, are colonized by wankers. We can't even pick a decent culture to be colonized by. We are ruled by effete arseholes. It's a shite state of affairs and all the fresh air in the world will not make any fucking difference.

--spoiler--