bugün

turkiye soforler birligi odasi tadinda bir kurumun icat etmis olmasi pek muhtemel ozlu soz.
"en asil duygu, o nedir?" sorusuna karsilik olarak bir tur yol gostericidir.
şöför edebiyatının yalan yazan tarih utansın başlıklı bir kitap yayınlaması durumunda kitaba konu olabilecek söz
Atatürk'e kafası güzelken bir soru yöneltilmiştir:

-Atam, atam... Türk şoförleri hakkındaki değerli düşünceleriniz nedir?

(atatürk düşünür, fakat kafası güzeldir, soru da zaten saçmadır,ben yaptım oldudur)

-Türk şöförü en asil duygunun insanıdır.
o zamanlar zaten türkiye'ki araba sayısının bir elin parmakları kadar olduğunu düşünürsek hangi şöför için sözylediğini merak ettiğim sözdür. yüksek ihtimal makan arabasını kullanan söför asil duyguları olan bir insandı ki o kişiyi baz alıp bir genelleme yaptı atamız. *

*
bütün şöförler odası binalarının duvarlarında kocaman yazılarla yazılı özdeyiş. atatürk 'ün söylediği belirtilmiş. düşündüğümde, gerçekleri yansıtmayan ve kesinlikle ata' ya ait olamayacak özdeyiş. çünkü, atatürk' ün özdeyişleri zaman ötesi. o laf bugun için geçerli olmadığına göre, tamamen uydurmadan ibaret.
(bkz: her yalana atatürk ü alet etmek)
söförlerin gurur duydugu özellikleri. tabi gercekse, onaylamak icin biraz araştırmak lazım düşünsenize bi otobüs şöförüne böyle bi soru geldigini;
-beyefendi siz duygulumusunuz?
gelecek cevap olası bir başlık sebebidir hemde yaran cinsinden.
takim elbiseli dolmus soforudür aynı zamanda.
atatürk bu sözü söylememiştir. "atatürk yaşasaydı şoförler için böyle bir söz mutlaka söylerdi" düşüncesiyle
bu ifade sanki atatürk söylemişçesine şoförler odalarında
asılı durur.
"sinemaya gereken ehemmiyet verilmelidir." gibi ataturk tarafindan soylendigi dile getirilen ilginc sozlerden biridir.
eğer en asil duygu öfke, şiddet ve maçoluk ise, benim de katıldığım önermedir.
eğer atatürk böyle bir şey söylediyse atatürk'ün rakı masasından dostları olan şöför arkadaşlarına 5-6 dubleden sonra sarf ettiğini düşündüğüm söz öbeği.böyle bir cümle nasıl bir muhabbetten sonra çıkar biraz düşündüm ve şu sonuca vardım:

şöför:atam peynir koyayımmı halis muhlis kendi köyümün peyniri.
atatürk:tabii ki; aşçı usta levrek de tuzsuz olmuş ,şöförüm tuzluğu da uzatı ver.
şöför:aşık olduğum kız başkasıyla kaçtı paşam
atatürk:bi tuzluğu uzatı ver.
şöför:ağa oğlu aldı gitti ben başlık parasını veremeyince
atatürk:tuzluk
şöför:bi yardım eli uzatsanız paşam,başlık parasında
atatürk:....
şöför:...
atatürk:...
şöför:...
atatürk:turk soforu en asil duygunun insanidir.hadi şimdi tuzluğu uzat
şöfor:emrin olur paşam.
1953 yılında kurulan bir kurumun, atatürk'ün söylediğini iddia ettiği söz. yok atatürk bunu söylemişse bile kime söylemiş? atatürk'ün yaşadığı dönemde bu kurumun kurucuları belki de çocuktu? kanıtlanabilirliği çok zayıf olan cümle.
(bkz: ataturk imzali atam izindeyiz pankarti)
atatürk tarafından söylendiğine canı gönülden inanan bazı arkadaşlarımız pankart yaptırıp bir de önünde fotoğraf çekinmişlerdir.

[pankartın sağ alt köşesindeki isme dikkat ediniz lütfen]

http://img216.imageshack....y.php?image=trkofrif1.jpg
bugün itibariyle elime geçen taksi durağı reklamının arkasında yazan yazı. ayrıca eklemek isterim, yazının fonunda ise başbuğ mustafa kemal atatürk ve fatih sultan mehmet (kanuni'de olabilir) resimleri var.

döenmi düşünürsek çok enteresan bir sözdür. ve muhtemelen bu söz, sözlüğümüzün güzide bir başlığında, güzide bir yazarımız tarafından ironi yapmak için söylenmiştir.
atatürkün söylemesi tamamen imkansız olan dünyanın en anlamsız laflarından biri.
(bkz: sex manyağı kamyoncular)
görsel
ilk defa an itibariyle Eskişehir şoförler odasının önünde ki Atatürk büstünde rastladığım gülmeme sebebiyet veren söz. resmen uydurmuşlar.
(bkz: O konuda atam a ben de kırgınım)
Şoförler birliği üyesi olarak sonuna kadar Katılıyorum. Hep destek tam destek.
atamıza ait olduğu kuşkulu sözdür. öyle bile olsa en hoş sözü "ananı da al git" olanların sözlerinden çok daha güzel olduğu kesindir.
Mustafa Kemal Atatürk zamanında 100 ü geçmeyecek şöför sayısından yola çıkınca mantıksız gelen uydurmadır.
Güzel sözdür efendim.
güldürürken güldüren söz.