bugün

osmanlı ordusunun balkanlardaki ilk savaşlarında onları iyi tanımayan avrupa ordularına gece baskınlarıyla ağır kayıplar verdirdiği bir gerçektir. bu savaşta osmanlı'nın kendisinin 25 katı büyüklüğündeki orduyu yenme sebebi bu olsa gerek.
Tarihin gördüğü en absürt ve komik savaşlardan birisidir.

Osmanlı'ya karşı kurulan ilk haçlı birliğidir.

Savaş osmanlı imparatorluğuna karşı ikinci Bulgar imparatorluğu,Sırp imparatorluğu,eflak prensliği, boğdan prensliği ve macar krallığı(!) arasında olmuştur.

Sebebine bakacaksak Osmanlı Edirne'yi alınca hem bizans'ın bağlantısı koptu hem de büyük bir tehdit olmaya başladı osmanlı balkanlarda.

haçlılar kendi aralarında büyük ve güçlü bir ordu kurup edirne'ye karşı yürümeye başladılar.Teknolojik olarak fark olmasada lojistik olarak güçlü bir haçlı ordusu vardı.Bir kaynağa göre sayıları 30 bin kaynağa göre 60 bindi.Osmanlı ordusunun sayısı ise 12 bin olarak gösterilir.

Denildiği gibi istediği kadar üstün olsa da bir taraf strateji ve komutan farkı savaşların gidişatını tamamen değiştirebiliyor.Osmanlı Komutanı hacı ilbey'in yaptığı taktikle neredeyse haçlıların tamamı yok edildi.

Haçlı orduları rahat bir şekilde kamplarında içkilerini içerlerken osmanlı süvarileri ani bir baskınla(sayısı 800 olarakta gösteriliyor bir kaynakta) saldırınca haçlı askerleri tüm ordunun kendilerine saldırdığını sanıp meriç nehrine attılar kendilerini ve ordunun birçoğu burada boğuldu.(kaynak olarak biraz vikipedi ve halil inalcık osmanlı imp klasik çağ).

Ayrıca kitaptan okuduğum kadarıyla halil inalcık'a göre bu savaş Çirmen Savaşı'dır, 1371'de Sırplar'a karşı verilmiştir. Macarlarla hiçbir ilgisi yoktur.Yani neredeyse her kaynak farklı bir bilgi veriyor.En çok ortak bilgiler olarak bunları toparlayabildim.

Sonuçta Osmanlı kesin bir zafer kazandı ve balkanların önü açıldı.Başta sırplar olmak üzere haçlıların direnci kırıldı.
az önce bir bilgi oyununda karşıma çıkan " osmanlının haçlı ordusuna karşı ilk savaşı nedir ?" sorusunun cevabı olan savaştır. ben ise gidip malazgirt i seçtim. neden ? çünkü benim tarih bilgim sıfır sıfır sıfır.

edit: aslında bunun derin tarih bilgisiyle de alakası yok. insan bi düşünür. soru osmanlıyla ilgili, malazgirt ise selçukluyla. yazıklar olsun bana.
zeljko obradoviç'in yer almadığı savaş.
I. Murat Edirne yi alınca bu duruma kızan Papa bir çağrı yapar. "Gelin Osmanlı nın genişlemesine dur diyelim hrıstiyan dünyası!" Ve böylece Avrupa'da bir Haçlı Ordu'su oluşturulur. Ve ilk Osmanlı Haçlı savaşı yapılır. Bu savaşın sonucunda Meriç ırmağı tamamen Osmanlı kontrolüne geçmiştir. Ve Balkan'larda daha kolay ilerleme imkanı bulunmuştur.
Osmanlıyı Avrupa'dan iteleme savaşıdır.
Atalarımız 1364 yılında, 1.murat zamanında Avrupa'dan kovulmaya çalışılmıştır. bugün ise içlerinin yağını eriten bir yönetimle testis geçmekte Avrupa'nın torunları.
Eyy benim ecdadım, madem diline, kültürüne dokunmayacaktın, ne diye at üstünde gittin onca yolu dıgıdık dıgıdık?
trabzonlu tarihçi deyince bir gülme geldi.
Bugün Kpss sinavinda çıkan soru.

Doğru cevapladım. Çünkü tarih mezunuyum mk.

Swh...