bugün

--spoiler--
Sırbistan Başbakanı Ivica Daçiç, Başbakan Yardımcısı Bekir Bozdağ ile Belgrad’ta görüşmesinde tarihi itiraflarda bulundu. Atalarının Osmanlı’ya engel olmalarından yakınan Sırbistan Başbakanı Daçiç, “Tarihte sizin Avrupa'ya geçmemizi engelledik. 100 yıl sizinle savaşarak Avrupa’yı fethetmenize engel olduk. Keşke yapmasaydık; gelip geçmenize izin verseydik. Şimdi istiyorsanız Avrupa'ya geçebilirsiniz.” dedi.

SIRP LiDER DAÇiÇ’TEN AB’YE SERT ELEŞTiRi

Sırbistan Başbakanı Daçiç, Kosova'nın kuzeyinde yaşayan ve Priştine yönetimini kabul etmeyen Sırpları ziyaret ederek, onları 3 Kasım'da düzenlenecek yerel seçimlere katılmaya teşvik etmeyi planlıyordu. Ancak Kosova, seçim sürecinde Sırp liderin ülkeye girişine izin vermedi. Bozdağ'ı kabulünün ardından düzenlenen basın toplantısında konuşan Daçiç, “Biz hükümet olarak, devletin çıkarı için hayatlarımızı ve kariyerlerimizi riske soktuk. Şimdi birileri kalkmış bizi böyle bir kararla aşağılamak istiyor.” dedi. Avrupa Birliği’ne yüklenen Daçiç, “Eğer Avrupa Birliği bunu normal görüyorsa, o zaman ben artık bunun içinde yer almak istemiyorum. Kimsenin beni aşağılamasına izin vermem. Müzakere edecek başkasını bulsunlar. Umarım bu, Brüksel'e yapacağım son ziyaret olmaz. Ancak öyle olursa, özleyeceğimi de sanmıyorum.” dedi.

BOZDAĞ: BELGRAD-PRiŞTiNE DiYALOGUNU ÖNEMSiYORUZ

Başbakan Yardımcısı Bozdağ ise Türkiye olarak, Kosova ile Sırbistan arasındaki başlatılan Belgrad-Priştine diyaloguna tam destek verdiklerini belirterek, “Türkiye olarak Kosova ile Sırbistan arasında başlatılmış olan Belgrad-Priştine diyalogunu samimiyetle destekliyoruz. Diyalog süreçleri her zaman sorunlarla doludur. Pek çok sorun bu süreçte yaşanabilir zaten diyalog da bu sorunları aşmak için süreç içerisinde bunları çözmek içindir. Belgrad-Priştine diyalog süreci içinde yaşanan ve yaşanacak sorunların iki tarafın ortaya koyacağı aklıselim, sağduyu ve itidal ile aşılacağına yürekten inanıyor ve bu süreçte biz Türkiye olarak her türlü katkıyı sunacağımızı bir kere daha ifade etmek istiyoruz.” dedi.

SIRBiSTAN’LA AB TECRÜBEMiZi PAYLAŞMAYA HAZIRIZ

Türkiye'nin Sırbistan'ın AB'ye tam üyeliğini desteklediğini kaydeden Bozdağ, “60 yılı aşkın AB'nin kapısında bekleyen ama maalesef AB'nin uyguladığı çifte standart nedeniyle tam üye olamayan Türkiye'nin yaşanan zorluklar ve bu zorlukları aşmak konusunda uzunca bir tecrübesi var. Bunu Sırbistan hükümeti ile paylaşmaya hazırız. Ama umarız ki, Sırbistan Türkiye kadar kapıda uzun süre bekletilmez.” diye konuştu.
--spoiler--

edit: faşist sırpların 90 lı yıllarda yaptığı insanlık dışı katliamı elbette unutmadım. sırplar bunun hesabını elbette vericektir. lakin osmanlı'dan en çok nefret eden sırpların başbakanından böyle bir beyan gelmesi beni çok şaşırttı. bu yüzden bende bunu sözlükte paylaşmak istedim.
okumasam bile böyle başlıkları görünce direk artılarım. helal olsun kardeşim böyle güzel içerikli entryler girmeni takdirle karşılıyorum.
islamcıların sırp güzellemesine başlamasıdır.

bosna katliamını ne çabuk unuttunuz lan?
sen osmanlıyı bırak srebrenitsa'nın hesabını ver, osmanlı şimdi olsaydı yaptıklarını ödetir özlemini de bir gece ansızın giderirdi.
Samimi mi? Hiç sanmiyorum.
Osmanlıyı engellediklerini düşünmekle kendilerine büyük fakat asılsız bir pay vehmetmişler. Gerçekte sırbistan osmanlının direncini ilk kırıp ele geçirdiği coğrafyalardandır hatta kırsalda büyük kısmı bizanstan önce fethedilmiştir.son darbe sultan süleymandan gelmiştir.
Bizimkilerde zamanında düz mantık karadan yardiralim diyip avrupayi yaya fethedecegini sanan padisahlarimiz yuzunden AB diye birsey var halbuki Otranto yu alan FSM nin vizyonunu devam ettirebilselerdi italyadan girip avrupa da cok ilerlenebilirdi tabi iskan ederek.
balkanlardaki topluluklarin cogu ortodoks hristiyan olduklari icin protestan/katolik avrupalilar tarafindan eziklenirler.
Bosnalı kadınlara tecavüz edenlerden değil mi bu?