bugün

meali ahaha amina kodumun gavatı nasıl girdidir.
sınavdan çıkanında geçti ama hissetmedim cevabını vereceği saçma bir diyaloğun başlangıcıdır.
eğer bu cümleyi gülerek söylüyorsa ağzının üstüne bi tane vurulması gereken arkadaştır.
içten içe küfür etmeye yönlendirir.
çok kez başıma gelmiş eylemdir, ulan sınav kötü geçmişse zaten kafam bozuk hastir lan diyesiniz gelir içinizden ama sınav iyi geçmişse teşekkür ederim deyip çıkarsınız.
çıkıçık fişuuu tankkk*
+ geçmiş olsun
- saol teyze
+ nasıldı?
- ne nasıldı?
+ sınav
- hmm. nasıldı?
+ işte onu soruyorum yavrum.
- neyi?
+ sınavı
- nerde?
+ salonda
- kaç oda?
+ 3+1
- hmm kira ne kadar?
+ valla onu konuşmak lazım.
- peki saol teyze hadi öptüm bye
+ bye aman görüşürüz yavrum.
*
o anda akla başka bişi gelmediğinden ilk söylenen cümledir hafif teselli içerir.ardından 2.soru olarak nasıl geçti gelir.
-geçmiş olsun nasıldı.
+bok gibi.
-hmm geçmiş olsun.
+off tamam sus artık.
hayatınızda birkaç tane önemli sınav olduğu düşünülürse size söylenmesi muhtemel cümledir.
2. soru: nasıl geçti?
bu iyi niyet timsali söz öbeciği, özünde durumu özetleyen, takma kafana manası içeren bir öbeciktir. ancak zamanla anlam kaymasına uğrayarak bugünkü haline bürünmüştür

geçmiş olsun= geçmiş,olsun
geçmiş, olsun: sana geçen geçti, giren girdi. yapıcak birşey, yok önümüzdeki sınavlara hazırlan bari...
bir iyi niyet belirtisidir. kol gibi giren sınavlardan çıkan öğrenciye moral vermek amacıyla söylenebilir.
olmazsa olmaz bir şeydir. söylemeyen bizden değildir.
(bkz: ne diyem mahmut mu diyem)
-geçmiş olsun.
+geçirenler sağ olsun derdim de teyze olmaz şimdi. sağol.
iyi bir temenni gibi görünse de sacma bir eylemdir. gecmistir zira. bahsi gecen sinav bir de kötü gecmisse tadindan yenmez.

+ gecmis olsun yavrum.
- gecti gecti.