bugün

aslında birşey bilmeyen öğrencidir. sınavı yapamayacağını görünce, ibnelik olsun diye istenmiştir o kağıt.
(bkz: sınav kağıdından uçak yapmak)
boşa beleşe sallayan öğrencidir.
detay insanıdır, detaylarda sürdürür yaşamını.
kağıtları yazıp yazıp arkadaşlarına veren inektir. sınav çıkışı eli öpülüp yemeğe götürülür.
*
sınavdan çıkınca "kesin sıfır alacam" diyen öğrencidir.
bizden değildir. *
hayal mahsülüdür. millet ikinci kağıdı dolduramıyor iken imkansızdır.
sınav sonuçları açıklandıktan sonra aldıgı düşük notla rezil olan ögrencidir.ama hocam ben 3 sayfa yazı yazmıştım gibi bahaneler ileriye sürerek olayı kurtaymaya çalışır ama fayda etmez.
yazı puntosunun ayarı olmayan öğrencidir. her ne olursa olsun alacağı not 15 olacaktır. (bkz: tecrübeyle sabittir)
sınavına göre değişir tabi ama genelde kopya çekmek için istenir. Kağıda yazıp arkadaşlarla yardımlaşmak için.
büyük yazısı olan ve sallama kabiliyeti olan öğrenci. Hocalar bence sırf gülmek için klasik sınav yapıyorlar. O sınav kağıtları paylaşılmalı.
hukuk okuyorsa 5.sini de istese en fazla 60 alacaktır.
nasıl bir yazı yazdığı merak edilen kişidir.
sinir bozucu öğrencidir. Ben 1. kağıdı doldurmamışken o 3.yü istiyorsa kendimi bi bok bilmiyormuş gibi hissetmeme neden olur.
cevap kağıdında nicelik limiti.

uzun bir ara verdiğim üniversite hayatına son verme kararım 1979 yılına tesadüf etmişti. bir yandan tez hazırlığı,bitirme sınavı hazırlığı; öte yandan türkiyeyi bekleyen eylül imtihanına hazırlık.

sınav günü çattı. heyecanlıydım elbet. üstelik tanımadığım bir talebe grubuyla giriyordum sınava. malum fakülte han bizler yolcuyduk. dönem arkadaşlarım çoktan mezun olmuşlardı.

yaşıyorsa allah uzun ömür versin hocam bedia hanım salona girdi. soruları yazdırdı. platon devlet ve descartesin felsfefi düşüncesi.

devletle başladım yanıtlara, yaz yaz bitecek gibi değildi. sayfalar hızla tükeniyordu. ikide bir kalkıp hocamdan kağıt talebinde bulunuyordum, 13 sayfa bitmiş, descartese henüz başlamıştım. bedia hanım tamam çocuklar dedi. kağıtlarınızı teslim edebilirsiniz, itiraz edecek halim yoktu. teslim edip çıktım. canım çok sıkkındı. koridorda hocamı bekledim. yaklaştım yanına, gülümsedi. tanımıştı eski talebesini. durumu anlattım, merak etme dedi.

sınav sonuçlarının açıklandığı gün okula geldim. neticenin ilan edildiği tabloya göz atttım. 6275 yanında pek iyi yazıyordu. bir oh çektim, içimden hocalarım bedia hanıma, macit beye teşekkür ettiğimi hatırlıyorum.
içimden sayısız küfür ettiğim çanı yükseltecek korkusuyla sınava konsantre olamadığım öğrenci. tamam sakinim kıskanmadım.
(bkz: sınavda destan yazan kişi)
sınavda 4. kağıdı isteyen öğrencinin yanında solda sıfırdır. hele ki o 4. kağıdı da arkalı önlü doldurup sınav süresi bitmese 5. kağıdı da isteyecektir.
5 6 sayfa yazı bekleyen hocalar bu öğrenciden daha arızadır.

bu gözler bunu gördü. bu eller, bu diller bunu yaptı.
çıkışta sıkıştırılması gereken öğrencidir.
büyük puntolu yazar. ya da tam dayaklıktır.
henüz bir kagıdı bile dolduramamış öğrencilerin öldürücü bakışlarına maruz kalan öğrenci tipidir.
işin aslında hiç birşey bilmeden girmiştir sınava. saçmalayarak puan alma peşindedir.
hukuk öğrencisi olabilme ihtimalinin dışında, tarih hocasının dağıttığı üç sayfayı dolu dolu yazma zorunluluğu olan zavallı öğrencidir.
Diğer öğrencilerin psikolojisini olumsuz etkileyen öğrencidir. Bir kere kağıdı nasıl kullandığı sorunsalı var. (bkz: Arkalı önlü) mü ? Diğer yanda 7 kağıt cevap yazabilen rakipleri var. Yazılanlar da önemli. Muhtemelen anlatım uzun uzadıya gerçekleşmiş ve aynı şeyler defalarca tekrarlanmıştır. Sonra bunu okuyacak hocalar var. Artık kaç sayfasını okur bilinmez. Yani sayfalar dolusu cevap yazmak o kişiyi sizden öne geçirmez. (bkz: Calm down)