bugün

inek olarak tabir edilen muhteremin başına sıkça gelen olaylar bütünüdür.
öğrenciliğin en doğal parçalarından biridir. hatta olmazsa olmazıdır. özellikle arkadan öne doğru orantılı şekilde artan bu eylem, hemen her sınavda gözlemlenebilir. bu yüzden stratejik yerlere oturulmalıdır, böylece maximum verim alınır.
her öğrencinin başından geçen olaydır.

öss sınavı *
-kardeş saat kaç?
cranium: hedeyi hüde geçio.
-saol.
cranium:(içinden)adam sınava saat getirmemiş yuh.
Dogru yanıtı yazmak icin caba sarf eden, kendisi calı$mamı$ veya kendi bilgisine güvenmemi$ olup kar$ısındakinin bilgisine güvenen insanın yapabilecegi i$tir.
ergenlikte sesi çok gelişmiş, kalınlaşmış arkadaşların bunu yapması tehlikelidir. etrafında oturulmamalıdır. size bir şeyler sormasıyla, siz ve etrafınızdaki herkes ön sıralara alınır.
Aynen ya$anmı$tır..
29.08.2007 çar$amba saat:14:00
mekan : okul kantini. bütünleme sınavlarından tarih sınavı. 400 ki$ilik kantinin en arka sırası.
ki$iler : JiJi , Fototentes , tarih sınavına giren matematik hocası (t.s.g.m.h).
JiJi : - sssssstt pissstt.!!
Fototentes :(sesleniyo gene duymamazlık yapim)
JiJi : - laaa heyy Fototentes
Fototentes :(sakin ol ses cıkarma susar nasılsa)
JiJi : - höööyyytttt..
Fototentes :(ya bi sus artık bee)
JiJi : - kırmızı kafa kısım az baksana.
Fototentes :(bakmamki , bakmamki. ya$asın kötülük)
JiJi : - sen ka$ındın aksama zor gelirsin eve yemekte yok sana ak$ama.
Fototentes :(anahtarım varki senden önce çıkar sınavdan kurufasulyeyi saklarım.)
JiJi : - Allah belanı versin senin emi
Fototentes :(bende seni seviyorum)
JiJi : - bi daha seslenirsem noliyim
Fototentes : - geberr.(ahaa yıldırdım galiba kötüyüm ben kötüyüm)

10 dk sonra ...
JiJi : - höyytt..
Fototentes :(ba$ladı gene)
JiJi: - az bakıver.
Fototentes :(ak$ama ne giysem acaba)
JiJi : - hededen olma hödöden dogma lan bi bak lan geberesice.(Der ve kalemi saplar.)
Fototentes : - ne var ulan neeeeee..
JiJi : - dövseydin.
Fototentes : - çıkı$ta olur in$.
JiJi : - kısım söyle $u 3.
Fototentes : - bo$$.
JiJi : - 5 ???.
Fototentes : - yokk.
JiJi : - 6 ???.
Fototentes : - yapmadım.
JiJi : - ka$ınma sabrımı ta$ırma!!!.1 haftadır inek gibi sabaha kadar çalı$an benmiyim kagıdın dolu maa$allah..
Fototentes : - evelallah. sende çalı$saydın.
JiJi : - la bi yardım et kalacam. kimdi bu istanbul kanatlarımın altında deyipte bi yerden uçan adam??.
Fototentes : - hazerfan mehmet çelebi.
JiJi : - hocam bi bakarmısınız?
t.s.g.m.h : - efendim JiJi.
JiJi : - hocam istanbul kanatlarımın altında deyipte uçan bi adamcagız vardı kimdi o ?
t.s.g.m.h : - hazerfan ahmet çelebi kızım. sorulardamı var.
JiJi : - yoo hocam öyle dü$ünürken kafama birden o geldi de.sınavla alakası yok.
Fototentes : - neymi$? neymi$ cvbı?.
JiJi : - sanane..

(bkz: gün olur devran döner ben bilirim sen bildigini sanıp bilemessin)
-pişşt 1 ne?
-dur ya bismillah yeni başladı sınav
-aa çalışmadın mı?
-sana ne çalıştım çalışmadım
-yazık sana
-tıııh... sus
-hişşt 2 ne?
-sırayla git sen ben dur dicem
-höö?
lisede çok garipti. yanındakini bırak en arkadan bişeyler sorarlardı. eleman fısıldayınca ne yaparsan yap duyulmaz zanneder bütün sınıfın duyabileceği bir şekilde bağırarak fısıldar*.
sorudan öte bir şeyse dayaklık öğrencidir *. soru soruyor ve konsantrasyonunu bozmuşsa, yanlış cevabı söylemek de müstehaktır ona.
oks sınavına girmişsiniz hayatınızın ilk sınavı ve yoğun stres içindesinizdir. sınav başlar ve bir şey yapamazsınız doğru düzgün. son yarım saattir artık ve 50 adet soru sizi beklemektedir. çocuk yüreğiniz öyle abartmıştırki bu sınavı ağlamaya başlarsınız ve o an yandan münasebetsiz bir ses fısltıyla yaklaşır:
-sosyalin 12. ve 15. sorularını ne yaptın? çabuk, bi söylesene ne olurr!
+ya ne diyorsun yaaa! sen kimsin ayrıca! böööö*
lisede neredeyse bütün sınavlar A B olarak ayrıldığı ve yanınızdakiyle illa ki farklı gruplardan olacağınız için ancak silgi, uç sorabilir diye düşündüren başlık. üniversitede ise yanınızdaki metrelerce ötenizde olacağı için sesini duymak bile çok zordur.
-3 ne 3 çabuk söyle hoca geliyo.
-kitapçıklar farklı geri zekalı!
+ hangi grupsun sen?
- c.
+ zor mu sizin sorular.
- yok lan aynı sorular.
+ ha... iyi iyi.
- ...
+ bak bizdeki birinci soru sizde yedide.
- ...
+ bizdeki yedinci soru da sizde birde.
- ...
+ güzel sormuş ama hoca.
- olum senin kalemin yok yine di mi?
+ he ya. sen bitirince versene ben de yaziiim. yazın da güzelmiş.
eğer sınava çalışmadıysanız sorun yoktur, o an tavla hatta balayı kingi bile oynayabilirsiniz ama eğer ki çalıştıysanız ve hararetli bir şekilde sorulara odaklandıysanız o an adam öldürmeye teşebbüsten tutuklanma olasılığınız yüksektir.
muhtemelen yanındakinin bacağına yada koluna küçük bir darbe indirtikten sonra ters tepkiyle karşılaşılan yada bende bilmiyorum cevabı alınan durumdur.
ingiliz tarihi sınavındayızdır, sınav ingilizcedir sonuç olarak
fekkat sorulan sorunun cevabının ingilizce olması, arkadaşın da ingilizceden anlamaması üzere * * kötü bir olaylar zincirine dönüşebilecek olay...
x: pişt 1. sorunun cevabını versene oğlum.
y: yapmadım daha onu. (o soru yapılmıştır aslında) *
x: ücü ver o zaman.
y: anlamadım o soruyu.*
x 5 dakika sonra sınavın bitimine yarım saat kala çıkar.

1 hafta sonra y 95, x 15 alır.

x: lan hani yapmamıştın.
y: oğlum ben sana çıkma dedim duymadın, sen çıktın ben hepsini yaptım mına koim.
x: sittir lan pezevenk!
sınavda yanınızda oturan kişi ısrarcı bir kişiyse kötü sonuçlar doğurabilen durum.

-based on true story-

insan:pşştt! lan dört ne dört?
kronik kuzu:bi sus lan paragrafı anlayamıyorum.
insan:yaa söle hemen dört ne dört.
kronik kuzu:boş benim o soru kes.
insan:nası boş bee söle biliyom yaptığını.

(sınavda değiliz kahvede muhabbet ediyoruz sanki)

insan: yediyi söyle o zaman.
kronik kuzu:ya bi sus.
insan:yedi lan yediii.
kronik kuzu: [caps lock on] laaaann yeter lann bi gittt!

(hoca sonunda durumu çakar)

ve bu olaydan çıkaracağımız ders;

entry girerken imla kurallarına dikkat edilmelidir.
yanımda oturan tanımadığım bi kız:
-pişt,3 ne?
-t.i.* kıza doğru döner.. bana mı sordun bakışlarıyla bakar..
-kız ısrarlı bi şekilde 3 ne? diye sorar..
-t.i. tersler gibi bilmem der gözleriyle.. asistanın sınıfta bir iki tur atması için asistanla göz teması kurmaya çalışır..asistan oralı değildir.. kız coşmuş, sorularını sıklaştırmıştır.. t.i sonunda kızı tersler; sorma bana bilmiyorum der.. asistan sonunda(!) uyanmıştır:
-sen yeşilli*.. ne konuşuyosun iki saattir? bi daha konuşursan kağıdını alırım.. ona göre..
bi 5 saniyelik asistanla kurulan sert bi göz temasından sonra;
sürenin ilerlediğini anlayan t.i. soruları cevaplamaya devam eder.. içindeki biriken küfürü, cevap anahtarındaki boşluklara doldurur..
en kötüsü de cevabının dilin ucunda olduğu sorulardır*. bi yandan hatırlamaya çalışırken, bi yandan yazmakta olduğun cevabın devamını unuttuğunu farkedersin. sonra fedakarlık yapıp hafızanı zorlayıp güçbela hatırladığın cevabı iletmek üzere arkadaşa döndüğünde gerekli kopyayı çoktan birilerinden almış olduğunu görürsün. biraz bencillik, biraz fedakarlık, genel olarak sinir bozuculuk şeklinde bir süreçtir.
(bkz: #2660713)
-Mahmut 7. soruyu yaptın mı..?
-Yapmadım.
-5..?
-onuda
-2..?
-bi sittir git başımdan, yapıştın mu bırakmıyon.
-Yok benim sınav bitti de, yardım istersin diye düşünmüştüm.. Sen istedin gideyim bari... (bkz: hocam bitiren çıkıyor mu)
sınav zamanları engellenemez durumudur.Kendımden bılıyorum:)
hocaya şikayet edip kendilerini sınavdan attırarak rahat bir sınav geçirmenin sağlanabileceği tatsız durum.
çok çalışmışsam isteksizce cevap vereceğim; hiç çalışmamışsam bilgi alışverişi telaşına düşerek binbir şirinlikle kendimi seferber(!) ettiğim olay.