bugün

üniversitedeyse gözetmenin ters bakışlarına maruz kalan öğrencidir.
son dakika vurgunu yapmak istemektedir...özellikle liselerde zil çalar çalmaz ; sesler yükselir ; sınıfta bir kargaşa olur , ardından kopyayı çekmeyi başaranlar 45 dakikada 40 puanlık soru çözmüşlerse , o bir dakika içinde 20 puan daha eklerler puanlarına...
zordaki öğrenci hareketidir. yapamazsın soruları ve gidenlerin arkasından yalvaran gözlerle bakarsın. sınav sonuna kadar belki bir fısıltı duyarımda yaparım umuduyla beklersin, beklersin ama nafile. hatta gözetmenle başbaşa kalır, o yalvaran bakışları gözetmene atmaya başlarsın. ondan da bi iş çıkmayınca lanet olsun der ve kağıdı sana bitir ulan şu sınavı der gibi bakan gözetmene uzatırsın. *
kopya çekme işini sonuna kadar zorlayan öğrencidir.
hoş olmayan öğrenci tipidir...bana ne ister beklesin ister beklemesin demi öyle de işte kıl oluyorum yine de öylelerine...
en iyisini yapan öğrencidir. sınav çıkışında: " anaaaa lan ben şu soruyu biliyordum şimdi aklıma geldi amına koyim hoca geri vermez dimi lan kağıdı!" gibi dumur olaylarla karşılaşması muhtemel olmayan öğrencidir ayrıca.
hoca belki bi kopya verir de yırtarım düşüncesine sahip olan birey.
Son anda aklına sorunun cevabı geleceğine inanan kişi.
40 dakikalık sınavı 15 dakika bitirip sınıfı terkeden öğrencinin ardından 'keşke çalışsaydım lan' diyerek üzüntü içinde bakan çaresiz öğrencidir. evet.
(bkz: ey ilham! geldiysen karala kağıdıma birşeyler)
annesinin sözünü dinleyen öğrencidir.
"olum sınav bitene kadar çıkma"...
vahy gelmesini bekleyen öğrencidir.
şöyle bir şey deniyor olabilir;

sınav sonunda sakin bir şekilde sınav kağıdını katlayıp çantaya koyar, kendini sınava girmemiş gibi kabul görür, iki hafta sonra öğretmen sınav sonuçlarını okuduğu zaman "ismini okumadığım var mı?" demesi üzerine:
-hocam beni okumadınız der..

ardından yaşanacaklar: öğretmen sınav kağıdını arar, arar, arar.. bulamaz ve kurallar gereği (ki bu kural hiç öğrencilere söylenmez nedense) sınıfta o sınavdan en yüksek notu alan kişiden 1 puan fazlası, öğretmenin not defterinde bu yavşak öğrencinin resminin altına yazılır.

yalnız bazı öğretmenler sınav kağıdını sayılı dağıtıyomuş, bunu farketmemle kötü bir son buldu.
bi yerlerden kopya yürütmeye çalışyordur çünkü sınavın sonuna doğru hocalar pek iplemez.
son dakikaya kadar kopya çekmeye çalışan öğrencidir. özellikle son dakika kağıtlar toplanırken en iyi kopya çekildiği için akıllı olan çıkmaz bekler.
'' o kadar para verdim son anına kadar beklerim'' mantığı ile hareket eden öğrenci olabilir.*
ya kağıdı boştur, ya da daha fazla yazacak boş yer arıyordur.
son dakikaya kadar kopya şansını zorlayan öğrencidir, hocanın boş bir anını bekliyordur.
önemli olan katılmaktı cümlesini abartmış öğrencidir.yada inektir.kontrol ediyodur.yada bildiğin çalışmayan öğrencidir. (bkz: ilham perisi)
son anda soruların cevapları vahiy olarak ya da ilham yoluyla gelecek sanan zavallıdır. duvarları en ince ayrıntısına kadar incelemiştir. yerlere bakmıştır. hocanın kıyafetini incelemiştir. arada gözü şaşı olurcasına yan masalara bakmıştır.
veremez kağıdını efendim istesede veremez, çünkü bilir verince geri dönüşünün olmadığını.
belki biyerden bi kopya daha gelir düşüncesiyle hareket eder.
umudu vardır hep.
ya kopya gelir, ya da vahiy..
son dakikada ilham gelen öğrencidir.
kopya çekmeye çalışıyor olabileceği gibi, birilerine kopya vermeye çalışıyor da olabilir.* tabi bir ihtimal de sınav girmiştir, çıkarmaya uğraşıyordur.