bugün

Psikoloji tarihini böyle çalışılmamalıdır .filhakika yedi yüz sayfa olan kitap zaten anlaşılmıyor üstüne not çıkarmak anlamsızdır en iyisi çalışmayayım.
Edit : çan kötüdür yardımlaşmayı engeller.
Boşa zaman harcamak gibi görünsede, yazılan her bilgi, beyne işlenen nakış gibi bir bakıma; her daim yazarak çalışırdım.
kağıtlar dağılmadan hemen önce notlara bakıp fotokopilemek. lise hayatım boyunca yaptığım legal bir hile.
Özellikle tarih sınavlarinda çok ise yarar.
Bir dönem tüm duvarları boydan boya kaplayarak kullandığım tekniktir. Bazıları delirdiğimi sanmaya başlamış olabilir. işe yarıyor kesin bilgi.
ameleliktir. kısa kısa notlar alıyorsanız bir şey demiyorum.
Final döneminden sonra evinize “ya büte kalırsam?” diyip tüm notlarınızı toparlayarak gitmişsinizdir.

Arkadan bir ses, anneniz, “acik mert korkusuz kitabı mı yazdın bunlar ne?”

Açıkçası benim yaptığımın anlamakla ilgisi yok, ben kendi kütüphanemi oluşturma aşamasında olduğum için çizmek, yıpratmak istemiyorum. Karalayarak çalışırım çünkü.

Edit 1: her final dönemi sonrası notlarımı alır eve gelirim ancak yıllardır tek bütüm olmamıştır.
Edit 2: edit 1 kendimi şımartmak içindir. selamlar.
Doğru bilinen Yanlıştır, vakti zamanın da aynı tekniği uygular idim.

Lakin ezber geçici çözümdür.

Kalıcı çözüm hakkın da hala fikrim yok, bulan özele msj atsın. *
Eğer aptal bir tipseniz en etkili sonucu verecek olan çalışma yöntemidir. Bana sadece okumak yetiyor.
ilk başta hevesle güzel güzel ayrıntıları dahil her şeyi yazıp bi süre sonra zaten bunu biliyorum deyip sadece başlıkları ve tanımları yazmaktır.
düzenli yapıldığında, finallere çalışırken zaman kazandıran eylem. kendi cümlelerimi görünce daha iyi anlıyor ve tekrar okuyunca daha iyi hatırlıyorum. hatta yazarken cümleleri kendi kendine sesli bir şekilde tekrar etmek daha faydalı oluyor.
o nasil zor biseydir yaama iste ogrenim cesidi meselesi b12 eksikligonden once okudugum aklimda kalirken simdi ise ustune yazmam gerek.
En etkili ve Bilginin, hafızaya bağdaş kurup kalmasını sağlayan çalışma tekniğidir.
Eğer bu ders iktisat dersi ise yazmak da kurtarmaz bariz kağıtları tek tek baharatlayıp yutmak lazım gelir ki o da biraz hazımsızlık yapar. ispirto kullanın iyi gider.
Okuyarak çalışmaktan kesinlikle oldukça iyi bir yöntem. Yazarken tekrar tekrar okunduğu için akılda daha iyi kalıyor sanırım konular. Erkenden çalışmaya başlamak lazım tabi yetiştirmek için. Çok kez yazmayı bırakıp okuyarak devam etmek zorunda kaldığım oldu. Hâliyle zorlayıcı derslerde notlarım en yüksek 50, 60 bandına çıkabiliyordu...
Çok işe yarayan yöntemdir. Ya böyle çalışılır mı diyenlere bakmayın herkesin ezber şekli farklıdır. Evet.
vakit kaybı olma olasılığı yüksektir.
Her türlü şemayı, formülü, tanımları ezberlemeye de yaramaktadır. Sınavda bırakın kendinizi kalem kendiliğinden aksın. Tüm kitabı yazmaya gerek yok tabi. Konuların nerelerden çıkacağı bellidir.
En etkili ve verimli çalışma biçimidir.
Bilginin olduğu sayfayı, paragrafı bile hatırlarsınız.
Unutmak mümkün değil.
sözel derslerin kutsalıdır.
fakat fazla biriktirmeden yapılması gerekir yoksa işin içinden çıkılmaz. (sınav kapıdaysa okuyup önemli cümleleri ve tanımları kağıt üzerinde birleştirmek de işe yarar.)
etkili öğrenme stili kişiden kişiye değişebilir ancak görsellik de bu işlerde zannımca oldukça önemli. mesela bir fosforlu kalem ve anahtar kelime denen kavramları belirtmenin kutsiyeti var.
benim de sağ baş, orta ve işaret parmağımda yılların nasırları var bir de yanlış kalem tutmamın da etkisi var bunda ama ben bu halimle mutluyum masa emekçisiyiz ulennn.
Kopya hazirlanmiyor ise eger, gereksiz zaman kaybi hatta aptalliktir. Onun yerine iki kere dikkatini toplayarak okumak hem zamandan hem emekten tasarruftur.
(bkz: kopya hazırlamak)
O sınavdan geçmeyi kısmen garantilemektir.
daha akılda kalıcı olması nedeniyle tercih edilen yöntemdir.
Yazdığını anlayarak yapılırsa Fotoğraf hafızayı güçlendirir.
güncel Önemli Başlıklar