bugün

Değil internet bilgisayar, tetrisin bile herkeste olmadığı dönemde evde can sıkıntısından ansiklopedi okumuş efsane nesildir.

Her evde bir gazeteden kupon biriktirilip alınmış ansiklopedi takımları vardı muhakkak, ödevler oradan yapılırdı. Şimdi hepsi tarih olmuştur
Evde anne babaların daha biz mini minnacıkken gazete ve televizyonlardan biriktirdikleri kuponlarla aldıkları Meydan Larousse tarzı bol ciltli ansiklopedileri okumuş nesildir. Can sıkıntısı falan değil. Acayip zevkli hala açıp okurum.
Evdeki sağlık ansikolopedilerini karıştırdığımı hatırlarım Çocukken. Şu Anki işimle de ilgili olan psikoloji, psikiyatri alanlarında da epey şey okumuşum o zamanlar.
Sadomazoşizmi 8 -10 yaşında öğrenen kaç çocuk vardır*
evlerin kütüphanelerinde cilt cilt dünya ansiklopedileri olan nesildir. Gazetelerin kupon karşılığı verdiği ansiklopediler her evde olurdu.
eski olmayan bir nesil de olabilecek olandır. Lisede boş derslerde kütüphane de, arkadaşlarla gidip az karıştırmadık o tozlu sayfaları.
görsel

bir zamanlar hazineydi.
Örümcek sayfalarındaki sarı tarantulayı bildin mi. iğrençli videolar yoktu açar örümcektir çiyandır bunlara bakardık.
benim neslimdir. dün gibi hatırlıyorum evin koridorunda boylu boyunca uzanıp önüme rastgele aldığım ansiklopedinin rastgele bir bölümünü okuduğumu.

mutlu oluyorduk biz biz böyle şeylerle. biriktirilmiş kuponlarla eve gelmiş olan ansiklopediyi şimdiki çocukların eline versek kafamıza atarlar. biz bildiğin mutlu oluyorduk.
evet o efsane nesilin bir üyesiyim. bu yüzden ıvır zıvır bir sürü şey biliyorum. genel kültür maksimum.
şimdi de sıkıntıdan vikipedi'de gezen nesildir.
(bkz: meydan larousse)
En çok iki meme görür müyüm heyecanıyla cinsel bilgiler ansiklopedisini okumuş gibi duran nesil.
Ansiklopediler bilgi kaynagımızdı
Her bilgi o kadar net anlatılırdı ki tatmib olurduk ve tabiki mutlu.
Roman okusak okadar zevk alamazdık yani ben öyleydim.
Hatırlar

görsel