bugün

bir erkeğin saçını kestirdikten sonra, başka bir erkek tarafından duyduğu iyi dilek.
banyo yaptıktan sonra etrafımızdakilerin yüzlerine güsell sewimli bir gülüş takınıp söyledikleri söz
küçükken "saatler olsun" sanıp,"allah allah ne alaka,neden saatler oluyor?" diye çocuk aklımla sorduğum,büyüyünce cümlenin "sıhhatler olsun",anlamının "sağlıklı ol" olduğunu anladığım dilek sözü.
banyodan sonra duyulan ilk söz.
söyleyen kişi sizden büyükse elini öpmeniz icap eden söz
kişi çimdikten sonra sıhhat, afiyet, sağlık, esenlik dileyenlerin ilk sözüdür. söylenmesi adettendir.
her küçük çocuğun "saatler olsun" olarak bildiği*, ancak büyüdüğü zaman öğrenebildiği, genellikle tıraş olan, banyodan çıkan bir kişiye söylenen temenni sözcüğüdür.

(bkz: saatler olsun)
duştan sonra efenim tıraştan sonra söylenen sağlık sıhhat versin anlamındaki söz.
saatler olsun diyenlerde oluyor.
Bu sözde yine mana var,
"kendine iyi bak" hakkında bir başlık açılmıştı. Ancak bu kadar anlamsız olur bu, kendine iyi bak.
Adam çıksa "kendime baktım baktım, kendim için iyi bakmanın en iyi yolunun, intihar olduğuna inandım "dese ne olacak?
Öyleyse en iyisi sıhhatlar olsun.
Sıhhat büyük nimet doğrusu.
Başlık açana da sıhhatlar olsun.
--spoiler--
#bencocukken banyodan çıktığımda "sıhhatler olsun"u saatler olsun sanırdım
--spoiler--
ben de lan öyle sanırımdım.
saatler olsun deme de... ne saati amk.
tarz-ı hususi kahvenin tarsusi gibi algılanması ile aynıdır.

(bkz: tarz ı hususi)
"Uzunca bir aranın ardından ilk defa gördüğüm kadın, dokunmaya kıyamadığım saçlarını az önce kestirdiğini söyledi. “Çok güzel olmuşsun” diyemedim yanlış anlar diye. Zaten beni hep yanlış anlamıştı. “Sıhhatler olsun” dedim. Yeni kestirdiği saçlarını rüzgarda savurup yine gitti. Ve ben cebinde 2 lira 30 kuruşu ile bir kere daha sevdiği kadının arkasından bakakalan bir adamdım."

http://mbsadam.blogspot.c...-bir-aranin-ardindan.html
güncel Önemli Başlıklar