bugün

Düşünenler için bir gerçektir.

Edit: en başta, Yokluk keşfedilmemiş bir sıfırdı.
matematik doğada dahi yok iken, matematiksel bir terimi hayatın merkezine koymak nasıl bir aptallıktır?
Bence değildir. Önemli olan tek şey hazdır.
yokluğu anlatan sayı olduğu içindir. çünkü kendisine çok fazla anlam yüklediğimiz hayat kelimesi bir hiçtir. yokluğu ifade eder.
Organik yapısı sebebi ile doğru olan bir önerme. istediğiniz kadar bölün , mitoz bölünüyor ve bu sonsuza kadar sürüyor.

Bildiğin canlılar gibi üreyebiliyor.
"doğada matematik yokken" diyen arkadaş herhalde kendi bile dediğine inanmıyordur.

nitekim allah u teala' nın yarattığı her bir sanat eseri belli bir ölçüyle intizamla yaratılmıştır. yaratılan mahluklarında kainata koyulan kanunlarında belli bir mizanı vardır, hiçbiri rastgele değildir. yaratılanların arasındaki en büyük ve bana kalırsa en mükemmel matematiksel örnek ise gezegenler arasındadır. kütle çekim kuvvetiyle herbir sayısız kütle sahibi birbirini çekmesine rağmen intizam bozulmuyor aralarında belirli bir denge varedilmiş. düşünsenize güneş' in dünyayı çektiği gibi güneş' in 100 katı hatta 100 000 katı büyüklükte olan yıldızlar, gezegenlerde dünya' ya bir çekim uyguluyor ve o kadar çok kütle bir düzene sokulmuş. üniversite sınavına hazırlanırken hatırlayın 3- 4 gezegenin birbirlerine uyguladıkları çekim kuvvetini bulmak ve kütle sahibine düşen hangi yöndeyse kuvveti hesaplamak bile ne kadar yorucu idi. birde milyarlarca kütleyi ve aradaki muazzam uzaklıkları ve muazzam çekim kuvvetlerini ve hızlarını ve birbirlerine çarpmayışlarını karşılaştırın bakalım.
görsel
bana doğada matematiğin olduğunu kanıtlarsan hak veririm.
hadi daha kolay yapayım işini, doğada bana 1'i göster.
gösteremezsin.

matematik, insanın doğayı yorumlamak için kendi tezahüründe yarattığı bir sistemdir.
bu yüzden x'in 0. kuvveti hep 1'e eşittir.
x'in sıfırıncı kuvvetinin bire eşit olduğunu sadece doğadan gösterebilir misin?
hayır.

x'in sıfırıncı kuvvetinin bire eşit olması, beşeri sistem olan
matematiğin bozulmaması için bir kuraldır.
eğer x'in sıfırıncı kuvveti 1'e eşit olmasa tüm matematik çökerdi.

mantıksız kurallar ile donatıp, doğada dahi görmediğiniz sistemi kusursuz görmek bana göre gerizekalı olmaktır.
doğadaki matematik fibonacci tarafından kanıtlanmıştır.
bu konsepte altın oran denir.

https://www.altinoran.gen...an-nerelerde-bulunur.html
http://www.uludagsozluk.com/e/40295620/

matematik kelimesi, kavramı ile semboller aynı şeyler değildir..

mesela bir elmayı sıfır kere kendisi çarparsan, yani kendisini çarpmazsan aslında yine bir elma oluyor..

iki elmayı iki kere kendisiyle çarparsan dört elma oluyor..

mesela üç adet elmayı üç defa kendisiyle çarparsan yirmiyedi elma yapıyor..

bu doğanın neresinde var, o elmaların hepsi var.. ben sadece bir kutuya elma dizerken işimi kolaylaştırıyorum..

matematik, sosyal ilişkiler dahil, aklınıza gelip gelemeyecek her alanın bizzat müsebbibi..

yani değişik fikirleriniz olabilir elbet ama matematiğe hayat diyen geri zekalıdır diyen ne çeşit bir geri zekalıdır benim merak ettiğim konu o’dur esasen..

kimseye bir şeyi kanıtlayacak da enerjim yok pazar pazar..

matematik sadece simgelerden ibaret bir şey değildir, üstüne basarak söylüyorum.. matematik doğanın bir gerçeği ve insan beyninin işlev görebilmesi için yegane düşünce biçimidir..

matematik, kelimedir, nefestir, güneş ışığıdır..

edit: bir de o arkadaşa ithafen bir not düşeyim..

dünyada bilinen en sağlam matematikçileri sovyetler/ruslar yetiştirmektedir..

hani komünist veyahut sscb sever bir kardeşimizse buny da dikkate almasında fayda olabilir..