bugün

Sıfır araç kokusu...

Yeni araba kokusu bu konuda verilen en yaygın örnekler arasında.Bu koku arabanın yeni olduğunu haber verir müşterilere. Çoğu kişi sıfır bir arabaya kavuşmanın en çarpıcı yanının bu koku olduğunu söyler.Aracın pırıl pırıl görünümünün yanında kokusu da yeni olduğunun bir işaretidir.Doğrusunu isterseniz, yeni araba kokusu diye bir şey yoktur. Bu yapay bir kurgudan, doğrudan duyularımıza hitap eden başarılı bir pazarlama yönteminden başka bir şey değildir. Bu koku; araç üreten fabrikalardai 'yeni araba' kokusu içeren aerosol kutularında saklanır. Araç üretim bandından çıkarken de içine sıkılır.1-2 ay boyunca bu kokuyu içinize çeker, yeni bir araba almış olmanın heyecanını iliklerinizde hissedersiniz. Sırf pazarlamacılar öyle hissetmemizi istiyorlar diye biz de bu kandırmacaya inanırız bir süre.Martin Lindstrom kitabında Rolls-Royce hakkında bir örnek verir:Rolls-Royce ünlü öncüllerine pek yetişemeyen yeni modelleri hakkında şikayetler almaya başlayınca, yeni modellerle eskileri arasında tespit edilebilen tek farkın koku olduğunu anlar.Eski 'Roller' arabaların içi ahşap, deri, Hessen ve yün gibi doğal maddeler kokardı. Modern emniyet talimatları ve yapım teknikleri bu malzemelerin kullanılmasına izin vermediğinden, onların yerine köpük ve lastik kullanılmaya başlandı.Eski kokuyu yeniden tutturmanın tek yolu, bu esansın yapay bir şekilde taklidini üretmeye çalışmaktan geçiyordu.1965 Silver Cloud'u referans alan ekip onun aromasını ayrıntılı bir şekilde tahlil ettikten sonra, içerdiği kokuları tek tek saptadı. Sonunda, tahlillerin özüne ilişkin bir kimyasal taslak çıkardı. Toplam sekiz yüz ayrı element bulundu. Bunlardan maun ve deri gibi bazıları bekleniyordu, ama yağ, petrol, zift ve keçe gibi diğerleri oldukça hayret vericiydi. Bu tahlile dayanarak yeni koku üretildi.Şimdi üretilken her bir Rolls-Royce arabanın koltuk altlarına özel üretilmiş bu benzersiz kok sıkılıyor. (Lindstrom, 2005: 106). [alıntı]

yazar notu : bu kokuyu satan herhangi bir yer bulamadım, bulan olursa bana ulaşsın. *
Arabadan gelen o hoş ve bir o kadar insanı mest eden kaporta boya vs. kokuların karışımı olan kokudur, güzel kokudur ama bazı insanların sevemediği kokulardır.
Üstüne siner. Ama çok tatlı yha.
sıfır arabanın kokusuz olanı makbuldür. kokunun nedeni, araç içerisindeki plastiklerin oluşma evresini tamamlamaması sonucu çevreye koku yaymasıdır. aynı zamanda, az kokan araba daha pahalıdır.
varsa parfümü felan alalım.
sıfırı falan hayal etmiyorum da şöyle 5-6 yıllık olanına binip koklayabilsem gam yemeyecem amk.

bindiğim en yeni model araba bile benden yaşlı lan.fakirliğin gözü kör olsun.
mükemmel bir detay.
Bu kokunun parfümü olsa yok satardı, öyle güzel ve havalı kokudur.
en sevdiğim deri koltuk sıfır tiguan kokusudur.
t: arabaların ilk bir kaç ay taşıdıkları muazzam koku.
Her gün aldığım kokudur, Genel ağırlıklı plastik kokusudur.
güncel Önemli Başlıklar