bugün

Ya bu ne güzel bir şey.
Harras markası fındık parçacıklı olan baya güzel. Şeker oranı da çok şekerli değil bence gayet iyi.
Madoda kahvaltı yaoarsanız veriyorlar. Seviyorum ben süt reçelini.
başta Arjantin ve Şili olmak üzere hemen bütün Latin Amerika ülkelerinde yaygın olarak tüketilen bir yiyecekmiş. Tek başına yenmek için fazla tatlı gibi ama kahveyle güzel gidiyor. Ben de karbonatlısını yapmak istiyorum ama yanar, süt de hiç olur diye çekince duyuyorum. Bir litre sütten küçücük bir kavanoz ancak çıkıyormuş, sütün çoğu buharlaşacak kadar kaynıyor çünkü. Kendime güvenim yok bu konuda.
görsel

ilk defa ismini duydum.

Ben şok.

Swh...

https://www.sokmarket.com...sut-receli-270-gr-p-34873
Misafirlikte yapınca büyük övgüler aldıran püf noktaları olan mikemmel lezzet.
Severiz.

görsel
Daha önce türkmen bi arkadaşım denettirmişti seneler evvel. Girdileri görünce attım kendimi mutfağa.

Tatlandırılmamış soya sütüyle yaptım. Normal sütle olsa şeker komasına sokardı herhalde. Effsane oldu!

görsel
Molokodur. Yapımı kolaydır. Yalnız sütü yakmadan, olabildiğince açık renklisini yapmak maharet ister.

1 litre süt ve bir bardak toz şeker yeterlidir. Dileyen olursa yarım çay kaşığı karbonat ile hafif mus kıvamı yakalayabilir.

Tencereye koyun, yavaş ateşte yakmadan, dibini tutturmadan şekerle durmadan karıştırın. Bu kadar. beşte üçü buharlaşıp Koyu kıvam kazanana dek devam edin. Moloko hazır...

edit: Aladi ve Blıni ile efsane olur. (ki bunlar rus krep çeşitleridir)
gece gece olsa da yesek dediğim reçellerin hasıdır.

Süt reçeli bir çilekli reçel ikidir. Bana hep çocukluğumu hatırlatıyor. Alt komşumun eşi bunu organik yapıp instagram ile satmak falan istedi. Bizim apartmandan başka pek alan çıkmadı ne yazık ki. Değerini bilemediler ablamın.
Teoman kumbaracibaşı kent fm de söylemişti ilk duyduğumda bende allah allah dedim ama denemek lazım.
te allaam ya neler var şu dünyada.
herhalde güzeldir.
Söylenene göre Çok lezzetliymiş.
Uzun süredir denemek istediğim ve sonunda bugün el attığım lezzet.

Neden bu zamana kadar yapmadım diye hayıflandım. Basit ve lezzetli. Tadı muhallebi ve karamel arasında. Ekmek ile tüketenler oluyormuş lakin ben pankek ya da kreple yemeyi tercih ederim. Gecenin bir yarısı buzdolabından çıkarıp kaşıklanadabilir. Mesela ben şu anda öyle yapıyorum. Kurabiye aralarında dolgu malzemesi olarak kullanılabilir hatta çok da hoş olur.

Bir litre sütten küçük bir kavanoz süt reçeli ancak çıkıyor. Yapım aşamasında sürekli kontrol etmek gerekiyor. Kabartma tozu aşamasından sonra inanılmaz derecede köpürüyor. Geniş bir tencerede yapmak en güzeli.

görsel
Yaptım oldu. Tarifi vermişler, ben birkaç uyarı yapıcam.
1 litre süte 1 su bardağı şeker çok. Bir parmak az olabilir.
Kabartma tozu yerine de karbonat daha iyi.
1 lt sütten küçük bir kavanoz çıkıyor ona göre kendinizi hazırlayın.
Ben yaklaşık 50 dakika pişirdim ama bidahakine 1 saat yapıcam çünkü ben biraz koyu kıvamlı seviyorum. Böyle de güzel gerçi.
Son olarak, tatlı niyetine tek başına da yenilebilir ama biraz fazla şekerli. Onun yerine pasta, kurabiye ve dondurma yapımında kullanmak daha mantıklı. Zaten 3-4 ay saklanabilen bir şey, köşede dursun.
Arjantin'de meşhur olan bir reçel. Çok Lezzetli olduğu söylenir hep. Denemek lazım.
acayip güzel olan reçel. tarifini gördükten sonra becerebilir miyim diye teredütte kalsam da denedim, baya güzel oldu. kahvaltıda çok güzel gidiyor meret. tarifini vereyim;

malzemeler;
1 litre süt,
1 su bardağı toz şeker,
1 silme çay kaşığı kabartma tozu ya da karbonat.

Geniş bir tencereye sütü koyun. ( kabartma tozunu koyunca aşırı kabarıyor, aşure kazanı varsa o bile olur)
üzerine toz şekeri ilave edin ve kaynatın.
kaynamaya başlayınca kabartma tozunu ilave edin. (dikkat taşacak)
kısık ateşte ara ara karıştırarak cıvık muhallebi kıvamına gelene kadar yaklaşık 1-1,5 saat pişirin. (tariflerde 45 dakika 1 saat diyor ama benimkinin pişmesi 1.5 saati buldu)
sonra kavanoza koyun, soğuyunca da kapağını kapatın.

not: 1 litre sütten yarım kavanoz ya çıktı ya çıkmadı, tadımlık oldu. bi kavanoz çıksın derseniz 2 litreden aşağı kullanmayın.
(bkz: dulce de leche)

türkiye'de en lezzetlisi şüphesiz teoman kumbaracıbaşı tarafından yapılmaktadır. parmak yalatan cinsten. *
mükemmel bir tadı olan, kahvaltıda süper giden yiyecek. türkiye'de bulunması zordur.
güncel Önemli Başlıklar