bugün

(bkz: nerde)
Yalnızlıktan sonraki düşmanım.
(bkz: çoğunluk yapıyorsa doğrudur anlayışı)
Birisi bişey yapınca, arkasından gelenlerinde aynı şeyi yapmaları.

sözlüğümüzde malesef ki çoktur böyle insanlar, azad etmek lazım bunları.
herhangi bir başlıktaki ikinci entry bkz' dan ibaret ise; gerisinin çorap söküğü gibi gelmesidir. algı bozukluğudur.

(bkz: evet)
(bkz: bence de)
(bkz: bizce de)
her insanın vazgeçemeyeceği birliktelik duygusu-kendini belirli bir gruba ait hissetme ve aşamayacağı yalnızlık korkusundan doğan bir durum.* *
(bkz: meeeleyen psikoloji)
+ ben sürüye asla uymam.
- bende!
* bende!
/ bende!

böyle bir şey.
çoğu kez, belli bir ortak paydada buluşan kitlelerin genel davranışlarını belirleyen ruh halidir.

çocukluktan başlayarak, 'sürüden ayrılanı kurt kapar' , 'alem gider mersine sen gidersin tersine' , 'bir akıllı sen misin' türünden kimi yergilerle farklı duygu ve düşünce yapısına sahip insanların ya pes ettirilmesi, ya da toplumdan dışlanması sonucu eğitimsiz toplumlara egemen olur.

bu durum,

- hepimiz ermeniyiz!
- bu ülke seninle gurur duyuyor!
- devlet için ölen de öldüren de kutsaldır!

türünden garip söylemlerin doğmasına vesile olur.
herkesin doktor ve öğretmen olmak istediği bir ilköğretim sınıfında filozof olmak isteyen küçük bir çocuğun doktor olmak istemesidir sürü psikolojisi.
sürü psikolojisi demokrasinin ve çok partili sistemin içinden ancak çok ciddi bir eğitimle çıkılabilecek paradoksudur.
(bkz: öndekini takip et)
postahanede 2 adet vezne varken birinde kuyruk olup diğerinde insan olmamasıdır sürü psikolojisi..
sürü psikolojisi ile ilgili asansorde yapilan deneyi izlemeyen varsa

linki : http://video.mynet.com/v_e_g_a/Suru-psikolojisi-deneyi/477537/
güdülmekten hoşlanan insan topluluğunu betimler.
muhteşem bir örneği şekil 1.a dadır .

şekil.1a
http://apps.facebook.com/..._profiles=100001506879102
bu video size herşeyi anlatır.

http://www.facebook.com/#...795877080372&comments
tv programlarında görmek mümkündür bu sürüyü. sunucu ne derse onu onaylamak alkışlamak için eğitilmiş gibidirler.
bence sürü psikolojisi yok.

- bence de
- bence de
- ben de öyle düşünüyorum
- evet kesinlikle
- bizce de.
farklı bir prototipi için (bkz: uludağ sözlük) ve diğer sözlükler.
genellikle açılan başlıktaki içeriğin tezatı, devamı niteliğinde maddeler varsa devamı, sol arka cebine sağ eliyle vücudun sol ön tarafından ulaşanı vs şekillerde içerikli başlıkların, ilk başlığın peşisıra açılması şeklinde tecelli eder. ilginçtir.
(bkz: türkiye nin en iyi üç kadın şarkıcısı)
başlığına baktığımız zaman görebileceğimiz durum. nedense herkes candan erçetin ve şebnem ferahı yazmış. yüzde doksanı sezen aksuyu da yazmış. evet, herkesin zevki aynı di mi. ben abartıyorum.*
en'am suresinde bahse gelen bir durumdur.

‘‘yeryüzünde olanların çoğunluğuna uyacak olursan, seni allah’ın yolundan şaşırtıp saptırırlar. onlar ancak zanna uyarlar ve onlar ancak ‘zan ve tahminle’ yalan söylerler.’’ (en’am suresi, 116)"
postalcı tayfasının düştüğü durumdur.
insanlığın en büyük problemlerinden biri. kendi doğrusunu söyleyememek, doğru bildiğini savunamamak vb. etkilerle kendini gösterendir.
(bkz: #2381179)