bugün

yobaz kelimesine gücenen üç beş orospu evladı yobazın çıkardığı safsatadır, oyna devam.
psikolojide narisisist kişilik bozukluğunun en temel göstergelerinden birisi sayılan "yansıtma" durumudur. bunu yapan kişiler aslında kişilik bozukluğuna sahiptirler ve kendi kusurlarını başkasına atfederler.
(bkz: yobaz tabirinin tartışmaya açık olmaması)
yobaz beyanı. *
Memlekette demokrasiye, hürriyete, fikir serbestliğine ayak uyduramayan, razı olamayan bir tip varsa, o da süper yobazdır. Kıyafeti batılı, fakat beyin hücreleri Asuriler devrinden kalan bu renksiz mahluk adeta mağaralar devrinin kalıntısıdır.

ahmet kabaklı.
bide örümcek kafalı diyorlar tabi, ah şu kemocanlar.

ayrıca yobazlık bağnazlıktan bağnazlık da doğmadan gelir ve bana göre tüm dindarlar bir doğmaya inandığı için yobaz, onu savunduğu için de bağnazdır.

tartışılmaz ve kendini geliştirmekten aciz fikirleri de doğrudan kabul ettikleri için gerici ve çağa uymakta sorun yaşadıkları için çağdışıdır.

bide vahşi oldukları için barbar, kafa kestikleri için yamyamdır.
Yobazın kelime anlamını "Bir düşünceye, bir inanca aşırı ölçüde bağlı olan" olarak varsaydığımız takdirde.

Sadece kemalistler değil herhangi bir düşünceye ve inanışa körü körüne bağlı olup onun dışında reddeden herkes yobaz oluyor.

Kaldı ki hayatımda kendine "komünist", "kemalist", "ülkücü", "dindar" diyip yobazlaşan çok insan gördüm.

Ancak şöyle bir durum da söz konusu: somut ve nesnel temellere dayanmayan düşünceleri ve inanışları yaymak toplumu kandırmaktan ibarettir. Böylelerini de ben kabullenemiyorum. Bunu kabul etmemekle de yobaz olunmadığını düşünüyorum.

Temelleri olan, elle tutulur bir somutluğu olan ve kişiye birşeyler katan düşünceleri ve inanışları dinlemeden reddetmek yobazlıktır zannımca.
Yobaz yobaz yobaz yobaz yobaz yobaz yobaz yobaz yobaz yobaz yobaz yobaz yobaz yobaz yobaz yobaz yobaz.

Tanim : bizim yobazligimiz babanin evladina hallenmesi değildir evlat.
Salak
Sensin salak
Asıl sensin salak, sallan da sümüğüne bak
Kurutta boynuna tak
Eğil de boynunun kirine bak....

Diye devam edecek muhabbetlere konu olmuştur.