bugün

denizde yüzerken insanlar da pozitif hissettikleri için o kadar da abartılmaması gereken yunuslar.
ve ayrıca yunusları acıyla motive etmekte imkansızdır. fil, aslan, insan gibi canlılara acı verilerek davranıs kazandırılabilir ve istediğiniz yaptırtılabilinir. filin tek ayagına alttan elektrik vererek, aslanı kamcılayarak ayak kaldırması ögretilebilir. ama yunusu ceza vererek hiç bir hareket ögretilemez. anında ısık hızıyla 'vıııın' diye kaçar, tüyer. yunus ceza yerine ödül verilerek öğrenen bir canlıdır. ona balık uzatarak sık sık aynı hareketleri tekrarlaması ögretilir.
(bkz: sen hiç yunusları düşündün mü)

(bkz: eyvah necdet)
tanrı bir grup haydutun elinden kurtarmak istediği peygamberini bunlardan birine yutturduğunda yediler bu "insan canlısı" damgalarını. (o zamanlar ya peygamberler biraz küçük, ya yunuslar biraz büyüktü... ya da yumurtaya can veren allahım'ın küçük bir mucizesi)

yunus, peygamberi kurtardığı için tanrı ona insanların ebedi sempatisini toplasın diye bir hediye verdi. (bkz: god put a smile upon your face) işte o gün bu gündür bu hayvanların durumu palyaçolarınkinden farklı değil; içleri kan ağlasa da hep böyle gülümserler
dünyanın hem zeki hem mutlu olabilen tek canlısı. sevimliliği de cabası.
bir felsefeye göre pozitif enerji kaynağıdır. bu konuyla ilgili bir anım şöyledir:

bahsettiğim felsefeyi benimsemiş bir arkadaşımla kadıköyden karaköy iskelesine gitmekteyizdir. ''çok büyük bir enerji hissediyorum'' demiştir. ben de '' her zaman ki halin olmasın'' diye dalga geçmişimdir. ''hayır bir enerji kaynağı var burda'' demiştir ve ardından yüzüşen iki yunus görmemizle birlikte bana alaycı alaycı bakmıştır. *
vogon otoyol inşaat filosu gelene kadar pozitif düşünüyoruz, hep gülüyoruz izlenimi vermeye çalışan yaratıklardır, filo geldiğinde so long and thanks for all the fish şarkısını söyleyerek dünyadan kaçacaklardır.
(bkz: the hitchhiker s guide to the galaxy)
balığın tipine bakınca düşülen yanılgıdır.

belki içi kan ağlıyor ama surat hep aynı, botokslu gibi.
bahsedilen balık tipinde geçerli, fakat "yunuslar" diye tabir edilen aynasızlar için çökertilmiş önerme.
o bahsedilen mutluluk hayvanın yüz şeklinden kaynaklanıyor olmasın?

sen hiç mutlu bir yılan gördün mü?