bugün

liseye başlayana kadar alevilik hakkında hiç bir şey bilmeyen ben, lise de pek çok alevi arkadaşım olmasından sonra, bana anlatılan pek çok hikayenin yanlış olduğunu anladıktan sonra bu işi biraz kurcaladım. ama sadece biraz. bu yüzden çok da bilgiliyim dersem kocaman bir yalan olur. bu yüzden girişi yapıp kalanı alevi ya da alevilik hakkında daha çok bilgisi olan arkadaşlara bırakıyorum.

buna göre tanım : sünnilerin çoğunlukla yanlış bildiği alevilik ile ilgili gerçeklerin kısa maddeler halinde listesidir.

-alevilik bir mezhep değil bir yol dur.
-aleviler allah ve muhammed inancına gönülden bağlıdır.
-alevilik şiilik ten kökten ayrıdır. aleviler caferi değillerdir. caferilik başka bir şeydir.
-yeniçeriler alevi değil bektaşidir. bektaşilik günümüzde çok zayıfladığı için kendilerine alevi toplumda yer bulmuş olsalar da temel farklar vardır.
-"mum söndü" deyimi sapıkça yapılan bir alevi ibadeti değil, sapık olan kişilerin sapıkça bir uydurmasıdır.
-alevilik bir muhalefet akımıdır aynı zaman da. yavuz sultan selim ve şah ismail yani osmanlı-safevi çekişmesinde her ikiside türk olan bu iki devletten safevi tarafını seçen ilk türkmen boylarından beri aleviler genel bir muhalefet duruşu içindedirler.
- tarihi kazananlar yazar. sultan selim değil de şah ismail kazanmış olsaydı o savaşı belki de şimdi hakir görülen sünnilerin yüzyıllardır bu topraklarda çektikleri acılardan bahsediyor olacaktık.
ha alevi kardeşlerimizin hakları yenmedimi yendi hem de çatır çatır. Kim ne derse desin alevilerde okumuş kesimin fazlalığı dikkat çekicidir. 80 darbesinde ülkeyi terk etmek zorunda bırakılan kısımın içindeki ciddi nüfusa sahip kişiler yine alevilerdir.
Mumsöndü olayına girmek bile istemiyorum ama merak edenler için (bkz: 12211826)
nolu entrimde açıkladım.
güncel Önemli Başlıklar