bugün

Troll başlığı değil merak ettiğim cevaplardır.
29 yaşındayım, şu an için 2 yıldır baya bi inançsızım. Neredeyse hadsafaya ulaştım artık... ama tam ateist değilim. Büyük ihtimalle sadece zor bir dönem geçirdiğim için bu kadar uzaklaştım. ilerde olur da müslüman olursam, yani şimdi de müslümanımsı'yım ama olur da tam iman edersem bir mezhebe mensup olmam gerekecek..
Bana sünni olmam için bir sebep söyleyin desem ?
Söylemiyorum inançsız seni. Evet.
sünnilik mezhep değil kardeşim.
mesela hanefilik bir mezhep.
şiilik iranın islama getirdiği milli yorumdur.
ilk günkü gibi olan sünniliktir lakin değişik âlemler tarafından yorumlandığı olmuş.
işin özü kuran ve hadistir.
ben yaklaşık 10 yıldır ciddi ateistim, dönmeyi de düşünmüyorum.
yalnız müslüman olacaksan sünni olman daha mantıklı. şiilerin toplasan %10 nüfusu var...
Namaz kilmak boyun agrilarini yok ediyor.

(bkz: tuğçe kazaz)
Bulunamamış cevap.
Demek ki inançsızlığa devam.
sünni demek sünnet ve hadis altında toplanmak demektir özetle. kuşatıcıdır. diğer mezhepler gibi sadece hz. aliyi ön plan almazlar hz ebubekir ömer osman ali farksızdır birbirinden. daha kuşatıcı herşeyi kapsayan tekfir etmeyendir. ashabım yıldız gibidir hangisine tutunursanız kurtuluşa erersiniz hadisince her sahabinin hata yapabileceğini ama asla dışlanmaması gerektiğini söyleyerek şia nın sadece belirli şeylere sahip çıkmasının karşısında bir şemsiye görevi görür.
sebep.

entry yukarıda.

evet şimdi dağılın.
inanma noktasında tereddütlerin varsa mezhepten önce imanın şartı olanlarla ilgilenmen lazım mezhepten başlamak bir garip.. en iyisi açıklamalı 6-7 ciltlik kuran okuyup mezheplerin olaylar hakkındaki rivayetlerin hepsinin aktarıldığı tefsir okunmalı. genel anlamda ayetin iniş nedenleri, mezheplerin bakışı hakkında fikir edinirsin. direk kuranı okuduğunda hızlı geçip yeterince düşünmüyorsun ve neden-sonuç ilişkisi üzerine daha sağlıklı bilgi ediniyorsun. inanca ısındırcak paralo-kilit cümle bulmayı bekleme bitene kadar sabırla oku ve kararını öyle ver.
Kanka ahirette söylerim ben bunu sana.
Müslüman olmam için bir sebep söyleyin deseydin, bir sürü hepimiz sayardık.

ancak böyle mezhep savaşı çıkarmak istercesine bir soru sormak günahtır.

ayrıca bu bir nefret söylemidir. cezası vardır.
Inanacaksan kitabi oku dini anla. Sünni Şii bunlar yorum ve kültür farkı. Sadece okuyup inanıp inanmayacağına karar ver.
Hangi mezhebi seçmeleyim diye sorulsa hangisi kolayına gelecekse onu, hatta islam bu konuda gayet esnek, bir ibadette durumun onu gerektirdiği için Şafi mezhebine diğer bir ibadette de hanefi mezhebine uyabilirsin. islamiyeti katı kuralları olan zorlayıcı bir din olarak görmemen gerekir, ne kadar etrafındakiler böyle hareket ediyor bile olsalar. Dediğim bir sebep arayışıdır.
Şia'nın ortaya çıkışı ve çıktıktan sonraki tarihine bak.

bir taraf muta nikahını caiz görürken, bir taraf onu zina olarak, fuhşa kılıf olarak kabul ediyor ve haram olduğunu söylüyor. (tabii ki kaynağı ile)

yukarıda bir arkadaşın dediği gibi ashabın hepsinin yıldız olduğu ile ilgili sahih hadis var. sahabiler peygamber değil, hataları olur; fakat bu hatalardan dolayı onları tekfir edemeyiz, sahabe döneminden sonra gelen en üstün takvalı insan bile ashabın takvaca en aşağıda olanından daha alt seviyededir.

Şia'nın da ehlisünnete yakın fırkaları vardır. genel konuşmak çok da doğru değildir aslında.

ama bunlardan önce islam'ı araştır, sonra mezheplere, tarikatlara bak kardeşim.

hüda olan rabbim seni hidayete erdirsin.

edit: sözlerimin yanlış anlaşılmaması için: http://www.uludagsozluk.com/e/26751325/
Tabiikide neredeyse butun muslumanlarin içinde bulunduğu, gerçek hak mezhep olan sünniliğe yönelmen senin için daha iyi olur. Şia nın işi gucu ortadoguda kendine tapan yönetimler kurmak. işte bazen halifelere sövmek. Örn; hz. Ömer, hz. Aişe validemize yaptigi gibi.
Son söz: el-sunnah.
Merak edilen sebepler.
cevap veriyorum: (bkz: ışid)

Ciddi olursak da ehl-i sünnetin tamamını sevmek gerekir. Yok öyle aa ehl-i beyt'ten başkası yalan demek falan.
(bkz: ama tam ateist değilim)
cehapelilere tepki olarak sünni olabılırsın amk

senin tugceden neyin eksik.
güncel Önemli Başlıklar