bugün

Yeni bir şey degildir. En son 2013 yılında gitmiştim sümela manastırına. O zaman da bu yazılar vardı.

Sadece türkçe değil, eserlerin üstünde yanlış hatırlamıyorsam osmanlıca, ermenice ve rumca yazilar da vardı.

Ha bu bizi aklar mı? Tabi ki hayır. Ali, ayşe'yi yurdun dört bir yanında eserlerin üstünde sevmeye devam ediyor.

Devlet denetim yapmazsa, insanlar böyle kepazelikler her zaman her yerde yapar.

Türkiye'de kanun var ama uygulama ve denetim tabi ki yok.

Biraz da insanın içinde olacak ama bizim gibi toplumlarda devlet, denetim ağırlığını her zaman hissettirmelidir.

O ayşe ve ali de bunu yazmadan önce o mankafasinda olacak eğer böyle bir şey yaparsam devlet zker belamızı diye...
çomarların tarih anlayışı işte.
Yobazların hayvan olduğunun bilmem kaç milyonuncu kanıtıdır.

Birisi defineci demiş. Defineciler figürlerin özellikle yüzünü kazımaz. Ancak senin gibi yobazlar yapar bu pisliği.
Şu ülkenin azınlıklarının toplamı eğitimli olanlar dahil 3 milyon tutulmalı.25 milyon erdemli, eğitimli türk olacak bölgenin israili olurduk... Gereksiz insan kaynıyor ülkede.
Şaşırdık mı? Tabi ki hayır.
Bu örümcek kafalı mahlukatlar o kadar çok oldular ki toplumu her alanda zehirlemekten başka misyonları yok.
Eser düşmanı, tarih düşmanı, değer düşmanı yobaz sürüsü.
işte tam da bu yüzden ayasofya başta olmak üzere tarihi yerlerin ibadete açılmasına karşıyız tc halkı değerini bilmez anlamaz ki tarihi eserden hatta yahudi icadi bu diye cahilce kasıtlı olarak zarar verirler.
bişey olmaz dedirten durumdur. işin uzmanları aslına uygun restore ederler. evet..
aynısı ispanya'da olunca sesin çıkmıyordu hayırdır bir anda sanatsever olmaya mı karar verdin?
görsel
yakında ibadete açılacak olan sümela manastırı'ndan gelen son görsellerde gözlemlenen aşağılık vandalizm örneği.

sümela manastırında bulunan ve üzerinde insan silüetleri bulunan hemen hemen tüm freskler tahrip edilmiş, sanat eserleri kazınmış, üzerlerine isimler yazılmış...
görsel
görsel

bu vandalizmi yapanlar özellikle insan silüetlerini hedef almışlar.
görsel

isimlerini yazmışlar.
görsel

ayrıca, bu eserlerin tahrip edildiği görüntülerinin paylaşılmasının ardından bir vandal da çıkmış ve bunları tahrip ettiğini itiraf etmiş.
görsel
görsel

bu tahribatlar yıllar içinde yapıldı hep, ama son yıllarda olanca hızıyla arttı bu vandalizm.
yahu 1461'den beri burası bizim elimizde, osmanlı bunlara dokunmamış, ama kendini osmanlı torunu addedenler bu sanat eserlerine, bu dünya mirasına "put" diyerek saldırıyor.

diyecek bir şey bulamıyor insan.

şimdi bu sümela'yı 15 ağustos'ta ortodoks ayinine açacaklar.

peki ya bu tahrip edilen eserleri nasıl açıklayacaksınız o gelen insanlara?

neyse ki ayasofya'dakilere henüz dokunan olmadı. çünkü ayasofya düne kadar çok sıkı bir şekilde korunuyordu.
ama ya bundan sonra?
bundan sonra bu ışid kafalıların ayasofya'daki fresklere ve ikonalara zarar vermeyeceğini kim garanti edebilir???

#vandalizm