bugün

laikçi vs şakirt
fight!
Bu entryle uludag sozlukteki gruplasma ve kendini ifade ozgurlugune deginmek istiyorum.

son gunlerde sozluk icinde zit kutuplasmalar o kadar artmistir ki artik burasi bir sozlukten ote online bir tartisma platformuna donmus bulunmaktadir. Ornek vericek olursak (birbirlerine karsi hitap sekliyle soyluyorum.) sakirt vs. laikci ikilemi tam yerinde olucagini dusunuyorum. Acilan basliklar gittide gerceklerden uzaklasmakta gruplarin birbirini yazili tacizi seklini almaktadir. Tabi bu tartismalar bununla sinirli kalmamaktadir. Ateist vs islamci, terorist vs milliyetci vb. bir suru gereksiz tartismalarda mevcuttur. Bu tartismalar ozgur dusuncenin olmazsa olmazi elbet lakin insanlari illa bir tarafa cekmeye calismak karsi tarafi asagilamak hic bir ozgurlugun aciklabileyecegi bir durum degildir. Bu tur tartismalar aslinda hep aynidir, sadece icine guncel konular yerlestirilip insanlara lanse edilir oysa arka plandaki catismalar yine bu temel konulara gelmektedir.

ben sadece sozlugun klayve savaslarinin arasinda kalmis bir insanim. Ve herkes gibi benim de kutsal saydigim seyler var, ve bunlar surekli birileri tarafindan asagilanip ti'ye aliniyor. Tamam herkes fikrini paylassin inandiklarini soylesin ama sirf benimle ayni dusunmuyosun diye benim dusuncelerime saygisizlik yapamassin. Ornek vermek gerekirse allahin varligna ve birligine inanan biri olarak sozlukte ateist yazarlarin muslumanlari hedef alan yazilari beni cok uzmektedir. Yani allah a inanmiyor olabilirsin ve bu konuda kendince hakli gordugun kanitlarini sunabilirsin ama gidip muslamanlar korkak olur salak olur gibi fikirlerinin uyusmadigi zumreyi asagilarsan ancak cahilligini ortaya koyarsin. Vesselam sozlukteki insani degerlere gereksiz dil uzatmalara bir son verelim! Yani elbetteki herkesin bir uzlasi icinde olmasini beklemekte gercekcilikten uzaklasmak demektir ama tartismalari da belli sinirlar icerisinde yapmanin her acidan daha temiz bir sozluk olusturucagi da kesindir.