bugün

sözlükte ateistlerin cirit atması da denilebilir. karşı mıyız? tabii ki karşı değiliz. herkes istediği şeye inanabilir. ammavelakin düşünce özgürlüğü kisvesi altında inanların inandıkları kutsal değerlere hakaret boyutuna gelen entrylere illa ki karşıyız. özgürlük başkasının özgürlüğünü kısıtlamadığı sürece özgürlüktür.
Bir arıyı kibarca elinize alın ve kibarlığın sınırlılığını öğrenin derim ben ama olmuyorsa göte giren şemsiyeyi açmak için bekliyoruz.
bazı dindar yazarların işine gelmeyen durumdur.
bazı hassas muhafazakar yazarların işine gelmeyen durumdur. nedir işimize gelmeyen? ateistler yazsın çizsin, teorilerini herkesle paylaşsın buraya kadar sıkıntı yok. e ama allah'ı, peygamberi, dinimi benden daha iyi bildiğini zannederek olmadık şeyler söylemesin. okuduğu bir kaç kitaptan ve aydın doğan medyasından devşirme bilgilerinden edindiği fikirleri genellemelerle başıma kakmasın.
bazı dindar yazarların hiç umrunda olmayan durumdur. lekum dinikum veliye din
aslında pek gerçek olmayan durumdur.çünkü türkiye'de ateist insan azdır ateist olduğu iddia edilenleri çoğu ise dinsiz değil dine küsmüş insanlardır.yaşadıkları hayatta bir çok sebepten dinle aralarındaki bağ kopmuş ama hala tanrının varlığına inan kişilerdir bunlara ateist demek pek mantıklı olmaz.çünkü ateizm hiç bir dine inanmamaktır. sözlükte veya toplumda ise tanrının varlığını kabul edip tanrıyı eleştirenler çoğunlukta.yaptıkları doğru mu yanlış mı onu söylemek zor ama ateist oldukları pek söylenemez.
dindar bazı yazarların tez oldugunu varsayarsak, ateist yazarların antitez olarak ortaya cıkması kacınılmazdır.

bir de su var. sen yıllarca ateistlere sovdun. ahlaksız dedin, kendinibilmez dedin, en buyuk kufur olarak gordugunu veled-i zina dedin,, salak dedin, yanacaklar dedin, hor gordun.

ne bekliyordun ki?

ateistler kendilerini cıkıp savunmayacaklar mı? onlara yukledigin hakaret icerikli manaları olan sozleri, sana geri gondermeyecekler mi sanıyorsun? edecekler efendim. durmayacaklar kendilerini savunacaklar. beklemeliydin bunu.

ve bir de,

dinleri elestiren herkesi ateist olarak gormeye devam edeceksen, karsına fazlası gelecek.

dini elestiren herkes ateisttir degil mi? evet dedigini duyar gibiyim. sen dini, kendi tekeline alırsan, karsına daha fazlası gelecek. aynı sekilde davranmaya devam et. bu davranıslara devam ettigin surece insanları dinden soguttugunu elbette bir gun anlayacaksın.

edit:

soru: bazı insanlar neden tanrı kelimesini tercih ederler?
öldükleri zaman dinlerine uygun cenaze işlemi yapılmasını istememe gibi bir delikanlılık yapmayacak kişiler tarafından sürdürüldüğü için çok da ciddiye alınmaması gereken furyadır.

ancak fikirlerini beyan edecekler, dinleri eleştirecekler tabi ki. hangimiz nickler arkasından yazarak delikanlılık taslayabiliriz ki zaten?
efendim ben demiyorum ki dinleri eleştiremezsin. tanrıya inanmıyorsan ateist. dinlere inanmıyorsan deist olursun. bunun bilincindeyiz çok şükür. lakin anlatılmak istenen;

kardeşim müslümanlığı, hristiyanlığı aklına gelen bütün dinleri eleştir. istersen Allah'ı, tengri'yi, iskandinav mitolojisindeki odin'i, vidar'i, thor'u vs alayını eleştir. işi hakaret boyutuna taşıma, taşırsan kaşırlar diyorum.
rasyonel/bilimsel düşünenlere bok atılmasına ses çıkarmayıp(üstelik belki de bunu bizzat yapıp), iş kendilerine gelince "özgürlükten" bahseden kendine demokratlarca dine laf ediliyor gibisinden komik bahanelerle istenmeyen durum. evet, birinin inancına bok atmaya kimsenin hakkı olduğunu da sanmıyorum. amma velakin, bir kişiyi eleştirecekse başka birisi, onun yaptığının aynısını karşı tarafa uyguluyorsa böyle bir eleştiriye hakkı yoktur.

not: bunları yazan yazar ateist değildir. ama göte göt der.
güncel Önemli Başlıklar