bugün

sözlük dehlizlerinde az biraz ismi duyulan yazar kişisinin, "dönüşüm muhteşem olacak" edasıyla pılını pırtını alıp sözlüğü bırakması ile başlayan, akabinde diğer yazarların bu terk-i diyar eyleyen yazarın başlığının altına methiyeler düzmesi ile devam eden, ve yine ilgili yazarın bir müddet (optimum 4-5 hafta) sonra geri dönmesi ile flamaların göğe çekilmesi artı havayi fişeklerin ardı ardına patlatılması ile nihayete eren ve sözlüğü terk edip geri gelen yazarın popüleritesine popülerite katan ritüel.
(bkz: eskiden sökerdi bu numaralar)
bazı sakin, kendi halinde yazarların yazacak bir şeyleri kalmadığında kendilerini biraz dinlendirmek için yazarlığa ara verdikleri dönemler de bunun diğer çeşitidir.
hani basketbol oynarken garip bir yerden şut atarsın girmez, devam edersin denemeye ve her seferinde topu tutan çocuğa "bu son" dersin, çocuk "hani abi sondu" diye sorar, "hepsi sondu, hepsi ilk" dersin, ya siktir git der ya noktasız.. öyle bir şey işte..
(bkz: blöf)
pek de kınanmaması gereken bir durum sol framein içler acısı halini görüp bir anlık gazla bırakılıp sonra sözlüğün illet çekiciliğine dayanamayıp geri dönme eylemidir.
rituel den ziyade bir nevi sozluk yazarlarinin askerligi gibi bir durumdur. az biraz yazmayi beceren ve hemen triplere giren her yazarin basina gelen durumdur. askerlik suresi yazarina gore 2 saat ile 2 ay arasinda degismektedir.
bir insan bir yeri birakip sonrada sartlarin duzelmesinden sonra geri gelmesi suc mu? tabi ki suc değil ama bazi 'salim' arkadaslara göre suc galiba. efendiler bu sözlük işi ciddi bir iş değildir. hala bunu hayat memat gibi gören hatta -sümmehaşa- kutsal kitap görenler vardir. yahu bu işin özü eglencedir. böyle yaparak bilgi almak ve eglenmek değildir. bilgi almak isteyen gider kutuphanede malumat karistirir. kutuphane yoksa gider wikipedia okur. herkes kendi hayatini yasar düsturundan haberiniz yok mU? sabah sabah guzel bir cumartesi sabahi sacma saptama yapicam diye kendini kasmak nedir? bu tip basliga entery girlmez hatta abdest bile bozulmaz bile ya... ulan sunun surasinda 5 kurusluk zevkimiz var onuda kucuk emrah etmeyin be! zaten sigaraya zam gelicekmiş tekrardan.
(bkz: dönüşüm muhteşem olacak)
(bkz: hava değişimi)
-bir zamanlar entry giren fakir ama gururlu bir yazar vardi ya
+eeee
-geri döndüm işte
+sttir lan.
burayı işaret ettiler, boşluk varmış yaz dediler.

dönmek fiili yükleyen ve yüklenen üzerinden negatif ve pozitif-e haliyle- iki anlama sahiptir. bu anlamlardan baş dönmesi mesabesinde sarhoşluk içeren "iyi ki döndün, yaşasın!" nidası veya "götlek işte, kıvırdı!" bela okumaları dönenin merkezine göre "adam haklı" ya da "çapulcu söylevi" derecesine intisab ettirilir.

dönmek var dönmek var. 180 derece dönen biri tamamen aksi istikamette yol alacağı bilimsel yasası üzerinden; 360 derece dönmek eylemi boşa devinmek olarak adlandırılabilir. kuyruğunu kovalayan kedi ile hitler'in paris komünü hayranı olması farklı şeyler oluğundan, mevzunun özünü kavrayamamışlara tokat niteliğindeki bu entrymin ellerinden öperim.
son derece saçma bir davranış.

sözlüğe sigara muamelesi yapmak. "ay bırakıyorum yeter artıık", "bu sözlük çok yormaya başladı beniii", "sözlüğe bir ara verip kendimi toplasam diyoruuum"...

sözlük ne ki, "bırakıyorum yeter artık" denir ? yâni asıl amacı tanım arada sırada geyik yapmak olan bir site. neye "yeter" ?? moderatör olduğunu mu sanıyorsun ?

sözlük ne ki, "bu sözlük çok yormaya başladı beniii" diye bir ved yazısı cümlesi kurulur ? sözlük seni mi s.kiyo ? neden yoruluyorsun ? girmeee. zall sana "günde 100 tâne entry gireceksin yoksa sana girerler" demiyor ki...

sözlük ne ki, "sözlüğe bir ara verip kendimi toplasam diyoruuum" diye hakkında laf söylenir ? sözlükle mi çıkıyorsun ? yoksa sosyal hayatın aslında -sıfır- da asosyolliğini bozmak için zirvelerine sığındığın bir yer mi oldu burası ?

itirÂf et...o kadar eziksin ki her gün "ahmet" olan sen, uludağ com a girince mehmet oluyorsun, bir anda "en iyi" "en mükemmel" kız/erkek oluyorsun...sensin bir akıllı değil mi ??? değiştir boyutunu, bakalım kandırdığını düşündüğün şey diğer yazarlar mı ? yoksa kendin mi ?

bu cümleleri kurup aslında "yeni insanlarla tanışmak istemiyorum, aralarından bazıları çok canımı yaktı, alışık olmadığım şeyler, kalabalık bıdı bıdı" demek istiyorsun ama diyemiyorsun da.

her zaman böyle bırakıyorum diye methiyeler dizenlere bir kıllığım vardır, iki gün sonra da geri gelir bunlar. pufff...
yazarın pişman olması..
geliyorum.... geliyorumm..... oooaaagghhh gelemedim... nidalarının daolmazsa olmaz oldugu ritüell
(bkz: 80 lerde çocuk olmak)
"çağdaş da böyle yapsın" dediğim hededir *. *

edit: ve çağdaş adlı yazar dediğime kulak vermiş ve geri gelmiştir.
(bkz: vanilia).
kimisi çaylak bile olsa gururuna yediremez ve bir daha dönmemek üzere kendine yakışacak bir davranışla sözlüğü terkeder, kimi defalarca çaylak yapılır ancak moderasyonun aklına onu silmek gelmez. 3 gün çaylak olan geri kalan çaylaklığa doğru olan yazarlık dilimini usta yazar olarak geçirir. bir gün usta bir gün çırak güzel iş valla. kimisi de küfürü basar. terkediyorum ulan burayı der. arkasından küfür yiyenler ühühü aman yarabbim bu yazar olmazsa biz kimi okuyacağız küfür etse de o bir markaydı -ahaha- derler.
ancak herkesin unuttuğu bir şey var ki sözlük tek yazarla ayakta kalmıyor. kendini fasulyeden nimet sanıp kafama sıkar giderim gibi kahramanca triplerle gidince bizlere bir şey olmuyor. sadece 1 günlük sol frame saltanatın oluyor. ah vah edip ardından başka bir yazara hoşgelmiş entrysi giriliyor. biri gidiyor biri geliyor. kimseye dert olmuyor, kimse bir şey kaybetmiyor.
ilgi çekme isteği ve döndüğünde popüleritesinin artacağına ilişkin inancı.
değişmeyen tek şey değişimin kendisidir.*
not: kim veda edip geri döndüyse söylesin seri artı oy vericem.
''tilkinin dönüp dolaşıp geleceği yer kürkçü dükkanıdır''*atasözünü hatırlatan hede.
pek çoğu hatırını kıramayacağı kişiler sebebiyle dönmüştür. kaldı ki, sözlük adamın sözlüğü, girer de çıkar da.
gittiğinde dönmeyeceğini düşünen yazarlardır bu gidenler. bu gitmeler gitmek degilse de dönüşleri gayet insani bir davranıştır. nasıl ki sevgililer her ayrıldığında yeniden barışma ihtimalleri vardır bu da öyle bir şeydir işte. buradan bakınca sözlük sevgili gibidir diyebiliriz.
ayrıca veda etmenin gereksizliğinin de bir göstergesidir bu durum.
git veda etmeden gideceksen dönersen zaten sözlüğünsündür yani.
büyük türk düşünürü steve'in bu konu da güzel bir özdeyişi vardır..

"sana ne kardeşim, hesap benim değil mi? g.tüme de sokarım, g.tüne de sokarım."

ne güzel demiş.. *
kartal pendik gittik geldik dir.
güncel Önemli Başlıklar