bugün

Uzun bir süre yaptigim gözlem sonucu vardigim kanı.
o zaman baska yerde atom parcalamaya basla dedigim yazar gorusudur. kimsenin seni tuttugu yok. biz arkadaslarla buradayiz.
-insan bildiğinin alimi, bilmediğinin cahilidir.
-bin bilsen de bir bilene danış
-danışan dağlar aşmış, danışmayan düz yolda şaşmış.
-alimler meclisinde cahil susarsa alim, alim susarsa cahil olur.

(bkz: atasözlerimiz)
• Asla her şeyi bildiğini sanma. Gerçekten çok bilgili olsan da, kendi kendine “ben cahilim’’ diyebilecek cesaretin daima olmalı.

ivan Pavlov
• Başa gelen cehaletlerden başkalarını sorumlu tutmak, cehalet alâmetidir.

Akif Cemil
Bilmezlikten gelmek, irfanın; bilgiçlik taslamak, cehlin eseridir.
Ahmet Selim
Cahil kimsenin yanında, kitap gibi sessiz ol.
Mevlâna
Cahil olduğunu bilmek, bilgiye yönelik bir adımdır.
B.Disraeli
Cahilin cahilliğini kanıtlamak kolaydır fakat ona itiraf ettirmek güçtür.
Hz.Ali

Cahilin kalbi ağzında, akıllının lisanı kalbindedir.
Ahmet Rıfai
Herkes cahildir ama farklı konularda.
Will Rogers

istediğin kadar oku, bilgine yakışır şekilde hareket etmezsen cahilsin.
John Sheffield
Son 2 senedir ayyuka çıkmış durumdur. evet, cahillikle kalmayıp yaşadıkları düşsel bağnazlığı diğer insanlara empoze etmeleri daha da belirgin kılıyor cahilliklerini. kısacası çoğunuzun şurada geçirdiğiniz zamanın kimseye faydası yok ve tam bi sik kırığısınız. Elle tutulur yazarları meclis dışına bırakırsak, ülkenin kalitesiyle doğru orantılı sözlüğünde boka battığına tanıklık ediyoruz resmen.
Bazen öyle seviyesiz, öyle terbiyesizce ve ahlaksızca başlıklar açılıyor ki bu sözlükte, bu tiplere cahil demek dahi abesle iştigaldir. Hatta Bu tiplere cahil demek ; tüm cahillere aleni hakarettir.
fazlası vardır, eksiği yoktur. cahil kalsalardı keşke. bunların hepsi yarı cahildir.
inciden geliyorlar azizim inciden..

(bkz: ben)
cahil değil de okumadan ve yeterince düşünmeden karar veriyorlar denebilir. misal yeni açtığım başlığa yazan birisi gibi.. (bkz: #34540787) güldüm.
Önemli olan cahilliginin farkında olmaktır dostum.

Eğer bir insan yarı cahil ise o problemdir.
Cahilse bunu biliyorsa ve kendini geliştiriyor ise o insan cahildir ama cahil değildir.
Ya bütün sırrı bozdunuz mutlu musunuz? Yakaladınız beni pes ediyorum.