bugün

entry girerken mümkün olduğunca az kelime kullanmak.
uzun süre sigara almamak.
Telefon hattından internete abone olmayıp ve mobil modem almayıp cep telefonunu modem yapıp bilgisayarda aylık 8 liralık cepnet internetinden yararlanmak.
Markaların asla mağazasından alışveriş yapmayıp mutlaka outlet mağazalardan aynı ürünü cok daha ucuz bir fiyata almak.

3 yıldır giydiğim zara kotumu 20 liraya almıstım. Geçen hafta mağaza fiyatı 160 lira olan the north face tişörtümü 40 liraya aldım.

Birgün cok param olsa bile bundan vazgeçmem.
Ekran parlaklığı kısar, güç tasarrufu yaparım.
Lip balmimi bitirmeden digerine geçmiyorum. (bkz: swh)
Sadece 1 öğün yiyorum. Bazen kendimi şımartıp 2.
Güneş enerjili powerbank yapmaya uğraşıcam üşenmezsem.
Laptopu 10 yıl kullandım. Geçen bozuldu. Şu an açılmıyor, basit bir işlemle hayata dönerse 10 yıl daha kullanırım.

Cep telefon ve tablet 5 yılı doldurdu. Bir 5 yıl daha gider.

Sadece elektroniklerde değil. Hemen her şeyi canı çıkana kadar kullanırım.
taşınıcam falan... emlakçı, depozito falan için biraz toplu para lazım olacak derken... banka dedi ki "13-15 bin lira veriim mi" dedi ben sormadan... iyi lan dedim.
-1100 euro aldım bu paranın içinden. çünkü her ay kenara para ayırayım desem düzenli bir şekilde beceremiyeceğim belli... 1200 her ay onun altına girdim. kredi notumun ağzına sıçılmasın diye ayrı bir sorumluluğu var şimdi. sonrasında ayarlıyorum kendimi.
- eve şok market yakın diye bakkala gider gibi oraya gidiyorum. şu "25 tl üzeri şu indirimde" dedikleri deterjanı falan seçiyorum.
- hayatta bir şeyin en ucuzunu almam. 1 ile 5 arasında 2 veya 3 seçerim hep. ama sevdiğim, içime sinen, kullanacağım, hoşuma gideni alırım genelde 3'lük.
- gece lambam fotoselli... gece ayakta olan bir insan olarak. lambayı yaksam bazen öğlene kadar açık kalıyor, kalkıp üşeniyosun söndürmeye ama bu gün iyice aydınlandımı kendi sönüyor. 10 küsür liralık bir şey.

geriye kaldı şu aq sigarasını bırakmak... zaten bırakıcam bu aralar çünkü ciğerler sinyal veriyor diye de, bırakmadan geri kalanlar hep mental masturbasyon olarak kalacak.

tasarruf yapın... istediğiniz, sevdiğiniz şeyden değil.
ihtiyacınınızı belirlemeyen şeylerden... ne biliiim lan çamaşır deterjanı gibi. uzun süreli hesap edin kafanızda çünkü o zaman yekün tutuyo...ne bileyim şuna 2 senede 1000 tl fazla vericem diyorsunuz ya... o yine sizin paranız. evet yine istediğiniz şeye, sevdiğiniz şeye harcayın ama o 1000 tl o sittiri boktan şeye gitmesin. aynı cepten çıkıyor çünkü.
ben yukaridaki arkadas gibi vizyonlu bir adam degilim.

ancak kalan kekten ay coregi yaparim.