bugün

bir bahar sabahı yapraktan düşen son çiğ damlası. şaka şaka.
Elit bir isim. ismimi beğeniyorum.
Merhum dedemin ismi. Babaannemin isteğiyle koymuşlar yoksa Mertcan koyacaklarmış. Gerçi Can'ı koymuşlar yine ikinci isim olarak.
Ablamin ismini merve koyduktan sonra buda kübra olsun uyumlu olsun demisler. Uyum nerede bende bilmiyorum.
nazlı ve demet isimli kızların isimlerinin hikayelerini merak ediyorum.
Babamın ilkokul arkadaşının ismi.
Cem Yılmaz’ın Yahşi Batı filminde kabilenin reisi Kızılkayalardan aldığım mahlastır.

https://youtu.be/Hwe9zD3WoUk
Annemin zamanında özel ders verdiği ve çok sevdiği oldukça zeki bir öğrencisinin ismiymiş. Zira o dönem için de oldukça modern bir isim imiş ayrıca.
Evet, saçma fakat benimkisi bir ünlünün çocuğunun ismini öğrenince güzelmiş eğer çocuğumuz olursa bunu koyalım diye koyulmuş.

Ne güzel ama değil mi?
Kısa ve kolay söylenebilir olsun demişler..
herkes istediği ismi yazıp torbaya atmış, sonuçta ilk 2'de çıkan ismi kabul etmemişler 3. çıkan ismi koymuşlar.
Ben doğduğumda henüz babam memuriyete başlamamış. Ev de büyükbabamların evinin içinde bir oda. Bu şekilde yaklaşık 1 sene ev içinde ev hayatı sürmüş ve ben doğmuşum.

Benim büyükbabam koyu ecevitçi o zaman. Amcaların hepsi ve babam da koyu ülkücü. Büyük amcam öğretmen olduğu halde siyaset yapıyor diye Tunceli'ye sürgün yedi hatta. Siyaset de ülkücü bıyığı bırakmak.

Neyse efendim bu civcivli ortamın ortasına düşen ben, çok sıkıntılı bir tartışmanın da fitilini ateşlemişim. Babam ilk erkek torun olmam sebebiyle büyükbabamın ismini koymak istemiş Ama büyükbabam "ben daha gencim" diye reddetmiş. Nerde sol kökenli isim varsa diretmiş. Bu sefer de babam itiraz etmiş. O da ülkücü çağrışımlı isimleri istemiş.

Kavga giderek büyüyünce büyükbabam geri vites yapmış. Ailenin en büyük ortak paydası Beşiktaş. O zaman da beşiktaşın en hızlı topçusu Serdar bali. Büyükbabam "o zaman Serdar olsun" demiş. Babam da kabul etmiş.

Kavga bitmiş. Çok şükür ki Serdar olmuş. Deniz meniz de olabilirdi.
kötü gün dostu gibi düşünebilirsiniz.

içerken herkes yanınızdadır ama sabah uyandığınızda teksinizdir ve başınız ağrır.

işte o baş ağrısına çözüm, "ayranlisoda".
adım meriç. dalga geçmiyorum, gerçekten meriç.

bizimkiler efendi çocuk olsun, nehir gibi aksın yolunu bulsun diye meriç koymuş ismimi.
Benim doğduğum dönemde sokak ortasında otomatik tüfekle insanları tarıyorlarmış. Haliyle politik taraflardan simge olmuş bir ismin adını taşıyorum.
Dedem demiş ismini ben koyucam. Babam demiş ben koyayım. BAbaanem demiş şu olsun.

ismimi annem koymuş * helal sana koca yüreklim *
Bana doğduğumda bu adam aydın birisi olacak. Mahlası aydin oglu olsun demişler. Evet.
Babam Şule diye bir yazara hayranmış, gençken de imza gününde söz vermiş kadına "kızım olursa Şule koyucam adını" diye. Sonra ben olmuşum ama babaannem Zeynep demiş annem Büşra demiş falan bunlar 5 tane kağıda isimleri yazıp tutuşturmuşlar avucuma. Avucumu sallamışlar sonra. Bi tek şuleyi bırakmamışım elimden. Yüzyılın çocuğa seçme hakkı verme hikayesidir bu.
çok mantıksız yani doğduğum mevsime göre,annem hangi mantıkla koyduysa demek ki boş bir anına geldiysem.
Yazarların adlarının konulma hikayeleridir. Benim ki basit aslında, Eylül'de doğdum diye Eylül koymuşlar.
Sülalece Galatasaraylı olmamız hasebiyle rahmetli gümüşbabam torunlara tek tek o dönemin futbolcularının ismini vermiş. Benimkisi de Cimbom'un kalecisi olmuş.
Dedemin sarikamis savaşına gidip geri dönmeyen babasının ismidir. Dedem bu ismi ilk evliliğinden olan iki erkek çocuğuna koymuş fakat ikisi de malesef bebeklik döneminde hayatını kaybetmiştir. Dedem ikinci evliliğini yapar ve bu evliliğinden 8i kız 2si erkek çocuğu olur. erkek çocuklarina bu ismi koyamaz. Son evlat olan babamın ilk evladı olan bendeniz dünyaya gelirim. Dedem babama durumu anlatır ve bu ismi koymak istediğini fakat babaminda rızasını almak istediğini söyler. Babam tereddütsüz kabul eder.. Dedemin vefatından onbeş sene geçmesine rağmen ona olan sevgi ve saygim hiç azalmadi. Salonumuzun en güzel kosesinde olan fotoğrafına her baktığımda icim ciz eder. Onu çok seviyorum ve kısmet olur evlenirsem ve allah bana erkek evlat nasip ederse ona dedemin ismini koyacağım. Dedem kadar asil ve dedelerin kadar onurlu olsun vesselam.
nufüs memurunun annemin koymak istediği ismi çok eski bulduğu için, kendisinin hoşuna giden ismi kimliğime yazması sonucu almışım ismimi.
ah ulan..
Abimin ismine uysun diye konulmuş isim.
Dedem idris olsun demis, annem istememis yuksel olsun demis, mahallede deli yuksel var. Deli yuksel deli yuksel deyip dalga gecicekler demis. Sonra ayhan koymuslar. Alti ay ayhan diye cagirmislar beni. Amcamda o sira askerdeydi. Teskere aldi geldi memlekete. Ne uzatayim. Aldi kucagina beni adi ne dedi annem ayhan dedi. Amcamin askerde cok sevdigi arkadasi varmis adi atilla. israr etmis atilla olsun diye. Alti ay ayhan gezdikten sonra adim atilla kondu. Sonunda.